Kartal’da sokaklara ve caddelere adı verilen şehitler kim? Yürek burkan hikayeler

İstanbul Kartal’da çok sayıda merak edilen sokak ismi var. Sokak isimleri günümüzde tarihi kişilerin isimlerinden, topluma mal olmuş insanların adlarından ve asker, polis veya itfaiyeci şehitlerden oluşuyor. Genellikle şehitlerin adları, ilçe belediyeleri tarafından yaşadıkları caddelere ve sokaklara veriliyor. Özellikle merak edilenler de genelde bu isimler oluyor. Kartal’da adı caddelere ve sokaklara verilen 37 şehit var.

Kartal’da Malkara, Maşuk, Tuana Çıkmazı, Tenha Sokak ve Kehkeşan Sokak gibi garip sokak isimleri de mevcut. Hatta bazı sokak isimleri Arapça. Ancak bu yazıda, komik sokak adları yerine acılı dünyaları keşfe çıkıyoruz, şehit adları verilen 37 sokağı ve caddeyi listeliyoruz ve o şehitlerin gözyaşı dolu hikayelerine pencere açıyoruz. Böylece Kartal’da yaşayan veya ailesi Kartallı olan ve caddelere ve sokaklara adı verilen şehitlerin anılarını ve hatıralarını, internetin arşivlerinde kaybolmalarını önleyerek geleceğe taşıyoruz. İşte o şehitler ve yürek burkan hikayeleri…

Kartal’da caddelere ve sokaklara adları verilen şehitler

Şehit Gökhan Yavuz

sehit-gokhan-yavuz

Adı Yalı Mahallesi’ndeki Şehit Üsteğmen Gökhan Yavuz Sokak’a verilmiştir.

11 Kasım 2007’de Şırnak Küpeli Dağı Sırmalı Tepe mevkiinde terör örgütü mensupları ile girilen silahlı çatışmada şehit düşmüştür. Operasyon sırasında, öncü kol komutanı olarak pusuyu sezerek diğer kolları uyarmış ve mevzilere girmesini sağlamıştır. Böylece daha fazla şehit olmasını önlemiştir. İlk ateşte vurulan Piyade Er Erdem Yüce için mevziiyi terk ederek kahramanlık örneği göstermiş ve kucağında asker olduğu sırada şehit düşmüştür.

9 Mayıs 1982’de memur bir ailenin ikinci çocuğu olarak dünyaya geldi. 1995’de, şu anda adı verilen Kartal Şehit Üsteğmen Gökhan Yavuz İlkokulu’ndan (Topselvi İlkokulu) okul birincisi olarak mezun oldu. Ardından Kuleli Askeri Lisesi’ne katıldı. Kuleli Askeri Lisesi’nden 1999’da mezun oldu. Aynı yıl Kara Harp Okulu’na başladı. 2003’de Kara Harp Okulu’nu bitirip Teğmen rütbesiyle TSK’ya katıldı.

Şehit İbrahim Koray

sehit-ibrahim-koray

Şehit İtfaiye Eri İbrahim Koray’ın (32) adı Çavuşoğlu Mahallesi’ndeki Şehit İbrahim Koray Sokak’a verilmiştir.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı’nda itfaiye eri olarak görev yapan Şehit İtfaiye Er İbrahim Koray, 22 Şubat 1997’de Tuzla Tersanesi’nde yanan TPAO tankerine müdahale etmek üzere naylon elbiseyle çıkarılmış ve meydana gelen patlamada aldığı yanıklar sonucu ağır yaralanıp hastanede hayatını kaybetmiştir.

Cenaze törenine katılan dönemin İBB Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Kader programı içinde ne varsa vakti saati gelince uygulanır. İtfaiyecilerimize de kader programı uygulandı.” dedi.

Şehit Serkan Aktepe

sehit-serkan-aktepe

Adı Orhantepe Mahallesi’ndeki Şehit Astsubay Serkan Aktepe Caddesi’ne verilmiştir.

ABD uçak gemisinin attığı iki füzeyle, 1992 yılında vurulan TCG Muavenet firkateyninin 5 şehidinden biriydi. Şehit Telsiz Astsubay Serkan Aktepe, Amerika Birleşik Devletleri tarafından vurulan Türk gemisinde şehit düştü.

