Tedarik zinciri nedir ve nasıl gelişiyor?

Satın almayı düşündüğünüz o yeni dizüstü bilgisayar sihirli bir şekilde ellerinizde görünmeyecek. Bu cihaz kesinlikle tedarik zinciri olarak bilinen süreçten geçecek. Bu yön şirketler için neden bu kadar önemli? Şirketlerin %57’si tedarik zinciri yönetiminin kendilerine rekabet avantajı sağladığına inanıyor.

Artan müşteri talepleri ile karşı karşıya kalan şirketler, tedarik zincirlerini dönüştüren teknolojileri benimsemeye motive oluyorlar. Size bu teknolojilerin ne olduğunu ve manzarayı nasıl değiştirdiklerini anlatıyoruz.

Tedarik zinciri nedir ve işlevi nedir?

Tedarik zinciri yönetimi, bir ürünün dağıtımını optimize etmek için tüm süreçleri, sistemleri ve stratejileri kapsayan geniş bir alandır. Pek çok yönü talep planlaması, envanter yönetimi ve lojistik içerir. Ayrıca tedarikçilerin satın alınması ve yönetimi.

Peki, bu sürecin misyonu nedir? Tedarik zinciri, arz ve talebi birbirine bağlayan bağlantı olarak düşünülebilir. Tüketiciler olarak ürünlerimizi beklediğimiz zamanda almamızı sağlamak için koordineli bir şekilde çalışan bir ağdır.

Tedarik zinciri yönetimindeki adımlar

Tüm karmaşıklığıyla tedarik zinciri yalnızca beş adım içerir:

  • Adım 1: planlama. Üreticinin, mevcut arza karşı talep tahminlerine dayanarak kaç tane ürün üreteceğine karar verdiği yer burasıdır.
  • Adım 2: tedarik. Bu adım, sonunda satışa sunulacak ürünleri yapmak için gerekli olan hammaddelerin veya bileşenlerin toplanmasını içerir.
  • Adım 3: üretim. İmalat birkaç entegre süreci içerir; kalite kontrol, test ve paketleme dahil.
  • Adım 4: teslimat. Bu adım sırasında, bitmiş ürünler perakendecilere teslim edilmek üzere bir dağıtım merkezine gider. Neticede müşteriye.
  • Adım 5: tersine lojistik. İade sürecidir ve tüketiciden (kusurlu bir ürünün iadesi) tedarike (kusurlu hammaddenin iadesi) kadar etkinleştirilebilir.

Tedarik zincirini değiştiren 5 teknoloji

Kendi kendini süren otonom kamyonlardan büyük veriye, yapay zekaya, bir zamanlar imkansız görünen şeyler şimdi yeni bir gerçekliğin parçası haline geliyor.

Markalar, makine öğrenimi ve tahmine dayalı analitik gibi teknolojilerin bir kombinasyonunu kullanarak tedarik zincirlerini yönetiyor. Bunlar bunlardan bazıları:

1. Nesnelerin İnterneti (IoT)

IoT, öncelikle ulaşım operasyonlarını desteklemek için kullanılıyor. Kargo kontrolü ve filo yönetimi söz konusu olduğunda, araçların yerini takip etmek için cihazlar kullanılır. Hava koşulları, çevresel durum ve trafik düzenleri de izlenir.

2. Blok zincirleri

Blok zincirinin en büyük potansiyeli, şirketlerin mal saklama zincirini belgelemesine yardımcı olan izleme ve izleme uygulamalarını kolaylaştırmaktır. Bunu yapmak sızıntıları önleyebilir, sahte ve hileli öğelerin belirlenmesine yardımcı olabilir. Ayrıca risk altındaki tedarikçileri belirlemeye yarar, düzenleyici gereksinimlerin karşılandığını gösterir ve kaynak bulma konusunda şeffaflık yaratır.

3. Depo robotiği

Yapay zeka, makine öğrenimi ve IoT bağlantısı, robotların doğruluğunu ve hareketliliğini önemli ölçüde iyileştirmeye yardımcı oluyor. Yeni nesil cobot‘lara (işbirlikçi robotlar) izin veren gelişmelerden bahsediyoruz.

Teknolojiler robotları daha ileri düzeylere iterken, makinelere artık insanların sahip olduğu görevler veriliyor. Siparişleri toplama ve paketlemeden ağır kaldırma görevlerini otomatikleştirmeye kadar.

4. Otonom kamyonlar

Şu anda beta aşamasında olan otonom kamyonların geliştirilmesi, büyük yatırımlarla destekleniyor. Hala araştırma ve geliştirme yılları var. Ancak yakın gelecekte büyük ilerlemeler göreceğiz. Diğerlerinin yanı sıra sürücü sıkıntısı gibi son sorunlar, kendi kendine sürüşe büyük yatırımları yönlendiren kilit faktörlerdir.

5. Yapay zeka

Günümüzde yapay zeka, ağlar arasında daha fazla görünürlük ve entegrasyon sağlayarak markaların her şeyi akıcı tutarken tedarik zincirlerini genişletmesine olanak tanıyor. Zincir boyunca kalıpları, eğilimleri ve boşlukları tespit etmek için algoritmalar kullanarak çalışır. Bu aynı zamanda doğru tahminde de rol oynar.

Son olarak, lojistik sektörü ve genel olarak tedarik zinciri, hızlı hareket eden ve dönüştürücü bir geleceğe hazırdır. Hiç şüphe yok ki, süreçler yakında daha hızlı, daha akıllı, müşteri odaklı ve sürdürülebilir olmaya devam edecek.