Star Wars film ve dizileri izleme sırası

Kendimizi kandırmayalım, Star Wars’a ayak uydurmak hayranlar için bile zor olmaya başladı. Eskiden Genişletilmiş Evren olarak adlandırılan apokrif projeleri hesaba katmadan bile, Disney+ sayesinde galaksinin genişlemesi, yapımlar arasında seyahat etme yeteneğinizden şüphe duymanıza neden olabilir ve bu nedenle, bu konuyu sizin için kolaylaştırmak için buraya geldik. Her şeyi öğrenmek için Star Wars filmlerinin izleme sırası.

Efsanedeki üç üçlemenin sonuncusu sona erdiğinde ve platformu zaten konsolide edildiğinde, Disney şirketi büyük ve küçük ekran için bir sonraki Star Wars sürümleri için iddialı bir takvim planlıyor. Üçleme ile üçleme arasındaki dönemlerden, sonraki projelerin çoğunun eklendiği ‘The Mandalorian’ veya Klon Savaşları dönemi gibi yeni hikayeler ekleyebilecekleri birkaç zaman yayları yarattılar. Ewan McGregor ve Hayden Christensen gibi filmlerden ikonik oyuncular göreceğiz.

Mandalorian dizisinin ikinci sezonunun son bölümünün ardından Boba Fett ve Fennec Shand karakterlerine odaklanan uzun zamandır beklenen spin-off geldi. Boba Fett ve paralı asker Fennec Shand’a galaksinin ve kumların yeraltı dünyasında eşlik eden bir hikaye olan “The Mandalorian”ın aynı yaratıcıları Jon Favreau ve Dave Filoni, ödül avcılarının dünyasına bu yeni akının en sorumlularıydı. Bir zamanlar Jabba the Hutt ve onun suç örgütü tarafından yönetilen bölgeyi talep ettikleri Tatooine’in.

‘Obi-Wan Kenobi’ dizisi, Kenobi’nin en büyük yenilgisini, en iyi arkadaşı ve Jedi çırağının düşüşünü ve yozlaşmasını yaşadığı ‘Yıldız Savaşları: Bölüm III – Sith’in İntikamı’nın dramatik olaylarından on yıl sonrasına yolculuk etmemizi sağladı. , kötü Sith Lordu Darth Vader olan Anakin Skywalker. McGregor, “Jedi Düzeni parçalanıyordu. Tanıdığımız bir karakteri bir şekilde alıp ona Bölüm III’ün sonunda tüm Jedi’ların katledildiği gerçeğiyle uğraştığını göstermek ilginç olacak. Bu, aşılması gereken bir şey,” diyor.

1. The Acolyte (Dizi 2023)

The Acolyte

Yüksek Cumhuriyet döneminin son günlerinde karanlık tarafın karanlık sırlarına ve ortaya çıkan güçlerine bir yolculuk. Olay örgüsüyle ilgili çok az bilgi gibi görünse de dizinin odak noktasını anlamak için pek çok bağlamsal ipucu içeriyor. En önemlisi kronolojisidir: Star Wars kronolojisinde bu kadar geriye, Yüksek Cumhuriyet günlerine kadar uzanan bir dizi veya film daha önce hiç yapılmadı. Anakin’in doğumundan, gelecekte Darth Vader’a dönüşmesinden ve Cumhuriyet’in düşüşünden 200 yıl önceyiz. ‘Star Wars: The Acolyte’ 8 bölümden oluşacak ve 2023’te doğrudan Disney+’ta prömiyer yapacak.

2. Star Wars: Episode I – The Phantom Menace (1999)

Star Wars Episode I

George Lucas için ‘Yıldız Savaşları’ her zaman Anakin Skywalker’ın trajedisi hakkında olmuştur, bu nedenle Bölüm I, ‘The Phantom Menace’den daha iyi bir başlangıç ​​noktası yoktur. Bu, Jedi ustasının birlikte olacağı genç köle Obi-Wan Kenobi’nin, usta Qui-Gon Jinn ile birlikte Naboo kraliçesi Amidala’yı Ticaret Federasyonu’nun işgalinden korumaya çalışan kader buluşmasını anlatıyor.

Bir Ticaret Federasyonu ablukası, Galaktik Senato ve Jedi Konseyi’nden gelen alarmları tetikler. Cumhuriyet’te bir şeyler ters gitmeye başlar ve bu arada, iki ninja keşiş, Naboo Kraliçesi’ne, sonunda herkesi kurtaracak olan Güç kullanan genç bir köleyi serbest bırakacakları çorak bir Dış Halka gezegeni olan Tatooine’e götürecek bir yolculukta eşlik eder.

3. Star Wars: Episode II – Attack of the Clones (2002)

Star Wars Episode II

Prequel üçlemesinin ikinci bölümü, hikayeyi on yıl sonra ele alıyor. ‘Klonların Saldırısı’nda Anakin, Obi-Wan’ın vesayeti altındaki genç ve yetenekli bir Padawan’dır, ancak Padmé Amidala’ya olan aşkının cazibesi, gücün karanlık tarafına doğru inişine başlar. Galaktik Cumhuriyet ve Ayrılıkçılar arasındaki savaş.