2 Ekim 1992’de Ege Denizi’nde NATO tatbikatı için bulunduğu sırada, hava savunma askerlerinin uyuduğu gece saatlerinde, ABD uçak gemisi USS Saratoga’dan ateşlenen 2 seaparrow füzesiyle vuruldu. Vurulan gemi Kıbrıs Barış Harekatı’na da katılmıştı. Saldırıda 5 asker şehit oldu.

22 Ocak 1973 Kartal doğumlu. Deniz Astsubay okulundan 19 Haziran 1989’da mezun oldu. 30 Ağustos 1990’da Astsubay Çavuş oldu ve 2 yıl süreyle İstanbul Boğaz Komutanlığı’nda görevlendirildi. 4 Eylül 1992’den itibaren TCG Muavenet firkateyninde görevliydi ve 2 Ekim 1992’de şehit oldu.

Şehit Şükrü Bayrakçı

sehit-sukru-bayrakci

Adı Esentepe Mahallesi’ndeki Şehit Şükrü Bayrakçı Sokak’a verilmiştir.

Fethullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) 15 Temmuz hain darbe girişimi sırasında, teröristlerin kontrolündeki tankı durdurmak isterken şehit oldu. Darbe girişiminin olduğu gece, işinden evine dönerken yolda tankların ters yönde ilerlediğini fark eden Şükrü Bayrakçı, aracını tankı durdurmak için siper etmeye çalıştı. FETÖ’cüler tank ile Bayrakçı’nın aracının üstünden geçti. Aracın içinde ezilen Bayrakçı, şehit oldu.

Avrupa yakasındaki evine gitmek için aracı ile yola çıkan makam şoförü Şükrü Bayrakçı, Ümraniye yönünde darbecileri taşıyan bir tankın ters yönde ilerlediğini gördü. Darbecilerin halkın üstüne sürdüğü tankın önüne aracı ile geçti. Tank, orta refüje hızla tırmandı ve iki kez Bayrakçı’nın aracının üstünden geçti. Bayrakçı, Ümraniye Çakmak Köprüsü’nde şehit oldu. Ailesi, Bayrakçı’nın cenazesini, saat 08:30’da Beykoz Devlet Hastanesinde buldu. Şehidin cenazesi Kartal’da toprağa verildi. Evli ve 6 yaşında bir kız çocuğu babası olan Afyonlu Şükrü Bayrakçı, 31 yaşındaydı. Adı ayrıca Şehit Şükrü Bayrakçı İlkokulu’na da verilmiştir.

Şehit Koray Karaca

sehit-koray-karaca

Adı Esentepe Mahallesi’ndeki Şehit Koray Karaca Sokak’a verilmiştir.

Piyade Uzman Çavuş Koray Karaca (25), 10 Şubat 2018’de Afrin’e yönelik gerçekleştirilen Zeytin Dalı Harekatı’nda Suriye’nin Afrin ilinde teröristlerle çıkan çatışmada şehit oldu. Piyade uzman çavuş olarak 3 yıldır görev yapan şehit Koray Karaca’nın, Afrin’e giden ilk grup arasında olduğu ve bu göreve giderken ailesine de “Hatay’da göreve gidiyorum” dediği öğrenildi.

Adı ayrıca Esentepe’deki Şehit Koray Karaca Anadolu İmam Hatip Lisesi’ne verilmiştir.

Şehit Musa Aytar

sehit-musa-aytar

Şehit Jandarma Er Musa Aytar’ın adı Atalar Mahallesi’ndeki Şehit Musa Aytar Sokak’a verilmiştir.

29 Ekim 1984’te Hakkari kırsalında bölücü terör örgütü ile girilen çatışmada şehit düşmüştür. Terörle mücadelenin ilk Bartınlı şehidi olarak bilinmektedir.

Şehit Cihan Kızıltaş

sehit-cihan-kiziltas

Uzman Onbaşı Şehit Cihan Kızıltaş’ın (23) adı Cumhuriyet Mahallesi’ndeki Şehit Cihan Kızıltaş Sokak’a verilmiştir.

