En iyi mini diziler 2024

Televizyon kurgusu kendini çeşitli şekillerde gösterir ve en erişilebilir olanlardan biri mini diziler ya da son zamanlarda adlandırıldıkları şekliyle sınırlı dizilerdir, çünkü birkaç bölümden oluşan kapalı bir hikaye sunarlar. Bu nedenle, bir şeyi sonsuza dek sürmesi riskini almadan görmek isteyenler için mükemmel bir seçenektir.

Mini dizi formatı, televizyonun başına gelebilecek en iyi şey, hikayeler filmler kadar kısa değil ama sonunu bilmek için düzinelerce bölüm ve birkaç sezon izlemeniz gerekmiyor, bu da onları ideal kılıyor. Her platformda harika mini diziler bulabilirsiniz, ancak yeni veya daha güncel bir şey görmek istiyorsanız, bu yıl mükemmel olan birkaç tane var.

Mare of Easttown

Mare of Easttown

Kate Winslet’in oynadığı bu diziye kendinizi kaptırmak için bütün bir güne ihtiyacınız var ve bize güvenin: pişman olmayacaksınız. Brad Ingelsby tarafından yaratılan ve Craig Zobel tarafından yönetilen bu HBO dizisi, kahramanın kişisel sorunlarının üstesinden gelip gelemeyeceğini keşfetmek kadar katili bulmanın da önemli olduğu örnek teşkil eden bir suç dramasıdır. Mare of Easttown, vakanın kendisinden çok bu küçük kasabanın karakterleri ve atmosferine vurgu yapan bir araştırma öyküsüdür.

Chernobyl

Chernobyl

Size Chernobyl hakkında henüz bilmediğiniz ne söyleyebiliriz? Son yılların en büyük fenomenlerinden biri. Bu sadece tarihteki en büyük nükleer felaket hakkında bir tarihçe değil, aynı zamanda gerçek ve yalanlar üzerine zamanında bir yansımadır.

Keep Breathing

Keep Breathing

Liv’in (Melissa Barrera) tek yapmak istediği Kanada’ya uçmaktı. Ticari uçuşu ertelendikten sonra özel bir uçağa binmek için rüşvet verir. Ne yazık ki, planlardaki bu değişiklik ona pahalıya mal olur. Özel uçak, Kanada’nın vahşi doğasında bir yere çarparak Liv’i kendi başına hayatta kalma mücadelesi içinde bırakır. Liv, çetin sınavdan sağ çıkacak mı? Dizinin tamamen hayatta kalmayla ilgili olduğunu biliyoruz, ancak Keep Breathing, gözler için bir şölen olan büyüleyici bir manzara sunuyor.

Inside Man

Inside Man

Netflix mini dizisi, Amerika Birleşik Devletleri ve İngiltere’de geçmesine rağmen iç içe geçen birkaç hikaye anlatıyor. Biri, karısını öldürmekten ölüm cezasına çarptırılan eski bir kriminoloji profesörü olan Jefferson Grieff’i (Stanley Tucci) takip ediyor. Diğer hikaye onu, kayıp arkadaşını bulmak için Grieff’e başvuran, suç meseleleri üzerine çalışan İngiliz araştırmacı muhabir Beth Davenport’a (Lydia West) bağlar. Kayıp kişi, bir bodrumda kilitli olan bir matematik öğretmeni olan Janice Fife’dır (Dolly Wells).

Inventing Anna

Inventing Anna

Dizi, New York Magazine’de yayınlanan bir makaleden esinlenmiştir. Aynı zamanda ‘Inventing Anna’nın yapımcısı olarak da çalışan yazarı Jessica Pressler, dünyaya kesinlikle büyüleyici ve gerçek bir hikaye verdi. Hikaye, kanıtlayacak çok şeyi olan bir gazeteci olan Vivian’ı (Anna Chlumsky), Alman Instagram varisi Anna Delvey’in (Julia Garner) davasını araştırıyor. Anna New York’un en büyük dolandırıcısı mı, yoksa o sadece Amerikan rüyasının yeni resmi mi? Anna ve gazeteci, karanlık ve komik bir aşk-nefret bağı kurarlar. Anna mahkemeyi bekler ve muhabir New York sosyetesinin en büyük sorusunu cevaplamak için zamana karşı savaşır: Anna Delvey kimdir?