Ninja keşiş, köleyi bir çırak olarak karşılar, o da eski kraliçeye (şimdi senatöre) bakar. Siyasi entrikalar kol geziyor ve bir suikast girişimine ek olarak, güçlü bir klon ordusunun gizlice yaratılması ve savaşan bir ayrılıkçı sektörün resmileştirilmesi de ekleniyor.

4. Star Wars: The Clone Wars (Animasyon Dizi 2008-2020)

Star Wars The Clone Wars

Klon Savaşları, Anakin’in dolambaçlı yolu, Obi-Wan’ın majesteleri ve Ahsoka’nın tanıtımı. Hepsi, Dave Filoni’nin pek de kolay olmayan bir fandomun sonsuz saygısını kazandığı bir animasyon dizisinde.

5. Star Wars: Episode III – Revenge of the Sith (2005)

Star Wars Episode III

Prequel üçlemesinin sonu, Anakin’in Dark Side’a son düşüşünü ve Darth Vader’a dönüşmesini anlatıyor. “Sith’in İntikamı” aynı zamanda, acımasız Galaktik İmparatorluğun başı olduğunu iddia eden savaşın arkasındaki, Darth Sidious’u da ortaya koyuyor.

Ninja keşişler o kadar akıllı değildi ve binlerce macera yaşamalarına rağmen, gölge düşmanlarının köle çocuğun yozlaşması da dahil olmak üzere yıllarca planlanmış şeytani bir planı olduğu ortaya çıkınca savaşı kaybederler. Jediler ölür, ikizler doğar.

6. Star Wars: The Bad Batch (Animasyon Dizi 2021-2023)

Star Wars The Bad Batch

Seçkin deneysel klonlardan oluşan kötü bir sevkiyat, tam da Klon Savaşlarının ilk sonuçları yaşanmaya başlarken, sürekli gelişen bir galakside savaşmaya çalışır.

7. Solo: A Star Wars Story (2017)

Solo A Star Wars Story

Han Solo ve Chewbacca tanışır ve maceralara atılır. Bunlar, Galaktik İmparatorluğun altındaki karanlık zamanlar ve İmparatorluk akademisinden kovulan genç bir adamın onu hayal kırıklığına uğratan bir galakside yolunu bulmaya çalışması. ‘Han Solo: Bir Star Wars Hikayesi’, dönek pilot ve kaçakçının galaktik tarihte belirleyici bir figür haline gelmeden önceki geçmişini anlatıyor.

8. Obi-Wan Kenobi (Dizi 2022-2023)

Obi-Wan Kenobi

Disney+ lüks bir kahramanı çekti ve ‘Yıldız Savaşları: Bölüm III – Sith’in İntikamı’ndan geçen kanon sahnesinde karaktere ne olduğunu bize gösterecek olan dizi olan ‘Obi-Wan Kenobi’yi yayınladı.

9. Star Wars Rebels (Animasyon Dizi 2014-2018)

Star Wars Rebels

Yüce Şansölye Palpatine, galaktik Cumhuriyet içindeki gücünü artırmak için sahte bir savaş tasarladı ve onunla yüce lideri olduğu bir İmparatorluk ilan etti. Yeni rejimini sağlamlaştırmak için asil Jedi Düzeni’ni yok etmeye çalışırken, gölgelerde bir asi hareketi ortaya çıkıyor.

10. Star Wars: Andor (Dizi 2022-2023)

Star Wars Andor

Dizi bize, ‘Rogue One’ olaylarından hemen önce, Rebellion’daki biçimlendirici yıllarında asi casus Cassian Andor’un maceralarını gösterecek. Bu etkileyici casus gerilim dizisi, amansız İmparatorluğun pençesindeki bir galaksiye umudu geri getirmek için casusluk ve tehlikeli görevlerle dolu hikayeleri keşfedecek.

11. Rogue One: A Star Wars Story (2016)

Rogue One A Star Wars Story

İsyancılar, kurulu hükümetin öldürücü uzay istasyonu olan Ölüm Yıldızı’nın planlarını çalar. İmparatorluğun yükselişinden neredeyse yirmi yıl sonra, Asi İttifakı direnmek için zar zor örgütleniyor. “Rogue One: Bir Yıldız Savaşları Hikayesi”, Ölüm Yıldızı’nın planlarını çalan ve isyana nihai İmparatorluk silahına karşı bir şans veren doğaçlama ve cesur ekibi anlatıyor.

12. Star Wars: Episode IV – A New Hope (1977)

Star Wars Episode IV

Efsanenin dördüncü bölümü (ve serinin ilk filmi) ‘Rogue One’ bittikten dakikalar sonra başlıyor. “Yeni Bir Umut”ta Prenses Leia, Ölüm Yıldızı planlarını İmparatorluğun erişemeyeceği bir yere gönderir, bu planlar yalnızca isyan davasında etkili olduğunu kanıtlayacak olan Tatooine çiftçi çocuğu Luke Skywalker tarafından bulunur.