14 Haziran 2007’de Elazığ’da güvenlik güçleriyle terör örgütü PKK üyeleri arasında Karakoçan ilçesi Kavacık köyü kırsalında çıkan çatışmada şehit olmuştur. Ailesi Kartal Cumhuriyet Mahallesi’nde oturuyordu. O gün aile, muhtar tarafından aranarak eve çağrıldı ve evde jandarma görevlisi tarafından Kızıltaş’ın şehit düştüğü haberi verildi.

Acılı haber alınınca evde bir anda ağlama sesleri ve feryatlar birbirini izledi. Giresun ili Ünye ilçesi kütüğüne kayıtlı Şehit Kızıltaş, 3 arkadaşı ile askerde kalmaya karar vermiş ve 2 yıllık sözleşme imzalayarak Uzman Onbaşı olarak göreve başlamıştı. 1 yıl 3 aylık askerdi. 2 yıllık sözleşmesinin dolmasına 7 ayı kalmıştı.

Şehit Hakan Akyar

sehit-hakan-aykar

Adı Çavuşoğlu Mahallesi’ndeki Şehit Hakan Akyar Sokak’a verilmiştir.

30 Haziran 1996’da Tunceli’de Atatürk Parkı’nda bando ve merasim takımının birliğinin Bayrak töreni sırasında intihar saldırısı düzenlemiş, diğer 7 askerle birlikte şehit olmuştur. Olayda 29 asker de yaralanmıştır. Bu saldırı, Türkiye’deki ilk canlı bomba saldırısı olarak bilinmektedir.

Şehit Ayhan Arslan

kartal-sehit-isimleri-1

Adı Atalar Mahallesi’ndeki Şehit Ayhan Arslan Caddesi’ne verilmiştir. Nerede şehit olduğu, rütbesinin ne olduğu ve hakkında başka bir bilgi bulunamamıştır. Ancak 2020’de Kartal’da yaşayan ailesinin Kartal Kaymakamlığı tarafından ziyaret edildiğine dair bir haber mevcut. Hakkında daha fazla bilgiye sahip olanlar bizimle iletişime geçebilir.

Şehit Hakan Kurban

hakan kurban

Adı Orhantepe Mahallesi’ndeki Şehit Hakan Kurban Caddesi’ne verilmiştir.

Şehit Hakan Kurban, 1973’te Erzurum Şenkaya’da doğdu. 73/3 Piyade komando onbaşı olarak görev yaptı. 12 Mayıs 1994 yılında, 21 yaşındayken Doğubeyazıt kırsalı Ağrı’da şehit olmuştur.

Şehit Kamil Keleşoğlu

kamil-kelesoglu-jpg

Adı Çavuşoğlu Mahallesi’ndeki Şehit Kamil Keleşoğlu Caddesi’ne verilmiştir.

Kayseri kütüğüne kayıtlı Şehit Er Kamil Keleşoğlu (25), 21 Haziran 1995 tarihinde Hakkari ili Çukurca ilçesinde meydana gelen çatışma esnasında şehit olmuştur.

Şehit Şenol Yazıcı

Adı Çavuşoğlu Mahallesi’ndeki Şehit Şenol Yazıcı Sokak’a verilmiştir.

Diyarbakır’da 37 yıl önce PKK’lı teröristlerle girdiği çatışmada şehit düşmüştür. Rize’nin İkizdere İlçesi kütüğüne kayıtlıdır.

Şehit Emrah Kayadelen

sehit-emrah-kayadelen

Adı Esentepe Mahallesi’ndeki Şehit Emrah Kayadelen Sokak’a verilmiştir.

Şehit Jandarma Er Emrah Kayadelen, 4 Haziran 2007’de Tunceli’nin Pülümür ilçesindeki Kocatepe Jandarma Karakolu’na teröristlerin düzenlediği saldırıda şehit olmuştur.

Şehit Yasin Ölmez

Adı Çavuşoğlu Mahallesi’ndeki Şehit Yasin Ölmez Sokak’a verilmiştir.

