Robbie Coltrane’in en iyi filmleri

Geçen yılın Ekim ayında aktör Robbie Coltrane’in ölüm haberiyle yıkıldık. İngiliz oyuncu 72 yaşındaydı ve son iki yılını yaşadığı hastalıktan dolayı acı çekerek geçirmişti. Akıllarda ‘Hagrid’ rolüyle kalan, ‘Harry Potter’ veya ‘James Bond’ gibi filmlerle halkın sevgisini kazanan unutulmaz İngiliz oyuncunun en güzel filmlerini derledik.

‘Cracker’ gibi dizilerin ona daha sonra bu tür filmlerde rol almasına yol açacak tüm prestiji vermesi ve İngiltere’de çok ünlü olmasıyla burada bitmedi. Bu dizi ona art arda üç BAFTA kazandırdı, bu çok az oyuncunun başardığı bir şeydi. Burada onun oynadığı dizilere değil, izini bıraktığı filmlere bakıyor olacağız.

Mona Lisa

Robbie Coltrane Mona Lisa

Çeşitli figüranların ve küçük rollerin ardından, ‘Mona Lisa’ ona, düzgün oynandığında göze çarpmak için yeterli görünmelerle ve olanaklarla bir tür destekleyici rol verdi. Bu filmden sonra kariyeri dikkat çekici bir şekilde ilerlediğinden ve onu ‘Cracker’ gibi rollere götürdüğünden, bu onun için önemli bir filmdi.

Müthiş bir neo-noir filminde, Neil Jordan’ın yönettiği ve özellikle tatlı bir anda Bob Hoskins’le oynadığı mafyalar ve fahişelik içeren nefis bir kara gerilim filminde rol alıyor (rolüyle En İyi Erkek Oyuncu dalında Oscar’a bile aday gösterildi). Muhteşem atmosferler ve karakterlerin yönetmenin aradığı tarza uygun hareket ettiği zekice ve duygusal bir film.

Goldeneye

Robbie Coltrane Goldeneye

James Bond serisinin 17. filmidir. Zaman zaman, James Bond’un farklı aşamalarında, ana aktör ısrar ettiği sürece karakterler orta derecede tekrar edecek kadar etkili görünürler (Harika bir örnek olarak Judi Dench). Coltrane, Brosnan döneminden kalma iki filmde oynayarak bu onuru kazandı.

Bond’un karşılaştığı klasik şüpheli müttefiklerden biri olan Dmitrovich Zukovsky’ye hayat verdi ve ‘Goldeneye’ sizi gerçekten büyülediği ve şaşırttığı film. Ezici, göz kamaştırıcı ve harika bir film için iyi bir not. Kesinlikle serinin en iyilerden biri.

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Robbie Coltrane Harry Potter

Britanya Adaları’nın içindeki ve dışındaki pek çok kişi için Coltrane’in adı sonsuza kadar Harry Potter film serisi nedeniyle Hagrid karakteriyle ilişkilendirilecek. Komik duyarlılığı, destandaki bu temel karakterin ışığını ve iyi huylu yanını ortaya çıkarmayı başardı ve boyunca minnettar bir sabit oldu.

Tüm filmler arasında, belki de onun karakterle en fazla bir şeyler yapmasına izin veren üçüncüsü, yalnızca olay örgüsünde diğerlerinden daha aktif bir role sahip olduğu için değil, aynı zamanda daha büyük dramatik olasılıklar nedeniyle de üçüncüsüdür. arsa sağlar. Coltrane bundan fazlasını yapıyor ve Alfonso Cuarón’un yönettiği bu büyük filmin gizli silahlarından biri haline geliyor.