KKM nedir, tuzak mı? KKM’den ne zaman çıkılmalı?

KKM’ye girenlerin aklında bu sistemden ne zaman çıkmak gerektiği vardır mutlaka. Yatırımda genel olarak görülen bir durum, nereye çok kişi yatırım yaparsa terste kalma riski de artar. Peki KKM bir tuzak mı? KKM’den çıkmak için en doğru zaman ne zamandır? KKM’de olanların başına bir şey gelir mi? KKM’den gelen parayı yemek çok zevkli, KKM’den gelen parayı ezmek ayrı bir eğlence; ama bunun bir sonu var mı?

KKM veya Kur Korumalı Mevduat, mevcut hükümet döneminde ortaya çıkan bir sistem ve hükümet veya yönetim sistemi değişirse yürürlükten kaldırılma veya değiştirilme ihtimali var. Dolayısıyla KKM için en büyük risk 2023 seçimleridir. Seçimden sonra bir yönetim değişikliği, KKM’nin sonu demektir. Ancak iyi haberler de var, yeni gelen hükümet KKM’den elde edilen kazançları geri alamaz veya KKM’deki paraya el koyamaz.

Kılıçdaroğlu’nun KKM açıklaması

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, KKM hakkında yaptığı açıklamada kur korumalı mevduatla ilgili çok önemli bir çıkışa imza attı. Kur korumalı mevduatı ülke ekonomisine yerleştirilmiş atom bombası olarak niteleyen Kılıçdaroğlu, iktidarları döneminde bu hesap sahiplerine yalnızca faizi (tabii ki anaparayı da) ödeyeceklerini, döviz kuru artışından kaynaklanan farkı ise ödemeyeceklerini söyledi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Kur Korumalı Mevduat (KKM) sahiplerine seslenerek, “Bizim iktidarımızda sadece ve sadece faizi alacaklar. Öyle döviz garantisi falan yok. Allah nasip eder, iktidar olursak, Millet İttifakı olarak havadan para kazandım, masaya oturayım, elimde viski kadehi, parayı yatırayım bankaya, dünyanın faizini elde edeyim, dolar garantisi verilmiş, faiz garantisi verilmiş, kar garantisi verilmiş. Bir de sıfır vergisiz. E ben bunlara izin vermem. Kimse kusura bakmasın.” dedi.

KKM’nin dezavantajları nedir?

KKM ile ilgili beklenen bitiş, KKM’deki döviz garantisini kaldırıp KKM’dekilere daha yüksek vadeli mevduat faizi vermek ve KKM’den çıkanların dövize gitmemesini teşvik etmek olabilir. Peki KKM’deki en büyük dezavantajlar nedir?

1. Vade sonunda döviz artmıyor

KKM’ye girerken var olan döviz miktarınız neyse, KKM vade sonunda da aynı miktarda olduğunu göreceksiniz. Mesela 100 bin dolar soktunuz, kur 18 TL iken KKM’ye 1.800.000 TL ile girmiş olursunuz. Vade dönüşü kur 20 TL olursa, hesabınızda 2.000.000 TL olur. Ancak bu paranın dolar karşılığı halen 100 bin dolardır. Yani size 200 bin TL gelmiş gibi görünse de elinizde halen 100 bin dolar vardır.

2. Yeniden dövize çevirmek daha zor

KKM’ye parayı döviz olarak soktuysanız, vade sonunda TL olarak geri alabilirsiniz. Dövize çevirmek isterseniz, aynı miktarda döviz alamazsınız. Çünkü bankalarda ve döviz bürolarında makas daha açıktır ve ayrıca kambiyo vergisi ödemek zorunda kalırsınız.

KKM’ye güvenilir mi?

Devletlerin sunduğu ekonomik aygıtlarda her zaman bir güvence vardır. Ancak Türkiye Cumhuriyeti’nin sunduğu ekonomik aygıtlar tamamen devlet güvencesindedir. KKM’ye soktuğunuz paraya kimse el koyamaz ve paranız yok olmaz. Yönetimin değişmesi durumunda şimdiye kadar kazandığınız paralara ve mevcut bakiyenize kimse el koyamaz.

Feragat: Kartal 24 bu sayfada yer alan bilgilerin isabetli olacağının mutlak olmadığını hatırlatır. Buradaki bilgiler ve fiyatlar fikir verme amaçlıdır ve ticari amaçlar için uygun değildir. Bu yüzden Kartal 24 buradaki bilgileri kullanmanız sonucu oluşacak olası kayıplarınızdan ötürü sorumluluk taşımamaktadır.