31 Temmuz 1996’da Hakkari kırsalında çatışmada şehit olmuştur. Ailesi Kartal Çavuşoğlu Mahallesi’nde yaşamaktadır.

Şehit Aşkın Bora

sehit-askin-bora

Adı Karlıktepe Mahallesi’ndeki Şehit Aşkın Bora Sokak’a verilmiştir.

7 Kasım 1995’te Tunceli Hozat’ta tezkeresini almaya 15 gün kala şehit düşen Şehit Er Aşkın Bora, Kartal’da yaşıyordu.

Şehit Aziz Aktaş

Adı Esentepe Mahallesi’ndeki Şehit Aziz Aktaş Sokak’a verilmiştir.

18 Ekim 2012’de terör örgütü PKK’lı bir grup teröristin Bitlis – Diyarbakır karayolunun 20. kilometresinde bulunan Buzlupınar mevkiinde askeri araca taciz ateşi açması sonucu 1 asker ve 4 korucu yaralandı. Saldırıda yaralanan Aziz Aktaş, tedavi altına alındığı Bitlis Devlet Hastanesi’nde şehit oldu.

Şehit İbrahim Candemir

sehit-ibrahim-candemir

Adı Esentepe Mahallesi’ndeki Şehit İbrahim Candemir Sokak’a verilmiştir.

Şehit Piyade Er İbrahim Candemir, 11 Mayıs 1994’de Şırnak’ta şehit oldu. Şehit olduğu olayla ilgili herhangi bir bilgi bulunamadı. Hakkında daha fazla bilgiye sahip olanlar bizimle iletişime geçebilir.

Şehit Aydın Çelik

sehit-aydin-celik

Adı Uğurmumcu Mahallesi’ndeki Şehit Aydın Çelik Caddesi’ne verilmiştir.

Şehit Aydın Çelik (21), 11 Ocak 1994’te Hakkari Yüksekovada terör örgütü mensuplarıyla girişilen çatışmada şehit olmuştur.

Şehit Erdal Engin

sehit-erdal-engin

Adı Gümüşpınar Mahallesi’ndeki Şehit Erdal Engin Sokak’a verilmiştir.

Şehit olduğu olayla ilgili bilgi bulunamamıştır. Ancak Bolu’nun Göynük ilçesi Arıkçayırı Köyünde mezarı bulunmaktadır. Mezar taşında 1997 yılı şehit olma tarihi olarak yazılıdır.

Şehit Temel Bıyıklı

Adı Karlıktepe Mahallesi’ndeki Şehit Temel Bıyıklı Sokak’a verilmiştir.

Nerede şehit olduğu, rütbesinin ne olduğu ve hakkında başka bir bilgi bulunamamıştır. Hakkında daha fazla bilgiye sahip olanlar bizimle iletişime geçebilir.

Şehit Dursun Kaya

sehit-dursun-kaya

Adı Petroliş Mahallesi’ndeki Şehit Dursun Kaya Sokak’a verilmiştir.

Erzincan nüfusuna kayıtlı Şehit Piyade Er Dursun Kaya (20), 14 Kasım 1993’te Şırnak Gabar Dağı’nda şehit oldu.

Şehit Tamer Kılıç

kartal-sehit-isimleri-2

Adı Kordonboyu Mahallesi’ndeki Şehit Tamer Kılıç Sokak’a verilmiştir.

1999 Mayıs’ında, Bingöl-Tunceli sınırında, Yayladere-Nazimiye-Pülümür üçgenindeki Güneşli Karakolu’nda görevli askerler, bölgede haberleşmeyi sağlanan Kırdın Dağı’ndaki Röle İstasyonu’na giderken, terörist grubun pususuna düştü.

Yazgünü köyü yakınlarında saat 15 sıralarında meydana gelen olayda, Erzurum’daki 29’uncu Palandöken Piyade Alayı’ndan giden askerlerin bulunduğu tim, çapraz ateş altında kaldı. İlk ateş sırasında Şehit Er Tamer Kılıç da dahil 9 asker şehit oldu.

Şehit Ahmet Güvenç

Adı Orhantepe Mahallesi’ndeki Şehit Ahmet Güvenç Sokak’a verilmiştir.

Nerede şehit olduğu, rütbesinin ne olduğu ve hakkında başka bir bilgi bulunamamıştır. Hakkında daha fazla bilgiye sahip olanlar bizimle iletişime geçebilir.

