Endüstriyel PC nedir?

Endüstriyel PC’ler bu yazının ana konusu olacak. Sağlam cep telefonları gibi, geleneksel bir masaüstü PC’den çok daha zorlu koşullara dayanacak şekilde ve özellikle endüstriyel sektörde kullanılmak üzere tasarlanmış bilgisayarlar da vardır. Okumaya devam ederseniz burada anlatabileceğiniz gibi, bu ekipmanların bazı çok ilginç özellikleri var.

Endüstriyel PC nedir?

Endüstriyel bir PC, birçok yönden masaüstü bilgisayarınız gibidir: örneğin, aynı mikroişlemciye ve RAM türüne sahiptir. Buna karşın endüstriyel bir PC, atölyede kullanılmak üzere tasarlanmış sağlam bir sistemdir. Bir endüstriyel PC’nin performansı, depolama ortamı, arabirim bağlantı noktaları ve diğer özellikleri bir masaüstü bilgisayarla aynıdır.

Endüstriyel PC’ler ile ev PC’leri arasındaki farklar

Endüstriyel olmayan bir PC’de yüksek maliyetli arıza sürelerini riske atmaya değer mi? Endüstriyel bir PC, üretim tesisinde çok önemli bir bileşen haline geldi. Endüstriyel PC’ler, gelişmiş otomasyon yazılımlarını çalıştırmaktan, lojistik sistemler, veri toplama, görüntü işleme ve ağ oluşturma dahil olmak üzere karmaşık süreçleri ve uygulamaları kontrol etmeye kadar çok çeşitli işleri gerçekleştirir; hepsi hızlı, verimli ve güvenilirdir.

Endüstriyel bir PC, ticari bir PC gibi çalışır, bir program veya yazılım tarafından yönlendirildiği şekilde bir dizi işlemi gerçekleştirmek için verileri toplar, depolar ve işler. Endüstriyel PC’ler, ticari PC’lerle aynı donanım bileşenlerini içerir: anakartlar, CPU’lar, RAM’ler, genişletme yuvaları ve depolama ortamları gibi.

Ancak, endüstriyel PC’ler sağlamlık, güvenilirlik, performans, uyumluluk, ölçeklenebilirlik ve uzun vadeli kullanılabilirlik açısından tüketici PC’lerinden farklıdır.

Mekanik kararlılık ve sağlamlık

Endüstriyel PC’ler zorlu, agresif ve kirli ortamlarda üstün performans gösterecek şekilde tasarlanmıştır. Zorlu koşullarda çalışan endüstriyel PC’ler birçok faktöre dayanabilir:

 • Şok ve Titreşim: Endüstriyel PC’ler, ticari PC’lerden daha yüksek seviyelerde şok ve titreşime dayanacak şekilde üretilmiştir. Bu, belirli endüstriyel ortamlarda sorunsuz olarak kullanılabileceği anlamına gelir. Örneğin, bazı modeller 5G şok kuvvetlerine ve 0,5G ~5m/s titreşimlere kadar dayanabilir.
 • Sıcaklık: Endüstriyel olanlar da yüksek sıcaklıklardan etkilenmeyecek şekilde tasarlanmıştır. Örneğin ev tipi bir PC 30-35ºC sıcaklığa kadar iyi çalışırken, endüstriyel PC’ler etkilenmeden 55ºC ve üzerine çıkabilmektedir.
 • Kir ve nem: Kir ve nem, bilgisayarları en çok etkileyen faktörlerden ikisidir ve bakım yapılırken dikkate alınması gerekir. Bu nedenle endüstriyel bir PC’de bunun çok fazla etki yaratmaması önemlidir. Bunu yapmak için, bu koşullara dayanabilmeleri ve çalışmalarını veya soğutmalarını etkilememeleri için sıkı testler yapılır.
 • IP derecesi: Tabii ki, bu ekipmanın bir kısmı ayrıca IP65 gibi parçacıklara ve sıvılara karşı IP sertifikasına sahiptir. Bazıları açık havada veya daha aşırı koşullarda bile kullanılabilir. Aslında, kasalar paslanmaz çelik veya alüminyumdan yapılabilir.
 • EMI: Elektromanyetik parazit, büyük makinelerin ve motorların olduğu endüstrilerde yaygındır. Elektromanyetik girişim, ekipman arasında iletişim arızalarına ve bileşenleri zamanla bozan voltaj yükselmelerine neden olur. Endüstriyel bilgisayarların tasarımı, sağlam yalıtım ve kararlı voltajları garanti eder. Bunun için topraklama bağlantıları, ekranlamalar ve izolasyonu garanti eden bir tasarım kullanılır.
 • Korumalı güç kaynağı: Öte yandan, bu endüstriyel ekipmanların PSU’ları da aktif ve pasif koruma önlemlerine sahiptir. Örneğin, elektrik yükselmelerine, dalgalanmalara, geçici durumlara, gürültüye vb. karşı koruma sağlamak için. Bu sayede donanım daha stabil ve güvenli bir şekilde beslenecek, kullanım ömrü uzayacak ve bu elektriksel sinyal sıkıntılarından etkilenmeyecektir.
 • Dayanıklılık ve Genişletilebilirlik: Bir IPC tipik olarak normal PC’lerden daha fazla genişletilebilir (yani yuvalar açısından). Teknolojiyi yükseltme açısından veya sadece yedek parçaların mevcudiyeti sayesinde, bu temelde bir ofis PC’sine kıyasla çok daha düşük bir sahip olma maliyetini temsil eder ve bu, bir IPC’nin daha yüksek ilk yatırımını fazlasıyla telafi eder.
 • Kolay erişim: bu şekilde daha kısa sürede onarım veya bakım yapmak için iç kısma erişebilirsiniz (arıza nedeniyle çalışmadığı süre azaltır).
endustriyel-pc-2

