En iyi kore animeleri

Genellikle Japon komşuları tarafından gölgede bırakılsa da, Kore’nin ayrıca çok ama çok güçlü bir animasyon endüstrisi var. Aslında, ülkedeki birçok stüdyo genellikle Japon ve Amerikan yapımları üzerinde parça başı çalışıyor, bu yüzden derece listelerinde Koreli isimlerin hakim olduğunu görmek oldukça yaygın.

Ne yazık ki ve Güney Kore’den çok ilginç animasyon dizileri ve filmler çıksa da Türkiye’den bunlara ulaşmak biraz zor. Çeşitli yayın hizmetlerinde mevcut iyi bir dizi listemiz var, ancak animasyondan bahsetmişken, işler biraz daha sınırlı.

Bu Kore anime listesini yapmak için üç kritere dikkat ettik. Kore’de üretilmeleri, Korece bir roman veya manhwa’ya dayanmaları veya animasyon stüdyosunun ülkeden olması. Lafı daha fazla uzatmadan, burada yer almaya değer birkaç Kore anime dizisi ve filmi var.

Seoul Station

Seoul Station

‘Train to Busan’, zombi sinemasının en büyük temsilcilerinden biri ve Asya ülkesinin büyük başarılarından biri haline geldi. 2016’da aynı zamanda Yeon Sang-ho’nun yazıp yönettiği ve ‘Train to Busan’ın öncesi olarak hizmet veren ve çılgın zombi salgınının nasıl başladığını gösteren ‘Seoul Station’ da yayınlandı. ‘Seoul Station’, çalıştığı genelevden kaçmaya çalışan Hye-sun’ı takip eder. Bu arada, babası Suk-gyu onun yerini bulmaya çalışıyor, ancak birbirlerini bulamadan zombi salgını patlak veriyor.

The King of Pigs

The King of Pigs

Yeon Sang-ho tarafından yazılan ve yönetilen bir başka animasyon gerilim filmi, lisedeki kendi deneyimlerinden ilham alan ve ülkenin sistemik yoksulluğunu ve zorbalığını çok açık bir şekilde tasvir eden bir hikayeyle ilk çıkışını yapıyor. Kyung-min, işleri kötüye giden ve karısını öldüren genç bir adamdır. Duygularını gizlemeye çalışmak için hayalet yazar olarak çalışan lise arkadaşı Jong-suk ile yeniden bağlantı kurmaya çalışır. Her ikisi de gerçek mevcut durumlarını diğerinden saklarken, öğrencilik yıllarını hatırlamaya başlar.

The Fake

The Fake

Üç olmadan iki yoktur ve ‘Yeon Sang-ho’nun organize dinlerin tehlikesi hakkındaki bu çalışması da göz ardı edilemez. Bir baraj inşa etmek için yıkılacak olan kırsal bir Güney Kore kasabasında yer alan yerel çoban Choi Gyeong-seok, vatandaşlara onlara yeni bir ev bulacağına söz verir. Sorun o ki, gerçekte yardım teklif etmekten çok uzak, herkesin parasını alıyor ve yalanlarına inanmayan tek kişi, kimsenin inanmadığı, kötü bir üne sahip bir alkolik olan Kim Min-chu.

A Day Before Us

A Day Before Us

Bu animasyon draması birkaç sezona bölünmüştür ve bir grup lise öğrencisini takip eder. Bölümlerin her biri çok tatlı ve rahat bir tonla birkaç çifte ve onların aşk hikayesine odaklanıyor. ‘A Day Before Us’nin estetiği çok farklı ve pastel tonlarıyla bir suluboya kitabından fırlamış gibi görünüyor. Animasyon, listedeki en güzellerden biri ve dizinin duygusal tonuyla mükemmel bir şekilde eşleşiyor.

Noblesse

Noblesse

Son Je-Ho ve Lee Kwangsu’nun manhwa’sına dayanan ‘Noblesse’ ilk olarak 2015’te küçük bir uyarlamaya sahipti ve ardından Production I.G.’den uygun bir anime geliştirildi. Cadis Etrama Di Raizel (Rai olarak bilinir) uygarlığın gelişmelerinden habersiz 820 yıldır uyuyan bir asilzadedir. Hikayenin başında, terk edilmiş bir binada uyanır ve yavaş yavaş modern dünyada yaşamaya alışması gerekir. Başlangıç ​​noktası, sadık vasal Frankenstein ile tanıştığı bir enstitü.

The God of Highschool

The God of Highschool

Çevrimiçi bir manhwa’ya dayanan başka bir anime, bu sefer Yongje Park tarafından yaratılan bir komedi ve dövüş sanatları hikayesiyle. “The God of Highschool”, kendini dünyanın en güçlü lise öğrencisi ilan eden Jin Mori’yi konu alıyor. Ama elbette herkes bu unvandan pek memnun değil, bu yüzden Jin, katılımcıların kimin gerçekten daha güçlü olduğunu kanıtlamak için kaotik bir savaşta değerlerini kanıtlamaları gereken çok özel bir turnuvaya davet edilir.

Tower of God

Tower of God

‘Tower of God’, S.I.U tarafından yaratılan ve 2010’da yayınlanmaya başlayan ve halihazırda 10 derleme cildi olan karanlık bir fantezi manhwa’dır. Efsaneye göre, kulenin tepesine ulaşan kişi, tanrı olmak da dahil olmak üzere, istediği her şeye sahip olacaktır. Bam, tüm hayatını kulenin altında tek arkadaşı Rachel ile geçirmiştir, bu yüzden Rachel içeri girdiğinde, Bam onları bekleyen tehlikelere rağmen tereddüt etmeden onu takip eder.

Voltron: Legendary Defender

Voltron Legendary Defender

Studio Mir, ‘Dota: Blood of the Dragon’ ve ‘Avatar: The Legend of Korra’ üzerindeki çalışmaları ve sayısız Amerikan yapımı sayesinde alanında itibar kazanmış nispeten yeni bir Koreli animasyon stüdyosudur.

Şüphesiz stüdyonun en iyi eserlerinden biri, anime serisi için modernize edilmiş bir yeniden başlatma işlevi gören ‘Voltron: Legendary Defender’. Bilim kurgu dizisi, yüzyıllardır sayısız medeniyeti yok eden ve köleleştiren Galra İmparatorluğu’nun hakim olduğu bir evrende geçmektedir. Onları durdurabilecek tek şey, beş küçük robottan oluşan dev bir robot olan Voltron’dur. Son büyük savaş sırasında robotlar, yeni bir pilot ekibi Galra’yı ele geçirmeye hazır olana kadar Voltron’u korumak için ayrıldı.

Kipo and the Age of Wonderbeasts

Kipo and the Age of Wonderbeasts

Studio Mir tarafından canlandırılan ve DreamWorks animasyonuyla birlikte Netflix için genç yetişkin izleyiciler için geliştirilen başka bir dizi. Bu kıyamet sonrası macera, her zaman yeraltı şehrinde yaşayan 13 yaşındaki bir kız olan Kipo’yu takip ediyor. Devasa bir mutant maymun evine saldırdığında, babasından ayrılır ve kendi başına hayatta kalmak zorunda kalır. Babasını bulma yolculuğu sırasında, görevinde kendisine yardımcı olacak farklı yaratıklarla tanışır… ve ayrıca kendi mutant DNA’sının vücudunu dönüştürmesine izin verdiğini keşfeder.