Şehit Semih Balaban

sehit-semih-balaban

Adı Orhantepe Mahallesi’ndeki Şehit Semih Balaban Sokak’a verilmiştir.

Şehit Polis Amiri Semih Balaban (34), 13 Mart 1975’te Kartal’da doğdu. 1993’te polis kolejini, 1997’de polis akademisini bitirerek komiser yardımcısı olarak Amasya’da göreve başladı. 1998’de özel harekatçı olarak Hakkari’de 4 yıl görev yaptı. 2002’de İstanbul Özel Harekat Şube Müdürlüğüne atandı ve 2003 yılında şehit olacağı İstanbul Terörle mücadele şube müdürlüğü operasyon büro amirliğine tayin oldu.

Kariyeri boyunca bir çok önemli operasyonu yönetti, hizmetlerinden dolayı 100’den fazla takdirname ve taltifle ödüllendirildi. 27 Nisan 2009’da Kadıköy Bostancı da Devrimci Karargah Örgütü’ne ait olduğu belirtilen bir hücre evine yapılan operasyon sonucu çıkan çatışmada şehit oldu. Çatışmada şehit düşen Semih Balaban, 12 yıllık polisti. Terörle Mücadele Operasyon Timi Amiri olarak görev yapıyordu. Evli ve 2 kız çocuğu babasıydı ve eşi de polis memuru. Balaban’ın biri 2 diğeri 4 yaşında 2 kızı var.

Şehit Ahmet Baş

sehit-ahmet-bas

Adı Petroliş Mahallesi’ndeki Şehit Ahmet Baş Sokak’a verilmiştir.

13 Nisan 2018’de Ağrı Doğubayazıt ilçesi kırsalında bölücü terör örgütü ile çıkan çatışmada, Sakarya Karasu nüfusuna kayıtlı Jandarma Uzman Çavuş Ahmet Baş (27) şehit oldu.

Şehit Alaattin Buluç

sehit-alaattin-buluc

Adı Petroliş Mahallesi’ndeki Şehit Alaattin Buluç Sokak’a verilmiştir.

Şehit Piyade Onbaşı Alaattin Buluç, 25 Mayıs 1995 Diyarbakır Hani’de terhis olmasına 5 ay kala Şehit Olmuştur.

Şehit Ali Şener

sehit-ali-sener

Adı Petroliş Mahallesi’ndeki Şehit Ali Şener Sokak’a verilmiştir.

16 Ekim 2011’de Adana’da terör örgütü PKK yandaşları tarafından düzenlenen korsan gösterilere müdahale ederken çöp yığını içine bırakılan bombanın patlaması sonucu, 3 polis arkadaşı ve 2 vatandaşla birlikte yaralanan çevik kuvvet polisi Ali Şener, tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.

Şehit Cengiz Aktaş

Adı Petroliş Mahallesi’ndeki Şehit Cengiz Aktaş Sokak’a verilmiştir.

6 Eylül 2005’te terör örgütü PKK tarafından Hakkari’nin Çukurca İlçesi’ndeki kırsal araziye döşenen mayının patlaması sonucu Piyade Komando Er Cengiz Aktaş şehit oldu.

Jandarma Komutanlığı ekiplerince Işıklı kırsalında yürütülen arazi arama çalışmasında, terör örgütü PKK tarafından araziye döşenen mayın patladı. Patlamada, Piyade Komando Er Cengiz Aktaş dahil 2 asker şehit oldu, 2 er de yaralandı.

Şehit Dursun Bakan

sehit-dursun-bakan

Adı Petroliş Mahallesi’ndeki Şehit Dursun Bakan Sokak’a verilmiştir.

Elazığ Karakoçan’da teröristlerle çıkan silahlı çatışma sonucu şehit olmuştur. Elazığ Karakoçan’da 30 Kasım 1994 yılında Jandarma Başçavuş Dursun Bakan, teröristlerle çıkan çatışmada şehit olmuştur.

