Canavar korku filmleri

Canavar filmleri, sinema var olduğu sürece bizi korkuttu. Gişe rekorları kıran çoğu filmler korkutucu makyajlar, özel efektler ve bilgisayar grafikleri ile oluşturulmuşlardır. Daha popüler filmler olmasına rağmen, en iyi canavar filmlerini seçmeye çalıştık, ancak mantıksal olarak her zevke uygun canavarlar olabilir, çoğu zaman insan veya antropomorfik bir yönü olacak, diğerleri tamamen tuhaf ve hayali canavar yaratıklar olacak.

Gremlinler gibi küçük varlıklar veya Godzilla gibi bir gökdelen kadar büyük olabilirler. Normalde kötü ve kana susamış varlıklar olacaklar, ancak Edward Scissorhands veya The Elephant Man gibi canavarca bir dış görünüşe sahip olan ancak içlerinde çok nazik olabilen ve altından bir kalp saklayabilen istisnalar da olabilir. Diğer durumlarda olduğu gibi, en iyi canavar filmleri listesini kişisel tercihlerimize göre önem sırasına göre sıralamadık. Sıra oldukça rastgele.

Scary Tales to Tell in the Dark

Scary Tales to Tell in the Dark

Guillermo del Toro’nun yapımcılığını üstlendiği diğer antoloji, yasaklanmalarına yol açan ürkütücü illüstrasyonlarıyla ünlenen bir grup çocuk korku kitabının uyarlaması. Burada hikayeler, Netflix serisinde olduğu gibi kostümler, animatronikler ve makyajla özenle yeniden yaratılan muazzam canavarlara ve varlıklara dönüştürülen çeşitli doğaüstü şehir efsanelerini içeren genel bir hikaye içinde şekilleniyor. Onun ne kadar tutkulu olduğunu görmelisin.

A Quiet Place

A Quiet Place

Ne kadar az bilinirse o kadar iyi. Küresel bir krizin 89. günü. Lee ve Evelyn Abbot, üç yavrularıyla birlikte hayatta kalmaya çalışırlar, Dünya’da yalnız kalmış gibi görünseler de, daha fazla kurtulan varsa onları görmemişlerdir. En ufak bir ses vahşi yırtıcıları kendine çektiği için gürültü yapmamaya dikkat etmelidirler… Bu bağlamda en büyük kızları Regan’ın sağır ve dilsiz doğması, birbirleriyle işaret kullanarak iletişim kurabildikleri için bir avantajdır.

The Shape of Water

The Shape of Water

ABD’de soğuk savaş yılları. Elisa Esposito, çok gizli bir devlet askeri tesisinde temizlikçi olarak basit bir işi olan dilsiz bir kadındır, bu onun sevgiyi vermeye ve almaya çalışan hassas ve hassas bir ruha sahip olmasını engellemez. En iyi arkadaşları, bir iş arkadaşı olan Zelda ve yaşlı bir komşu olan Giles, eski moda olduğunu düşünen şirketler tarafından çalışmalarını takdir etmeyen bir grafik tasarım sanatçısıdır. Görev yerinde garip insansı görünümlü amfibi bir yaratık üzerinde acımasız deneyler yapıldığının keşfedilmesi, onu kurtarmak için bir plan yapan Elisa’nın duyarlılığını uyandırır. Tesislerden sorumlu kişi olan Strickland ile yüzleştiğinizde ve kendinizi Ruslar ile Amerikalılar arasındaki klasik casusluk düellosunun içinde bulduğunuzda ne olur?

Underwater

Underwater

Mariana Çukuru’nda bulunan ve deniz dibi araştırmaları yaptıkları bir üste bir kaza meydana gelir ve işçiler mahsur kalır. Su girer ve her şeyin çökmesi için çok az zaman vardır, bu nedenle hayatta kalan birkaç kişinin denizin dibine inip birkaç yüz metre ötede bulunan başka bir üsse ulaşmaya çalışmaktan başka seçeneği yoktur. Araştırmacılardan oluşan bir ekip, bir deprem su altı laboratuvarlarını yok ettikten sonra hayatta kalmak için savaşmalıdır.

Kong: Skull Island

Kong Skull Island

Pasifik’teki efsanevi ve bilinmeyen, tehlikeli olduğu kadar güzel bir adayı keşfetmek için bir araya gelen bilim adamları, askerler ve maceracılardan oluşan rengarenk bir ekibin hikayesi. Bildikleri her şeyden kopan ekip, kudretli Kong’un alanına girerek insan ve doğa arasındaki nihai savaşı açığa çıkarır. Görevleri keşiften hayatta kalma görevine dönüştüğünde, insanlığa yer olmayan ilkel bir cennetten kaçmak için savaşmaları gerekir.

