2022’nin en iyi korku filmleri

2022 korku filmleri için çok önemli bir yıl ve bunu başından beri gördük. ‘Scream’ ve ‘The Grandmother’ın prömiyerleri, her biri kendi tarzında çıtayı çok yükseltti, ancak ardından gelenler hayal kırıklığına uğratmadı. Bu yıl, 18 Şubat’ta Netflix’te ‘The Texas Chainsaw Massacre’ yeniden başlatılarak ekranlarımıza geri dönen Leatherface ve Clive Barker tarafından yaratılan ve yeni bir bölümü olacak olan Pinhead gibi türün ikonlarının dönüşünü işaret ediyor. ‘Evil Dead’ serisinin bu yıl geri dönmesi için birçok oylama var.

Leatherface, Pinhead, the deadites of the Evil Dead, Ghostface ve Chucky gibi sinema tarihinin en iyi korku filmlerinin birkaç kahramanıyla tekrar karşılaşmak sizce de çok fazla değil mi? Sonbaharda yönetmen koltuğunda yine David Gordon Green, yapım ve yazımda John Carpenter ve kameraların önünde Jamie Lee Curtis ile yeni Michael Myers üçlemesinin kapanışını ‘Halloween Ends’ ile gerçekleştireceğiz. Ve yazın Predator. ‘Prey’, uzaylı avcısının Dünya’ya ilk yolculuğuna geri dönen bir ön bölüm olan destanın yeni bölümü olacak.

Menzili biraz genişletsek bile yılın en güçlü yapımlarından biri olan merakla beklenen ‘Jurassic World: Dominion’ korku filmi çuvalına girebilir. Dinozorların gizlice yaklaştığı, kovaladığı ve kafanızı ısırmakla tehdit ettiği sahneler komedi değil. 2022 aynı zamanda Jordan Peele (“Nope!”), Robert Eggers (“The Northman”), Scott Derrickson (“The Black Phone”), Alex Garland (“Men”) gibi tanınmış film yapımcılarının yeni tekliflerinin yılıdır. Aşağıda hepsini ve sizi şaşırtacak bazılarını inceliyoruz.

Barbarian

Barbarian

Yılın sürprizlerinden biri. Konusu hakkında ne kadar az şey bilirseniz o kadar iyi. Size söyleyebileceğimiz şey, geceyi yabancılarla geçirmenin tehlikeli olduğu… Ama belki de sandığınız sebeplerden dolayı değil. Bodrum merdivenlerinden aşağı inmeye cesaretiniz var mı?

Men

Men

‘Ex-Machina’ ve ‘DEVS’in yaratıcısı Alex Garland, kocasının ölümünden sonra kırsala seyahat eden genç bir kadının hikayesiyle korku türüne geri dönüyor… ve olaylar oluyor. Çok gölgeli şeyler. En kötü kabusunuzdan alınmış ve haftalarca retinanızda oyalanacak birkaç kanlı görüntü.

Nope!

Nope

“Let me out” ve “Us”ın yaratıcısı Jordan Peele, Haywood kardeşlerin garip bir uçan aletin “imkansız görüntüsünü” yakalamaya çalıştıkları bu hikayede bilim kurguyu korkunun önüne koyuyor (yoksa uzaylı bir yaratık mı?) bulutların arasında gizlenmiş çiftliğinin üzerinde uçuyor.

Crimes of the Future

Crimes of the Future

David Cronenberg kökenlerine, beden korkusuna, New Meat’e, bilim kurgu / zührevi korkuya, bedensel sakatlamanın cinsel maraziliğine, insanın evrimine ve bunun makine ve teknolojik atıkla bütünleşmesine geri dönüyor. Viggo Mortensen ve Léa Seydoux, bürokrasiden, gücün kontrolünden ve bedene karşı zihnin fiziksel sınırlarından kaçmayan, acısız bir gelecekte insan bedeni ve sanatla deneyler yapan sanatçılar olarak muhteşemler.

X

X 2022

Ti West’in bir filmin prömiyerini yapması, türün hayranları için her zaman iyi bir haberdir. Bu vesileyle, “X”, “The Texas Chain Saw Massacre”ı bir pornografik film çekimiyle karıştırıyor. Jenna Ortega, Brittany Snow, Mia Goth ve Kid Cudi ile birlikte.

Smile

Smile

Bir hastanın dahil olduğu garip ve travmatik bir olaya tanık olan Dr. Rose Cotter (Sosie Bacon), açıklayamadığı korkunç olaylar yaşamaya başlar. İnsanlar onun etrafında ürkütücü bir şekilde gülümsemeyi bırakmıyor…

Prey

Prey

Avcının 300 yıl önce bir Kızılderili ile kedi fare oynayacağı Dünya’ya ilk yolculuğu. ‘Predator’ destanı, Arnold Schwarzenegger’in oynadığı orijinalinden bu yana en iyi film olan Prey ile köklerine geri dönüyor.

