Stranger Things benzeri diziler

Netflix’in son haftalardaki büyük başarısı ‘Stranger Things’ oldu. Duffer Brothers dizisinin dördüncü sezonu ekranı süpürüyor ve şimdiye kadar sadece ‘The Squid Game’in elde ettiği bir başarıya imza attı. Ancak, platformda çok iyi performans gösteren daha fazla Stranger Things benzeri dizi var ve şimdi bilim kurgu türüne ait olanları vurgulayacağız.

‘Stranger Things’in tuhaflıkları nasıl olursa olsun, içinde yaşamanın o günlerin bize sunduğundan çok farklı bir tür endişeyi yaşattığı hipertrofik anıların büyüsüne kapılmamak mümkün değil. Belki de tam da bu nedenle ondan ayrılmak çok zordur.

Ve özellikle formatları nedeniyle izleyicinin tanıdıkları bir karakterle ve oturma odası kadar tanıdık olan ortamlarda saatler geçirmesine izin veren harika kurgusal hikayelerin sahip olduğu şey budur. Bu listede diğer dünyaları ziyaret etmek, her şeyden önce her türlü gizemi çözmek için on dizi daha gözden geçiriyoruz.

Evdeki kanepenin ötesine geçmenizi sağlayacak bu öneriler koleksiyonunu bizimle keşfedin, sizi zamanınızın geçtiğinden daha az ya da çok hoş gerçeklere inandırmaya istekli ama şüphesiz ilginç. Aşağıda son zamanlarda akış platformlarını kasıp kavuran bazı dizileri bulacaksınız.

Manifest

Manifest

İz bırakmadan kaybolan yaklaşık 200 yolculu bir uçağın birkaç yıl sonra yeniden ortaya çıkmasının neden olduğu etkiyi araştıran bu dizinin üç sezonu var. Kolay olmayacak, çünkü sevdikleriniz sizi unutmuş olabilir, ancak henüz gerçekleşmemiş olayların vizyonlarını yaşamaya başladığınızda, komplikasyonlar bunun ötesine geçer. Şu anda üç sezona bölünmüş 42 bölüm mevcut ve dördüncü sezonun Netflix’e gelmesi an meselesi. Son sezon 20 bölümden oluşacak ve hikayeyi kapatmaya hizmet edecek.

The Umbrella Academy

The Umbrella Academy

Netflix’in amiral gemisi dizilerinden birinin bu kadar dikkat çekmesi şaşırtıcı değil, çünkü dikkat çekici üçüncü sezonu daha yeni prömiyerini yaptı. Kendi yolunda, Amazon dizileri Kaffir ve vahşi hiciv üzerine yatırım yaptığı ‘The Boys’un tam tersi, Netflix dizisi ise yeni bir kıyametten kaçınmak için dâhiliğe öncelik veriyor ve henüz en zor olanı başarmaya çalışıyor. Buna ek olarak, üçüncü sezonda korunan çekicilik ve eğlence ile bunu yapar.

Dark

Dark

Genç bir adamın ortadan kaybolmasının ardından, dört çaresiz aile, otuz yıla yayılan çarpık bir gizemi çözerken neler olduğunu anlamaya çalışır… Doğaüstü bir bükülme ile aile destanı, iki gizemli kaybolmanın geride bıraktığı bir Alman kasabasında geçer.

Chilling Adventures of Sabrina

Chilling Adventures of Sabrina

Sabrina 16 yaşına girmek üzeredir ve ailesinin büyülü dünyası ile arkadaşlarının gerçek dünyası arasında kalır. Genç bir cadı mı? Tabii ki! İlk aşkı yaşamaktan, Akademi’de sihir yaparak güçlü bir cadı olmaya, bacağını amigo kız kıyafetiyle kaldırarak, cinsel uyanış yaşayarak, biyolojik babasıyla ilgili ifşaatlar ile, zaman yolculuğuyla flört ederek, cehennemde tahtı ele geçirerek…

The Leftovers

The Leftovers

Dünya nüfusunun %2’si, hiçbir açıklama yapılmaksızın, bedenlerinin buharlaştığı yerde sadece kıyafetlerini bırakarak, kelimenin tam anlamıyla ve aniden ortadan kaybolduğunda, Dünya nüfusunun geri kalanı neler olduğunu ve özellikle de bu konuda ne yapmaları gerektiğini anlamaya çalışmaya başlar.

Locke & Key

Locke & Key

Locke çocukları, babalarının ölümünden sonra atalarının New England’daki evlerine dönerler ve sadece kendilerinin görebildiği ve şehirde yaşayan dehşeti sona erdirmek için savaşacakları bir sihirle çevrili olduklarını keşfetmek için New England’a dönerler.

Westworld

Westworld

Westworld, Dr. Robert Ford (Anthony Hopkins) tarafından işletilen fütüristtik, yüksek teknoloji kontrollü bir eğlence parkıdır. Tesislerde fiziksel görünümü insan olan androidler bulunuyor ve onlar sayesinde ziyaretçiler, robotların kendilerine zarar vermeyeceğini bilerek, ne kadar karanlık veya tehlikeli olursa olsun, içgüdülerini serbest bırakabiliyor ve her türlü macera veya fanteziyi yaşayabiliyor.

Riverdale

riverdale

Yeni bir okul yılı başlarken, Riverdale kasabası, Jason Blossom’un son trajik ölümünün etkisinde kalmaya devam ediyor. Öte yandan, yaz boyunca Archie Andrews (K.J. Apa) müzisyen olmak istediğini fark etti. Ayrıca Archie, Jughead Jones (Cole Sprouse) ile olan arkadaşlığını bozduğu için hala pişmandır. Bu arada, Betty Cooper (Lili Reinhart), aşık olduğu Archie’yi görmek için can atıyor, ancak henüz duygularını ona açıklamaya hazır değil. ‘Riverdale’ 2023’te yedinci sezonuyla bitecek.

The Haunting of Hill House

The Haunting of Hill House

Bir grup kardeş, ülkenin en ünlü perili evinde büyür. Bir trajedinin ardından yeniden bir araya gelmeye zorlanan aile, daha şimdiden yetişkinler olarak geçmişin hayaletleriyle yüzleşmek zorunda kalacak. Mike Flanagan’ın Shirley Jackson’ın aynı adlı romanından uyarlanan bu karanlık mücevher, yalnızca yaratıcısının geleceğini kurtarmakla kalmadı, aynı zamanda orijinali ile karşılaştırdığımız ilginç devam filmlerine de sponsor oldu ve ‘The Curse of the Curse of Hill House’ ve ‘Bly Manor’.

Legion

Legion

David Haller, olağanın ötesinde bir güce sahip bir adam. Gençken şizofreni teşhisi kondu ve o zamandan beri çok sayıda hastanede yattı. Bir psikiyatri hastanesinden yeni bir meslektaşıyla tanıştığında, David ilk kez bunun gerçekten bir hastalık gibi görünmeme olasılığıyla karşı karşıya kalır. Her biri gücünün bir yönünü (telepati, telekinezi, vb.) kontrol eden çok sayıda bölünmüş kişilik tarafından istila edilen David, akıl sağlığına geri dönmeye çalışır.