Kraliçe Elizabeth ile ilgili filmler

İngiltere kraliçesi Elizabeth Alejandra María veya Elizabeth II’nin ölümü açıklandı. Birleşik Krallık hükümdarı 96 yaşında ve 70 yıllık görev süresinin ardından (bu kadar uzun süre çalışmayı hayal ediyorum diyebilirim ama bilirsiniz) ülkenin sinema kültürü de dahil olmak üzere tarihinde silinmez bir iz bırakarak ayrılıyor.

Bu gibi durumlarda, onun figürü etrafında biraz kurgu görmek istemenin temelleri Netflix’te ‘The Crown’a başvurmak olacaktır. Ama yine de daha farklı bir şey arıyor olabilirsiniz. Bulmak zor, size söylüyorum, ama en azından ekranda böylesine büyük bir figürü hırsla göstermeye çalışan üç filmimiz var. En azından onları izlemek diziden daha az zamanınızı alacaktır.

The Queen (2006)

The Queen

Peter Morgan tarafından yaratılan ‘The Crown’ hakkında konuştuk. Diziden önce, Gallerli Diana’nın ölümünün hemen ardından gelen bu Stephen Frears filminde senaryo yazdı.

Film, monarşinin daha az dostane yönlerini ortaya çıkaran menkıbe ve iyi yerleştirilmiş ironi arasında büyüleyici bir denge kuruyor. Mirren ayrıca hatırlanmak için bir iş yapıyor.

The King’s Speech (2010)

The King's Speech

Dostça portreler için, klasik iyi niyetli, pürüzlü kenarları düzelten ve (garip görsel kararlarla da olsa) halkı memnun edecek bir formüle sahip bir film yapan Tom Hooper’ın filmi var. II. Elizabeth’in burada ikincil bir rolü var.

Spencer (2021)

Spencer

Burada yine merkez, Kristen Stewart’ın büyük yorumuyla Gallerli Diana’nınki gibi başka bir gerçek figür tarafından alınır. Ama bize arkaik monarşik kurumun ve aynı zamanda onun maksimum temsilcisinin, neredeyse tek kelime etmeden heybetli ve ürkütücü bir portresini sunan, onun bakış açısıdır.

Pablo Larraín’in karmaşık ve erişilmez bir karakteri incelemek için yararlandığı bu neredeyse hayalet hikayesinin ne kadar iyi çizildiğini gösteren ayrıntılar.