Maid

Maid

Kitap olarak da gün yüzüne çıkmış gerçek bir hikayeden uyarlanan Maid, taciz dolu bir ilişkiden ayrıldıktan sonra kızını büyütmek için hiç düşünmediği şeyi yapmak zorunda kalan genç bir kadının yaşadıklarını anlatıyor. En iyi silahı, izleyiciyi yakalamayı başaran ve karakterinin içinden geçtiği zorlu sürece bizi duygusal olarak dahil etmeyi başaran Margaret Qualley’nin sansasyonel performansı.

Midnight Mass

Midnight Mass

Bugüne kadarki en iyi Netflix mini dizisi, bir Mike Flanagan projesidir. Burada, her şeyin değişmesine neden olan doğaüstü bir unsurun ortaya çıkmasıyla sarsılan, kederle damgalanmış bir topluluk hakkında bir dramamız var. Harika bir kurgu işi, ölçülü bir tempo ve harika bir oyuncu kadrosuyla, her şeyin yerli yerine oturduğu sürükleyici bir dizi.

The Haunting of Bly Manor

The Haunting of Bly Manor

“The Haunting of Bly Manor”, Londra’ya taşınmaya ve şehrin varoşlarındaki eski bir evde iki yetim çocuğa bakmak için iş başvurusunda bulunmaya karar veren genç mürebbiye Dani’nin hikayesini anlatıyor. Orada çocuklara eğitim vermek ve aşçı, kahya, bahçıvan dahil personelin geri kalanıyla birlikte yaşamak zorunda kalacak; ve Bly Manor malikanesinden çeşitli hayalet varlıkları algılamaya başlayacaksınız.

When They See Us

When They See Us

When They See Us, beş gencin Central Park’ta işlemedikleri bir suçtan dolayı nasıl haksız yere hapse atıldığını gösteren bir Netflix mini dizisi. Kuzey Amerika’da, haksız yere acımasız bir cinsel saldırıyla suçlanan bir grup Afrikalı-Amerikalı genç erkek olan Central Park Five kadar heyecan yaratan çok az vaka var. Altı ila 14 yıl arasında hapis yattıktan sonra, gerçek suçlunun itirafı gün ışığına çıkarak ceza sisteminin çökmesine ve Amerika Birleşik Devletleri tarihindeki en büyük tazminata neden oldu.

Dahmer – Monster: The Jeffrey Dahmer Story

Dahmer

Dahmer – Monster: The Jeffrey Dahmer Story, 1978 ile 1991 yılları arasında Milwaukee ve Ohio’da birkaç çocuk da dahil olmak üzere bir düzineden fazla kişiyi öldürmekle suçlanan seri katil Jeffrey Dahmer hakkında bir mini dizi.

The Dropout

The Dropout

The Dropout: The Rise and Fall of Elizabeth Holmes, başrolde “bir sonraki Steve Jobs” olarak sınıflandırılan dünyanın en genç milyarder kadını Elizabeth Holmes’ün oynadığı, ancak bir anda her şeyini kaybettiğinde her şeyin değiştiği, hırs ve şöhretle dolu kurgusal bir dizidir.

Black Bird

Black Bird

Black Bird’ün önermesi karşı konulamaz. Jimmy Keene, uyuşturucu kaçakçılığından 10 yıl hapis cezasıyla karşı karşıyadır, ancak küçük bir iş karşılığında serbest bırakılmak istenmektedir. Bir itiraf ve kurbanlarının nereye gömüldüğü hakkında bilgi almak için maksimum güvenlikli bir hapishaneye taşınmalı ve sözde bir seri katille arkadaş olmalıdır. Mini diziyle ilgili en etkileyici şey, gerçek bir hikaye olması ve Keene’nin kendisinin anılarına dayanması.

