Yüzüklerin Efendisi: Güç Yüzükleri karakterler

Uzun bir bekleyişin ardından yılın en çok beklenen iki prequel dizisi sonunda geldi. Bir yandan HBO Max, ‘House of Dragon’ (‘Game of Thrones’tan türetilen dizi)’ üzerine yatırım yaptı ve Amazon Prime Video, ‘Yüzüklerin Efendisi: Güç Yüzükleri’ (Lord of the Rings: The Rings of Power) ile aynı şeyi yaptı.

J.R.R. tarafından yaratılan evrenden esinlenilmiştir. Tolkien, bu dizi ile bizi Orta Dünya’ya geri götürüyor, ancak İkinci Çağ’da, Peter Jackson’ın filmlerinde gördüğümüzden çok öncesine. Bu maceranın başrolünde yer alan yeni karakter kadrosunda kaybolmamak için, bölümlerin şimdiye kadarki en öne çıkan karakterleri hakkında bir rehber hazırladık.

Galadriel

Galadriel

Morfydd Clark, Cate Blanchett’in orijinal film üçlemesinde ‘Yüzüklerin Efendisi’ hayranları tarafından önceden en iyi bilinen karakterlerden birini oynuyor. Elf Galadriel’in bu gençleştirilmiş versiyonu Sauron’u aramak için yola çıktı ve şu anda dizinin ana kahramanı.

Elrond

Elrond

Başka bir eski tanıdık: Robert Aramayo, karakterini Hugo Weaving’den devralıyor ve canlandırıyor, daha idealist ve açık fikirli. Yarım elf, Orta Dünya’nın farklı ırkları arasında anlaşmanın mümkün olduğuna ve elflerin kralı Gil-Galad’ın hizmetinde olduğuna inanır.

Gil Galad

Gil-Galad

Benjamin Walker elflerin kralıdır, Tolkien’in orijinal eserinde pek yer almasa da arada bir adı geçmektedir. Ordunun generali ve naibi, Gölge’nin yeniden dirilişine dair şüpheleri nedeniyle Galadriel ile çatışacak. Onun sayesinde Lindon, Orta Dünya’nın en müreffeh şehirlerinden biri.

Halbrand

Halbrand

Charlie Vickers, geçmişi bilinmediği için çok gizemli bir insanı oynuyor. Bir gemi kazasından kurtulan, Southlands’den geliyor ve taşıdığı sırlar nedeniyle ilk şüphelere rağmen Galadriel ile olan ilişkisi sezon boyunca gündemde olacak.

Isildur

Isildur

Maxim Baldry, Tolkien’in yarattığı ve film üçlemesinin (Harry Sinclair’in canlandırdığı) girişinde tanıştığımız dünyanın önemli isimlerinden birine hayat veriyor. O bir dúnedain, uzun ömürlülüğü ile farklı olduğu erkeklerin bir alt ırkıdır. Babasının mirasını sürdürmesi gereken maceraya susamış, aceleci bir denizci.

Elendil

Elendil

Lloyd Owen kendini Isildur ve Eärien’in babasının yerine koyuyor. Tolkien’in kitaplarında da yer alan Númenor’dan bir başka dúnedain. Gondor Kralı olana kadar geliştiğini göreceğimiz büyük bir denizci ve asker. Aragorn’un atalarından biridir.

Bronwyn

Bronwyn

Nazanin Boniadi, şifacı olarak çalışan ve dizi için özel olarak yaratılmış bu insanın görünümüne giriyor. Southlands’den geliyor ve bir insan yerleşiminde ilaç sağlıyor. Elf Arondir ile olan ilişkisi nedeniyle bazı çatışmalara neden olur ve garip büyülü bir kılıcı olan Theo’nun (Tyroe Muhafidin) annesidir.

Arondir

Arondir

Ismael Cruz Córdoba, kendini barışın korunmasını sağlamak için Güney Toprakları’nda devriye gezmeye adamış bir Silvan elfidir. Bronwyn’e aşık olur ve elfler ve insanlar arasında büyük bir tartışmaya yol açar. Sauron’la yüzleşme yolculuğunda ona katılacak.

Celebrimbor

Celebrimbor

Charles Edwards, dizideki görünümü sinematografik evrende ilk olacak olan ‘Yüzüklerin Efendisi’ mitolojisindeki kilit isimlerden biridir. Büyük Yüzüklerin Sahtecisi ve Tek Yüzüğün gelecekteki yaratıcısı, o bir demirci ve Fëanor’un soyundan gelen bir Nordor elfidir.

Durin IV

Durin IV

Owain Arthur babasının Khazad-dûm’daki madeninin varisi olan bir cüce prenstir. Disa’nın (Sophia Nomvete) kocasıdır ve Elrond ile dostane bir ilişkisi vardır. O harika bir lider ve diziye komedi dokunuşu getiriyor.

Tar Miriel

Tar-Miriel

Cynthia Addai-Robinson, Númenor’un kraliçe naibi ve Kral Tar-Palantir’in tek kızıyla yüzleşir. Galadriel’in müttefiki ve danışmanı Ar-Pharazôn’un (Trystan Gravelle) düşmanı, siyasi karşılaşması Númenor’un kaderinde kilit rol oynayacaktır.

Yabancı

yabanci

Daniel Wayman, şu anda hakkında çok az şey bilinen esrarengiz karakterlerden biridir. Gökten bir meteorla düştüğü ve konuşamadığı ya da kim olduğunu hatırlayamadığı biliniyor. Bununla birlikte, kıllı olanlarla (hobbitlerin ataları) iyi bir ilişki sürdürür.