Colossal

Colossal

Gloria (Anne Hathaway), işini ve erkek arkadaşını kaybettikten sonra New York’tan ayrılmaya ve memleketine dönmeye karar verir. Ancak haberler, devasa bir canavarın Seul şehrini yok ettiğini bildirdiğinde, kendisinin de bu garip olaylarla ilgisi olduğunu anlar. Daha fazla yıkımı önlemek için, önemsiz varlığının dünyanın kaderini değiştirebilecek devasa bir olaydaki rolünü bulması gerekecek.

A Monster Calls

A Monster Calls

12 yaşında bir çocuk olan Conor’un, annesinin hastalığıyla geceleri onu ziyarete gelen bir canavarın yardımıyla baş etmeye çalışmasının hikayesi. Conor dağılmış bir evde büyüyen bir gençtir, ailesi ayrılmış, annesiyle İngiltere’de kalmış, babası Los Angeles’ta yeni bir aile kurmuştur. Annesinin geçirdiği kötü prognozlu bir kanser, hayal gücüne ve resim yeteneğine sığınan çocuğa acı çektirirken, büyükannesinin yanına gitmesi için hazırlıklar yapılır ve bazı sınıf arkadaşlarının ‘zorbalığına’ maruz kalır. Bu ıstırap durumunda, gece yarısından sadece yedi dakika sonra devasa bir ağaç görünümündeki bir canavar onu ziyaret etmeye başlar.

Tremors

Tremors

Küçük bir çöl kasabasında, bilinmeyen bir varlığa ait parçalanmış hayvanlar ve kan izleri ortaya çıkmaya başlar. Young Valentine, toprak altında yaşayan ve bölgeyi rahatsız eden bazı garip sarsıntılardan sorumlu olan bazı vahşi yaratıkların olduğunu keşfedene kadar gerçekleri araştırmaya başlar. Tehlike, bu korkunç solucan şeklindeki varlıkların çeneleri tarafından yutularak ölmek istemiyorlarsa, sakinler yere basamadıkları zaman ortaya çıkar.

Gremlins

Gremlins

Noel arifesinde, sakin bir kasabanın sakinleri bazı yıkıcı haydut canavarlar tarafından kuşatılacak. Her şey, bir çocuğun Mowie adlı sevimli küçük bir hayvanı hediye olarak almasıyla başlar ve bu hayvana karşı yalnızca üç kurala uymanız gerekir: Islatmayın, ışığa maruz bırakmayın ve her şeyden önce gece yarısından sonra beslemeyin. Bunlar ihlal edildiğinde, yıkıcı davranışlara sahip korkunç gremlinler içeriden üremeye başlar.

Hellraiser

Hellraiser

Frank Cotton, etrafında en tuhaf efsanelerin döndüğü tuhaf bir küpün sahibidir. Bunların arasında, söz konusu küp, en çeşitli duyusal zevkleri sağlayacak garip varlıkların çağrılmasına izin verecek başka bir boyuta açılan bir kapı olacaktır. Bu tür masallardan etkilenen Cotton, bu yaratıkları anar; fakat onu en korkunç azaplara uğrattıktan sonra onu öldüreceklerdir. Yirmi yıl sonra, Frank’in erkek kardeşi ve karısı, uğursuz olayların meydana geldiği eve taşınır. Frank’in hayaletinin ortaya çıkışı, bir dizi korkunç olayın yalnızca başlangıcıdır.

The Wolfman

The Wolfman

Annesinin travmatik ölümü nedeniyle çok zor bir çocukluk geçiren Talbot, ormanda yaşayan canavarca bir yaratığın saldırısına uğrayan erkek kardeşini kaybetmiştir. Bu nedenle, Scotland Yard müfettişi Francis Abberline, bu varlığın neden olduğu ölümleri araştırmak için oraya gitti. Talbot, fırtınalı bir ilişkisi olduğu babasıyla barışmaya çalışırken, kardeşinin nişanlısı Gwen Conliffe’den hoşlanır. Ancak yaratığın saldırısından zar zor kurtulan Talbot da benzer bir varlığa dönüşecektir.