Black Phone

Black Phone

Scott Derrickson, “Doctor Strange and the Multiverse of Madness”tan ayrıldıktan sonra bu projeyi benimsedi çünkü yapmak istediği şey korku türüydü ve tamamlanmış hissetmek için Joe Hill’in (Stephen King’in oğlu) yazdığı bir hikayeden daha iyi ne olabilir? Başrolde Derrickson’la “Sinister”da zaten işbirliği yapmış olan Ethan Hawke var.

Jaula

Jaula

Paula (Elena Anaya) ve kocası (Pablo Molinero) akşam yemeğinden arabayla dönerler. Aniden yolda tek başına dolaşan bir kıza (Eva Tennear) rastlarlar. İki hafta sonra, kimsenin ona sahip çıkmadığını öğrendikten sonra, onu geçici olarak evlerine almaya karar verirler ve böylece bir çift olarak hayatlarını da değiştirirler. Kız, yere boyanmış tebeşir karesinden çıkarsa onu cezalandıracak bir canavarın fantezisine takıntılı olarak yaşadığı için bu kolay olmayacak.

Bodies Bodies Bodies

Bodies Bodies Bodies

Bir fırtınanın izole ettiği bir malikanede mahsur kalan bir grup genç birer birer ölmeye başlar. Katil onlardan biri olmalı ama… Kim? Herhangi bir iyi polisiye romanda olduğu gibi, gizemin çözümü sizi hazırlıksız yakalayacaktır.

Scream

Scream 2022

Bir dizi vahşi cinayetin uykulu Woodsboro kasabasını sarsmasından yirmi beş yıl sonra, yeni bir katil Ghostface maskesini takar ve kasabanın ölümcül geçmişinin sırlarını diriltmek için bir grup gencin peşine düşer.

Texas Chainsaw Massacre

Texas Chainsaw Massacre

Fede Alvarez (“Evil Dead”) ikonik Leatherface ve Tobe Hooper’ın 1974 filmi hakkında yeni bir yeniden yapım hazırlıyor. Yine bir grup genç, orijinal “son kız” Sally Hardesty’nin müttefiki olduğu Leatherface’in elektrikli testeresiyle yüzleşecek.

Fresh

Fresh

Genç bir kadının yeni erkek arkadaşının (Sebastian Stan) olağandışı iştahından kurtulmak için verdiği cüretkar mücadele aracılığıyla modern flörtün dehşetini konu alan bir gerilim filmi. Hulu aracılığıyla doğrudan Disney+’ta gösterildi.

Coming Home in the Dark

Coming Home in the Dark

Bir anda, Yeni Zelanda’nın manzarası sakinden tehditkar hale gelebilir. Bir ailenin aniden iki tuhaf adamın birdenbire ortaya çıktığını gördüklerinde yaşadığı şey budur. Dinlendirici bir yolculuk olacakları bir kabusa dönüşür ve en kötüsü de şans eseri kurban olmamaları, ancak geçmişlerinin şu anda başlarına gelenlerle bir ilgisi olabilir.

The Beast

The Beast

Idris Elba, Güney Afrika ormanında vahşi bir aslanla yüzleşir. Kendisinin ve iki kızının hayatını kurtarmaya çalışırken, bir grup kaçak avcı aslanı daha da kızdırır… Stephen King’in en iyi uyarlamalarından biri olan ‘Cujo’yu duydunuz mu?

The Invitation

The Invitation

Nathalie Emmanuel’i (“Game of Thrones”) bir ölümsüzün “kız arkadaşlarından” birine dönüştüren Bram Stoker’ın “Drakula” vampir mitini çarpıtan Gotik romantizm.

Halloween Ends

Halloween Ends

Yeni ‘Halloween’ serisinin üçlemesinin finali bu sonbaharda geldi ve Laurie Strode (Jamie Lee Curtis) ile Michael Myers arasındaki son karşılaşmayı gösteriyor. John Carpenter film müziği ile tekrar ediyor.

Orphan: First Kill

Orphan First Kill

Jaume Collet-Serra’nın ‘The Orphan’ (2009) filminin öncesi. Tutuklu olduğu Rus psikiyatri hastanesinden kaçmayı başaran ve varlıklı bir ailenin kayıp kızı kılığında ABD’ye giden Lena’nın hikayesini anlatıyor. Isabelle Fuhrman yetim olarak yeniden karşımıza çıkıyor.

Studio 666

Studio 666

Foo Fighters, yeni albümlerini kaydetmek için bir malikaneye taşınır ve Dave Grohl, kötü güçler tarafından ele geçirilir. Burada her şey olabilir. Oyuncu kadrosunu Jenna Ortega ve Will Forte gibi isimler tamamlıyor.

Choose or Die

CURS R

Meteliksiz bir üniversiteli kız, 1980’lerde bilinmeyen bir hayatta kalma bilgisayar oyunu oynamaya karar verir ve sahipsiz 125.000 $’lık bir ödül arar. Ancak oyun onu lanetler ve gerçekliğini değiştiren tehlikeli kararlar ve zorluklarla karşı karşıya kalır. Bir dizi beklenmedik şekilde korkunç anın ardından, artık para için değil, hayatı için oynadığını fark eder.