Performans ve güvenilirlik

Endüstriyel PC’ler size güçlü otomasyon yazılımlarını çalıştırma, karmaşık elektrik sistemlerini ve süreçleri kontrol etme ve maksimum güvenilirlik ve performansla çalışma yeteneği verir. Endüstriyel ortamlar genellikle çalışmak için uygun teknolojiler ve ekipman gerektirir.

Operasyonların güvenilirliği ve üretkenliği, zorlu koşullarda çalışmak üzere tasarlanmış teknolojiler ve ürünler seçilerek büyük ölçüde geliştirilebilir. Kesintisiz çalışma, maliyetli arıza sürelerini önlemek için çok önemlidir. Endüstriyel PC’ler, sağlam yapıları, istenilen ortama monte edilebilmeleri ve kaliteli bir güç kaynağı ile beslenebilmelerinin yanı sıra kesintisiz çalışmaya imkan verirler.

Uzun ömür, maliyetler ve ek özellikler

Endüstriyel bir PC’nin uzun ömürlü olması, dikkate alınması gereken başka bir faktördür. Endüstriyel PC’ler, inovasyonun sürekli değişen doğasına ayak uydurmak için ticari PC’lerden daha fazla genişletilebilir ve ticari parçalar artık mevcut olmadığında eski programların 5-10 yıl boyunca çalışmasına izin verir.

Maliyet hususları ilk yatırımın ötesine geçer. Endüstriyel bir PC daha yüksek bir başlangıç ​​yatırımı gerektirse de, zamanla toplam sahip olma maliyeti, uygun olmayan ve endüstriyel kullanımın zorlu taleplerine dayanamayan ticari PC’leri düzenli olarak tamir etme veya değiştirme maliyetiyle karşılaştırıldığında çok daha düşük olur.

Genellikle endüstriyel bir PC, herkesin evinde veya ofiste kullandığı geleneksel bilgisayarlarda olmayan bazı ekstra özelliklere de sahiptir. Örneğin, kolayca taşınabilecek şekilde muhafaza edildikleri yerde mekanik bir yapıya veya bir dolap veya tezgaha sahip olabilirler ve hatta bir rafa monte edilebilirler.

Ayrıca DAQ kartlarına ve endüstri operatörünün klavye veya fare gibi diğer kontrolleri kullanmaya gerek duymadan etkileşime geçebileceği bir panel veya dokunmatik ekrana sahip olabilirler. Ayrıca söz konusu panelde yürütülen endüstriyel prosesleri görebilir, parametreleri izleyebilir vb.

Kullanım alanları

Son olarak, endüstriyel PC’lerle ilgili bir başka ilginç detay da sahip oldukları olası uygulamalardır. En göze çarpanlar arasında, endüstriyel alanın en tipik segmentlerine ait olanlara sahip olacaksınız:

 • Proses kontrol uygulamaları için veri toplama.
 • Araçların veya makinelerin otomatik kontrolü.
 • Bir veri toplama ağının otonom kontrolü.
 • Hareket taşıma ve kontrol ekipmanı.
 • Diğerleri.

Tabii ki, bu ekipman, metalurjiden, kimyasal üretime, gıda ürünleri fabrikalarına ve yarı iletken sektörü aracılığıyla birçok farklı endüstriyel sektörde kullanılabilir.