The Host

The Host

Gang-du Park, Seul’de Han Nehri kıyısına yakın bir şekerleme tezgahı olan aile şirketini işleten tembel bir adamdır. Sahil barının çevresinde, bir öğleden sonra yoldan geçenlerin bir köprüden sarkan garip bir figür keşfettiği bir gürültü oluşur. Kendini insanlara fırlatan, ulaştığı herkesi yutan devasa bir varlık olduğu ortaya çıktı. Gang-du’nun neler olduğunu ve kızının ortalıkta dolaştığını anlaması çok uzun sürer. Tepki vermeye çalıştığında, çok geç ve Gang-du, kızın canavar tarafından kaçırıldığı ana tanık olur. Devlet engellerine rağmen babasının ve tuhaf kardeşlerinin yardımıyla onu kurtarmaya çalışacak.

Alien

Alien

Alien hikayesinin tamamı, Dünya’ya ticari bir yolculukta yakındaki bir gezegenden gelen bir tehlike sinyalini yakalayan Nostromo adlı bir uzay gemisinde geçiyor. Keşif sırasında mürettebat üyelerinden biri boğazına yapışan garip bir parazit tarafından saldırıya uğrar. Gerçekte ana bilgisayarın aldığı sinyalin bir imdat sinyali değil, bir uyarı olduğunu anladıklarında mürettebat, bilinmeyen ve ölümcül bir varlığa gemiye giriş izni vermiştir bile.

The Hills Have Eyes

The Hills Have Eyes

Hikaye, tüm akrabalarıyla tipik bir buluşmaya ulaşmak amacıyla bir karavanda seyahat eden bir aile ile başlar. Hiçliğin ortasında, benzin istasyonu işleten adam onlara kestirme yoldan gitmelerini tavsiye ediyor. Ve kötü bir zamanda, onu dinlemeye karar verirler. Birkaç kilometre sonra kervanın tüm tekerlekleri patladı. Çölün ortasındalar ve oradan kimse geçmiyor. Yürümenin alternatifi birkaç saat sürebilir. Aslında kabus daha yeni başladı.

Jurassic Park

Jurassic Park

Milyarder John Hammond’ın muhteşem bir tema parkı fikri var: ziyaretçilerin gerçek dinozorları gözlemleyebilecekleri tenha bir ada, DNA geliştirmedeki en son teknolojiyle hayata geçirilmiş. Steven Spielberg gibi bir uzmandan gerilim, macera ve bilim kurgu şaheseri. Michael Crichton’ın popüler çok satanını, o zamanlar tek kelimeyle devrim niteliğinde olan görsel efektlerle uyarlıyor.

The Ring

The Ring

Cesur bir gazeteci olan Rachel Keller, dört gencin öldüğü gizemli koşulları araştırır. Çocukların sınıf arkadaşlarına göre hata, onu gören herkesin bir hafta içinde ölmesine neden olan bir video kasette yatıyor. Videonun bir kopyasını aldığında, onu izlemekten kendini alamaz. Daha sonra, yaşamak için yedi günü kaldığını söyleyen bir telefon alır.

Friday the 13th

Friday the 13th

Palalı ve hokey oyuncusu maskeli katil Jason, filmlerdeki en ünlü psikopatlardan biridir. Film, ormanın derinliklerinde, terk edilmiş dağ kulübeleri arasında kayıp kız kardeşi Whitney’i arayan Clay’i takip ediyor. Bir grup arkadaşıyla birlikte “korkutucu” bir alanda bir hafta sonu geçirmeyi planlayan yakışıklı genç bir kadın olan Jenna ona yardım ediyor. Tabii ki Jason, iyi bir katliam yapmaya hazır bir şekilde ortalıkta dolaşıyor.

Cloverfield

Cloverfield

Film, izleyiciye devlet tarafından sınıflandırılmış bir video kaseti verilmiş gibi sunulur. Düşündüğü bir buçuk saatlik görüntüler, kamerayı tutan adam tarafından çekilenler olacaktır, Manhattan’ın kim bilir nereden gelen devasa bir yaratığın ve onun küçük eklembacaklı müttefiklerinin korkunç bir saldırısına uğradığı gün; bu kaydın, iki hafta önceki bir önceki kayıtta kayıtlı olması özelliğiyle, bazı görüntülerin kaldığı ve mutlu bir çift gibi görünen Rob ve Beth’i gösteren bir kayıt. Rob, Japonya’daki bir şirketin başkan yardımcılığına atandığı ve kariyerini Beth’e olan aşkının önüne koyduğu için bugün bu mutluluk artık yok. Arkadaşlarının terfisi için hazırladığı partide korkunç bir saldırı gerçekleşir.