Harry Potter filmleri hangi sırayla izlenmeli?

Harry Potter’a zaten aşina olanlarımız için böyle bir listenin anlamı olmayabilir, ancak ilk kez yaklaşıyorsanız Harry Potter evreni biraz kafa karıştırıcı olabilir. Başlıkların numaralandırılmaması ve ön bölümlerin varlığı arasında, eğer ‘Sihirbaz Dünyası’na ilk kez giriyorsanız, nereden başlayacağınızı bilmemek anlaşılabilir.

J.K. Rowling tarafından yaratılan evrendeki deneyimsizler için bir izleme sırası. Rowling’e göre Harry Potter filmlerini kronolojik çıkış sırasına göre (yani filmlerin vizyona girme sırasına göre) izlemek en iyisidir. Ek olarak, film oktolojisi, başlangıçta herhangi bir devamı olmayacak olan ve karakterlerin büyülü evreninin kurallarını sıfırdan yükselten orijinal hikayeyi kapsar.

Harry Potter serisinden önce ‘Fantastik Canavarlar’ı izleyebilir misiniz? Evet, ancak önceki hikayelerin bir mitoloji ve zaten kesin olarak kabul edilen bir jargon kullanmasına ek olarak, Harry Potter serisine yapılan tüm referansları kaçıracaksınız, bu nedenle Harry Potter serisini daha önce görmeniz tavsiye edilir. Bu büyülü franchise’a dalmak için doğru sıra aşağıda yer almaktadır.

1. Harry Potter and the Sorcerer’s Stone (2001)

Harry Potter and the Sorcerer's Stone

Harry Potter, amcasının dolabında yaşayan yetim bir çocuktur ve bir gün dünyası alt üst olur: Ebeveynlerinin büyücü olduğunu ve kendisinin de büyücü olduğunu keşfeder, bu yüzden Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Koleji’ne gitmesi gerekir. Orada Ron ve Hermione ile arkadaş olacak ama aynı zamanda ailesini öldüren karanlık büyücü Voldemort da dahil olmak üzere düşmanları keşfedecek.

2. Harry Potter and the Chamber of Secrets (2002)

Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry’nin okuldaki ikinci yılı, onu okulda ciddi bir tehlikenin beklediği konusunda uyaran elf Dobby’nin ziyaretiyle başlar. Harry, kafasında garip bir ses duyduğunda, taşlaşmış öğrenciler ortaya çıkmaya başladığından, yaşananlar konusunda yanılmıyordur.

3. Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (2004)

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Halasını bir balon gibi havaya uçuran “talihsiz bir büyülü kazadan” sonra Harry, Sirius Black’in ailesi ve Voldemort’la akraba gibi görünen bilinen bir mahkûm olan Azkaban hapishanesinden kaçtığını öğrenir.

4. Harry Potter and the Goblet of Fire (2005)

Harry Potter and the Goblet of Fire

Quidditch Dünya Kupası kutlamaları bazı ölüm yiyiciler (Voldemort’un takipçileri) tarafından kesintiye uğradı. Hogwarts’ta bu yılın özel etkinliği olan her bir sihir okulunu temsil eden üç öğrencinin katılacağı Üçbüyücü Turnuvası başlamadan hemen önce meydana gelir. Yaş şartını karşılamamasına rağmen, Harry’nin adı dördüncü aday olarak seçilir ve zorlu sınavlardan geçmesi gerekecektir.

5. Harry Potter and the Order of the Phoenix (2007)

Harry Potter and the Order of the Phoenix

Büyücü topluluğu, Voldemort’un dönüşünü şaşkınlıkla karşılar ve Dumbledore’un yerine Hogwarts başkanı olarak Dolores Umbridge geçer. Yeni müdire tarafından dayatılan çoklu kısıtlamalar ve kendilerini yeni tehlikelere karşı koruma ihtiyacı, Harry ve birkaç öğrencinin büyü yapmak için gizli bir grup oluşturmasına neden olur.

6. Harry Potter and the Half-Blood Prince (2009)

Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry altıncı yılına büyük bir kayıpla ve Voldemort’un daha da yaklaşma tehlikesiyle başlar. Dumbledore onu kaderine hazırlamaya çalışırken, belirli bir “melez prense” ait olan tuhaf bir büyü ve iksir kitabı bulur.

7. Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1 (2010)

Harry Potter and the Deathly Hallows Part I

Harry, Ron ve Hermione, Voldemort ve yardakçılarından kaçmaya çalışırken Hortkulukların peşine düşerler ve yaklaşan savaşın anahtarı olabilecek efsanevi nesnelerin varlığını keşfederler: Ölüm Yadigarları.

8. Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2 (2011)

Harry Potter and the Deathly Hallows Part II

Voldemort ve Harry Potter arasındaki son savaş geliyor. İki taraf karşı karşıya gelecek ve sadece biri ayakta kalacaktır. Tüm Hortkulukları zamanında almayı başarabilecekler mi?

9. Fantastic Beasts and Where to Find Them (2016)

Fantastic Beasts and Where to Find Them

‘Felsefe Taşı’ olaylarından yaklaşık 70 yıl önce gerçekleşen devam filmlerine başlıyoruz. Aksiyon bizi, büyücü bilimci Newt Scamander’ın yaratıklarıyla birlikte seyahat ettiği ve kaçınılmaz olarak büyülü dünyayı sarsan garip olaylara dahil olacağı New York’a (orijinal destan Birleşik Krallık’ta bulunuyor) yerleştiriyor.

10. Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald (2018)

Fantastic Beasts The Crimes of Grindelwald

Büyücülerin Muggle’ları yönetmesini isteyen Grindelwald (‘Ölüm Yadigarları: Bölüm 1’de geçerken adı geçen) yeniden ortaya çıkıyor. Newt, karanlık büyücünün yarattığı yeni başlayan tehlike karşısında Dumbledore ve diğer karakterlerle ittifak kuracak.

11. Fantastic Beasts: The Secrets of Dumbledore (2022)

Fantastic Beasts The Secrets of Dumbledore

Newt ve Grindelwald ekibi arasındaki çatışmanın kızıştığı bu destanın bugüne kadarki son macerası. Müttefiklerinden birinden çaldıktan sonra, Grindelwald büyücülük siyasetinde bir güç konumu elde etmeye çalışırken, Newt, Dumbledore ve diğerleri onu durdurmaya çalışır.