Captain of Industry inceleme

MaFi Games, son derece gerçekçi yeni bir fabrika simülatörü oyunu olan Captain of Industry’yi tanıttı. Yeni PC oyunu, oyuncuların kendi kendine yeten başarılı bir ada inşa etmelerini sağlıyor. Bunu yaparken ki en önemli konu ise oyundaki sınırlı miktarda kaynaktır.

Captain of Industry, 31 Mayıs 2022’de MaFi Games tarafından Steam Erken Erişim olarak sunuldu. Koloni ve fabrika simülasyon oyunu. Sadık ekibinizle birlikte, hayatta kalan küçük bir koloniyi bir endüstriyel imparatorluğa dönüştürmekle görevlisiniz. Terk edilmiş bir adadan devasa fabrikalara, araştırma laboratuvarlarına ve uzay programına. İnşa edin, maden çıkarın, çiftlik yapın, araziyi şekillendirin, keşfedin, ticaret yapın ve yerleşim yerleri kurun.

Captain of Industry inceleme

Küresel bir kriz bildiğiniz her şeyi silip süpürdükten sonra, ıssız bir adada sürdürülebilir bir sanayi toplumu yaratmakla görevlendiriliyorsunuz. Captain of Industry rolünü üstlenerek, yeni topraklarınızı geliştirmeye ve inşa etmeye yardımcı olacak mültecileri çekmek için önce bir deniz feneri inşa etmelisiniz. Adayı geliştirmeye başlamadan önce işgücü nüfuslarını yönetmeniz, kaynakları ortaya çıkarmanız, petrol kuleleri ve enerji santralleri inşa etmeniz ve işçilerinizi beslemek için çiftlikler inşa etmeniz gerekir.

captain-of-industry-6

Captain of Industry’yi diğer simülatör oyunlarından ayıran şey gerçekçiliktir. Kaynakların sınırlandırılmasından adanın iklimi ve kirlilik seviyeleri üzerindeki uzun vadeli etkilere kadar oyuncuların işi kolay olmayacak. Oyuncular, gerçekten kendi kendine sürdürülebilir bir toplum inşa etmenin nasıl bir his olacağının tadına varacak. Yukarıdaki Erken Erişim fragmanında oynanış hakkında bir fikir edinebilirsiniz.

captain-of-industry-2

Oyuncular verimliliğe odaklanmalı ve kaynaklarını boşa harcamamalıdır. Buna odun, kömür, demir, bakır ve daha fazlası dahildir. Bu kaynakların toplanması başlangıçta kolay olacaktır. Ancak, hazır kaynaklar tükendikçe bunlar giderek zorlaşacaktır. Bu nedenle oyuncuların aldıkları her kararda geleceği düşünmeleri gerekecek.

Captain of Industry oynanış

Oyuna başlamadan önce oyunun nasıl oynandığı hakkında biraz çalışmazsanız, rehberi mutlaka okuyun, aksi halde normal zorlukta fazla ileri gidemezsiniz. Fabrika oyunlarının temelinde olduğu gibi, ne yapmak gerektiğini yeterince hızlı çözmediğiniz sürece burada kolayca başarısız olacaksınız.

captain-of-industry-1

Teorik olarak hazırlıklı gelseniz bile (neye öncelik vereceğinizi bilseniz), ilk yapınızın yeniden başlamanızı sağlayacak büyük bir karmaşa olması muhtemeldir. Yani… başlangıçta sadece gelişigüzel oynayın ve başarısız olunca yeniden başlatın. Fabrikalarınızı, aralarında kamyonların geçtiği ayrı şehir blokları olarak tasarlayabilirsiniz. Tonlarca sandık kullanın. Köyden hızlı T2 araçları alın.

Teknoloji ağacının her tarafında tonlarca tarif var. Bu belki başlangıçta karmaşık gelebilir. Doğru yolu bulana kadar yolu tam anlamıyla bilemezsiniz. Onları eğlenceli bir şekilde çözmek için küçük araçlarla çok fazla uğraşmalısınız. Tüm petrol ara mallarınızı dengelemekte de zorlanacaksınız. Sandıklar da çok küçüktür, bu da hataya çok az yer bırakır veya başka bir ölüm sarmalına doğru sayısız fırsat bırakır.

captain-of-industry-3

Her taraftan akan konveyörler, boru hatları ve gevşek malzeme borularınız olacak. Nasıl inşa ettiğinize bağlı olarak, bu, kamyon filonuzdan büyük miktarda baskıyı alacaktır. Oyun, baktıkça daha da derinleşmeye devam ediyor: araştırma ağacı, kamyon kullanmadan eşyaları uzun mesafelere taşıma yeteneği, araziyi değiştirme yeteneği, bir ton şey yapabilirsiniz. O zaman dünya haritasının var olduğunu anlarsınız ve diğer kaynak ve ticaret kaynaklarını bulmak için geminizle keşfe başlayabilirsiniz.

captain-of-industry-5

Benim için gerçekten göze çarpan bir şey, diğer öğeleri kırabileceğiniz veya rafine edebileceğiniz çok sayıda üründen geliyor. Çoğu oyunda demir cevheri bulunur ve kömür demir yapar. Bu oyunda çelik elde etmek için oksijen ekliyorsunuz, çeliği sarı bir yapı parçasıyla birleştiriyorsunuz ve daha karmaşık binalar inşa etmenizi sağlayan kırmızı bir yapı parçası elde ediyorsunuz.

captain-of-industry-4

Ayrıca, inşa ettiğiniz hemen hemen hiçbir şey uzun ömürlü olmayacaktır. Yeni teknoloji daha iyi şeylerin kilidini açacak, ancak bunları yükseltmenin bir yolu yok. On dakika boyunca teknoloji ağacına bakabilir ve her yeni fabrikayı kurmadan önce önceden plan yapabilirsiniz. Bu karışık türe farklı bir bakış açısı arayanlara tavsiye ederim. Derinliği var ve sağlam bir şey. Belki beğenirsiniz. Ben şahsen kolayca yılın en iyi bağımsız oyunlarından biri olduğunu iddia edebilirim.