Yüzüklerin Efendisi benzeri filmler ve diziler

Bunlar, yüksek hırslı, yüksek bütçeli fantezi için önemli anlardır. İşin garibi bu, sinemaların büyük ekranlarını doldurmuyor, artık televizyon ekranlarına dizi formatında hakim oluyor. ‘Sandman’dan ‘House of the Dragon’a, küçük ekranda da bu fanteziye yer olduğunu göstermeye çalışıyor.

Her ne kadar en iddialısı, şüphesiz, ‘Yüzüklerin Efendisi: Güç Yüzükleri’ olsa da, hepsine hükmetmeye çalışmak için bir dizide şimdiye kadar görülen en astronomik yatırımlardan biri. Bu örnekler, izlemeye değer ve şans eseri, akışta da mevcut olan önceki büyük fantastik çabaların doruk noktası olmasına rağmen.

Merlin (2008 – 2012)

Merlin

Akış platformlarının büyük yatırımlarından önce, bilinmeyen bölgelerde risk almaya çalışan kamu televizyonları vardı. BBC, Arthur efsanelerinden yararlanan maceracı, orta çağ temalı bir fantazi yaratma konusunda büyük bir deneme fırsatı yakaladı.

Burada genç büyücü Merlin’in reşit olan, geleceğin Kral Arthur’u ile tanışan ve Camelot’ta destansı işler deneyimleyen genç büyücünün hikayelerine odaklanıyorlar. Zamanla kült kazanan harika bir kurgu.

Game of Thrones (2011 – 2019)

Game of Thrones

Evet, tarihin en çok izlenen dizilerinden birini önermenin çok fazla riski olmadığını biliyorum. Bununla birlikte, G.R.R.’ın romanlarını uyarlayan acımasız ortaçağ fantezisinin keyfinden kendini mahrum etmeye karar vermiş biri mutlaka kalır. Martin (en azından yayınlananlar), işte burada.

Ayrıca, Martin’in eserleri ile Tolkien’in eserleri arasındaki ilişki her zaman yakın olmuştur ve pek çoğunun inandığımız kadar düşmanca değildir. En büyük fark, ‘Buz ve Ateşin Şarkısı’na dayanan oyunun, Tolkien’in klasik iyiye karşı kötü hikayesinden daha fazla ahlaki chiaroscuro ve karmaşık karakterleri keşfetmesidir. Her halükarda, ‘Güç Yüzükleri’ni takip ederek ve bunu ve onun değerli halefi olan ‘House of the Dragon’u izleyerek tamamlanabilir.

The Witcher (2019 – Güncel)

The Witcher

Andrzej Sapkowski’nin eserinin bu uyarlaması, aynı zamanda bir ortaçağ ortamının yanı sıra çok epik ve hayali. Ancak, ‘The Witcher’ geçmişten gelen ‘Savaşçı Prenses Zeyna’ gibi eğlenceli dizilerin vahşi macerasını daha çok kopyalamak istiyor gibi görünüyor ve bu da ona çok minnettar bir fark faktörü veriyor.

Yapısında karmaşık hırsları taklit etme niyetiyle başlasa da, maceracı tonu benimsediğinde ve karakterleri arasındaki ilişkileri dikkatlice anlatmaya karar verdiğinde daha etkilidir, çok iyi çizilmiş ve ilginçtir. Henry Cavill ayrıca Geralt of Rivia rolüyle gurur duymayı da başarıyor, ki bu gerçekten kolay değildi ama şüpheleri gidermeyi başardı.