Genç bir çiftçi, yaşlı ninja keşişle karşılaşır ve onun savaşılması gereken totaliter bir devlette yaşadığını keşfeder. Yol boyunca bir prensesle uğraşır, bir pezevenkle arkadaş olur ve bir Roomba satın alır.

13. Star Wars: Episode V – The Empire Strikes Back (1980)

Star Wars Episode V

İmparatorluk teröristlerle bir arada hüküm süremez ve isyanı bastırmaya çalışır ama genç çiftçi kaçar ve bir kurbağa tarafından eğitilir. Arkadaşlarıyla birlikte döndüğünde, kötü adamın aynı zamanda babası olan yaşlı köle çocuk olduğunu keşfeder!

14. Star Wars: Episode VI – Return of the Jedi (1983)

Star Wars Episode VI

Bir gangsteri öldürdükten sonra, gerilla savaşı, herkes gibi kişisel meselelerle baltalanan hükümet için sorun yaratmaya devam ediyor. Baba ve oğul bir konuşma yapar ve sonunda düzene karşı ittifak kurarlar. Sonunda bazı küçük maymunlar bir parti düzenler.

15. Star Wars Resistance (Animasyon Dizi 2018-2020)

Star Wars Resistance

Güç Uyanıyor olaylarından altı ay önce başlayan Direniş, Poe Dameron (Oscar Isaac) ve General Organa (Carolyn Hennessy) tarafından Outer Rim yakıt istasyonu Colossus’ta Birinci Düzen’de casusluk yapmak için çok gizli bir görev verilen genç Direniş pilotu Kazuda Xinono’nun (Christopher Sean) hikayesini anlatıyor.

16. The Mandalorian (Dizi 2019-2023)

The Mandalorian

Bize destanın özünden asla vazgeçmeden türler ve göndermeler üzerinden maceralar yaşatan hızlı, cesur ve eğlenceli bölümler sunar. Akira Kurosawa’dan Sergio Leone’ye, Kazuo Koike veya John Carpenter’dan geçen Mando’nun talihsizlikleri, çağdaş görsel-işitsellerin en sevimli yaratığı Bebek Yoda sayesinde viral bir İnternet fenomeni haline geldi.

17. The Book of Boba Fett (Dizi 2021-2022)

The Book of Boba Fett

‘The Book of Boba Fett’in ilk sezonunun ilk bölümü olan ‘Stranger in a Hostile Land’, kloncuların su gezegeni Kamino’nun görüntüleri ve Boba’nın elinde tuttuğu hüzünlü sahne ile hayranları kucaklayarak başlıyor.

18. Ahsoka (Dizi 2023)

Star Wars Ahsoka

‘Ahsoka’da Jedi’ları kötü Büyük Amiral Thrawn’ın [orijinal üçlemenin Galaktik İmparatorluğu ile devam filmlerinin Birinci Düzeni arasında bir köprü karakteri] avında kayıp Ezra Bridger’ı bulma umuduyla takip edeceğiz.

19. Star Wars: Episode VII – The Force Awakens (2015)

Star Wars Episode VII

Rey, çöl bir gezegende yaşayan çaresiz bir genç kadındır ve kendini rejim özlemi duyanların dayattığı yeni diktatörlüğe karşı yeni isyancıların mücadelesine yanlışlıkla dahil olmuş olarak bulur. Güce yakın genç bir kadın olan gizemli Rey, efsanevi Jedi Ustası Luke Skywalker’da umut arayan Direniş davasında hain Finn’e katılır.

20. Star Wars: Episode VIII – The Last Jedi (2017)

Star Wars Episode VIII

Devam filmi üçlemesindeki tartışmalı ikinci bölüm, selefinin kaldığı yerden devam ediyor. “Son Jedi”da Rey, Luke’un eğitimini, onu yeğeni ve eski öğrencisi Kylo Ren ile yüzleşmeye ikna etmek için arar, o da Direnişi kesin olarak yok etmeye çalışır.

Genç çiftçi artık kendisine apolitik diyen yaşlı bir ninja keşiş. Geçmişin hataları ona ağır gelir ama yeni kadın kahramanın adadaki manastıra gelişi, onun emeklilikten çıkıp hepimizi kurtarmak için dışarı çıkmasını ve sonunda bir efsane olmasını sağlayacaktır.

21. Star Wars: Episode IX – The Rise of Skywalker (2019)

Star Wars Episode IX

Ana destanın son üçlemesinin ve dokuzuncu bölümünün kapanışı, Skywalker ailesinin tarihindeki çemberi kapatıyor. “The Rise of Skywalker”, Rey ve Kylo Ren’in, çatışmanın gerçek beyninin ortaya çıktığı galaksinin kaderi için son bir savaşta nihayet kaderleriyle yüzleştiğini görüyor.