Jandarma Başçavuş Dursun Bakan’ın annesi Hanım Bakan, şehidin mezarlığına bayram ziyaretine gittiği sırada oğlunun fotoğrafına bakarak, “Asker anasıyım diye seviniyordum, şimdi şehit anasıyım. Kurban olurum sana. Her gün kapıyı açtığımda kimseyi göremeyince yüreğim parçalanıyor. Oğlumu bir türlü unutamadım. Buraya gelerek teselli buluyorum” dedi.

Şehit Metin Aslan

sehit-metin-arslan

Adı Petroliş Mahallesi’ndeki Şehit Metin Aslan Sokak’a verilmiştir.

FETÖ’nün 15 Temmuz hain darbe girişimi gecesi İstanbul Büyükşehir Belediyesi önünde darbeye direnen Karabüklü inşaat işçisi Metin Arslan (44), cuntacı askerler tarafından açılan ateş sonucu gözünden vurularak şehit oldu.

Şehidin annesi Şazi Arslan, cenazesinde yanında taşıdığı oğlunun fotoğrafını göstererek, “Bak gitti oğlum görüyor musunuz gitti. Darbe gecesi oğlumla konuştum. ‘Orada durma çabuk gel, çok hastayım’ dedim. ‘Geleceğim’ dedi. Oğlumu hiç görmedim. Gitti kayboldu” dedi.

Şehit Oktay Karakelle

sehit-oktay-karakale

Adı Soğanlık Yeni Mahalle’de Şehit Oktay Karakelle Sokak’a verilmiştir.

Şehit Er Oktay Karakelle, 8 Kasım 2008’de Şemdinli Aktütün Karakolu’na düzenlenen hain saldırıda şehit oldu. Şehit Er Oktay Karakelle’nin Kartal Soğanlık’taki evinde de acı haberin hüznü yaşandı.

Şehit Murat Şenyüz

Adı Petroliş Mahallesi’ndeki Şehit Murat Şenyüz Sokak’a verilmiştir.

Şehit Piyade Onbaşı Murat Şenyüz (22), 7 Mayıs 1994’te şehit düştü. Hakkında daha fazla bilgiye sahip olanlar bizimle iletişime geçebilir.

Şehit Erdem Kayaklı

sehit-erdem-kayakli

Adı Soğanlık Yeni Mahalle’de Şehit Erdem Kayaklı Sokak’a verilmiştir.

Şehit Erdem Kayaklı (22), 29 Kasım 2000’de şehit düşmüştür. Hakkında daha fazla bilgiye sahip olanlar bizimle iletişime geçebilir.

Şehit Mustafa Kartal

sehit-mustafa-kartal

Adı Soğanlık Yeni Mahalle’de Şehit Polis Mustafa Kartal Sokak’a verilmiştir.

24 Mayıs 2019’da Fatih’te görevi sırasında geçirdiği trafik kazasında şehit olan Önleyici Hizmetler Şube Müdürlüğünde görevli polis memuru Mustafa Kartal’ın adı, Kartal Soğanlık’ta yaşadığı evin yer aldığı sokağa verildi.

Şehit Uğur Selçuk Kurban

Adı Soğanlık Yeni Mahalle’de Şehit Uğur Selçuk Kurban Sokak’a verilmiştir.

Siirt’in Eruh ilçesinde piyade komando er olarak vatani görevini yaparken dağda şehit düşmüştür. Şehit olduğu tarih arşivlerde bulunamamıştır. Hakkında daha fazla bilgiye sahip olanlar bizimle iletişime geçebilir.

Şehit Ahmet Yalçın

kartal-sehit-isimleri-3

Adı Topselvi Mahallesi’ndeki Şehit Ahmet Yalçın Sokak’a verilmiştir.

Nerede şehit olduğu, rütbesinin ne olduğu ve hakkında başka bir bilgi bulunamamıştır. Hakkında daha fazla bilgiye sahip olanlar bizimle iletişime geçebilir.

Şehit Hasan Kapan

Adı Yalı Mahallesi’ndeki Şehit Hasan Kapan Sokak’a verilmiştir. Adı ayrıca Yalı Mahallesi’ndeki Şehit Hasan Kapan Parkı’na verilmiştir.

Şehit Onbaşı Hasan Kapan, 1997’de Bingöl’ün Kığı ilçesinde şehit düştü.