We Own This City

We Own This City

Bu, özellikle sokakları temizlemek ve daha güvenli hale getirmek için oluşturulan GTTF’ye (Gun Trace Task Force) üye olan, ancak sonunda vatandaşların, özellikle de Afrikalı Amerikalıların ana sorunu haline gelen bir grup yozlaşmış polis memurunun gerçek hikayesidir. Dizi, Gazeteci Justin Fenton’ın daha sonra “We Own This City” adlı kitabında anlattığı soruşturmasını ekrana getiriyor. Gazeteci, 10’dan fazla dedektifin 10 ila 20 yıl hapis cezasına çarptırılmasıyla sonuçlanan bu yozlaşmış polis memurları grubunun davası üzerinde yıllarca çalıştı.

Five days at Memorial

Five days at Memorial

Bizi Katrina Kasırgası’ndan sonraki o anlara götüren yürek burkan tıbbi drama. Five days at Memorial, Sheri Fink’in aynı adlı kurgusal olmayan kitabına dayanan bir tarihçedir. Katrina Kasırgası’ndan sonra New Orleans’taki Memorial Tıp Merkezi hastanesinde meydana gelen olayları beş gün boyunca takip ediyor.

Pam & Tommy

Pam Tommy

Bizi Pamela Anderson ve Tommy Lee’nin merkezde olduğu bir şöhret ve seks kasetleri hikayesine götüren bir seks skandalının bu lezzetli keşfi. Anderson ve Lee arasındaki samimi videonun meşhur hikayesi. 1990’ların başında, hoşnutsuz bir eski işçi, çiftten ev yapımı bir seks kaseti çaldı ve intikam almak ve zengin olmak için kullandı. Kaset, internet yokken tarihteki ilk viral olan kaset oldu. Pam & Tommy, izleyiciye Anderson’ın en zor anlarından birini düşündürüyor. Ayrıca Sebastian Stan ve Lily James’in yorumu, Disney+’ta yer alan kurguyu daha da etkileyici kılıyor.

Under the Banner of Heaven

Under the Banner of Heaven

Hikaye, Ron ve Dan Lafferty’nin (dizide sırasıyla Sam Worthington ve Wyatt Russell tarafından canlandırılan) barbarca bir suç (çifte cinayet) işlediklerini ve Tanrı’nın iki kurbanın “ortadan kaldırılmasını” emrettiğini iddia ettiklerini, çarpık kavramları anlatıyor.

The Essex Serpent

The Essex Serpent

Bizi bir efsane tarafından kuşatılmış küçük bir topluluğa götüren bir inanç ve bilim keşfi. Gizem ve doğaüstü unsurlarla dolu bu dönem dizisinin başrollerinde Tom Hiddleston ve Claire Danes var. Danes, oğluyla birlikte eski bir yılanın bir genci öldürdüğüne ve bunun günahkarları cezalandırmak için gönderilmiş bir tür iblis olabileceğine dair söylentilerin olduğu Essex’teki küçük bir kasabaya gitmeye karar veren dul bir kadındır. Orada müttefiki olan ama aynı zamanda ona yardım etmeye çalışırken başı büyük belaya giren bir papazla karşılaşır.

The Staircase

The Staircase

Başrollerini Colin Firth ve Toni Collette’in paylaştığı dizi, karısı Kathleen’in ölümüyle yıkılan yazar Michael Peterson’ı konu alıyor. Peterson merdivenlerden düştüğünü iddia etse de cinayetle suçlanacak.

Defending Jacob

Defending Jacob

Aynı adlı romandan uyarlanan ve başrolünde Chris Evans’ın yer aldığı ‘Defending Jacob’, bir cinayet davasıyla karşı karşıya kalan ve tüm kanıtların kendi oğluna nasıl ulaştığını gören savcı yardımcısı Andy Barber’ın hikayesini anlatıyor. Böylece, adalet görevi ve oğluna olan sevgisi arasında kalan bu cinayeti, oğlunun sınıf arkadaşı olan 14 yaşındaki bir çocuğun kurbanı olduğu cinayeti çözmeye çalışmak zorundadır.