Ataşehir eski ismi – Ataşehir adı nereden geliyor

İstanbul’un Ataşehir ilçesinin eski ismi nedir? Ataşehir ismi nereden geliyor? Ataşehir’in ismi nasıl ortaya çıktı ve kökeni nedir? Ataşehir ismi ile ilgili tarihin tozlu arşivlerine dalıyoruz ve Ataşehir adının nereden geldiğini keşfediyoruz.

Ataşehir ilçesi esas olarak İçerenköy bölgesinde kurulu bir ilçedir. Ataşehir ilçe olarak kabul edilmeden önce bölge halkı için Ataşehir’in şu an kurulu olduğu alan Ataşehir ismiyle anılan bir bölge değildi. Bölgede yaşayanlar için Ataşehir bölgesi İçerenköy adıyla anılırdı.

Ataşehir eski ismi

Ataşehir ilçesi, Kadıköy, Kartal ve Ümraniye ilçelerinden alınan mahallelerle kurulmuş bir ilçedir. İlçenin merkezi olan mahalle ise İçerenköy’dür. Diğer mahalleler ise ilçe oluşturmak adına çevre ilçelerden eklenmiştir.

Ataşehir ilçesinin kurulu olduğu yerde ilk kurulan yerleşim yeri, 1335’te kurulan Tekkebağ Köyü‘dür. Bölge, 1465’ten sonra tapu kayıtlarında “Eren Baba”dan gelen bir isimle Erenköy olarak geçer.

atasehir-ismi-nereden-geliyor
Fotoğraf lisansı: Kartal 24

Ataşehir adı nereden geliyor?

Başlangıçta Tekkebağ olan bölgenin adı, daha sonra Erenköy olmuştur. 1872’de Haydarpaşa-İzmit demiryolu İstanbul’un içine doğru uzatıldığında, bölgede Erenköy adında bir istasyon kurulur. Ancak Erenköy olarak bilinen bölge ile Erenköy istasyonu arasında büyük bir mesafe olduğu için daha önce Erenköy olarak bilinen bölgenin adı İçerenköy olarak değiştirilir.

Böylece Ataşehir’in merkezini oluşturan mahallenin adı İçerenköy olur. Peki Erenköy’den Ataşehir’e nasıl gelindi? Aslında işin daha trajikomik yönü var. Ataşehir adı başlangıçta hiç düşünülmemiş bile. 2008’de ilçe kurulurken Ataşehir’e Erengazi adının verilmesi düşünülmüş.

Ancak bölge halkı Erengazi ismini beğenmediği için daha sonra Ataşehir isminde karar kılınmış. Burada amaç, ilçenin atalardan yadigar olduğunu göstermek adına “Ata” ve “şehir” kelimelerinin birleştirilmesi ile Erengazi’ye farklı bir vurgu yapmaktır. Peki sizce Ataşehir nasıl bir isim? Erenköy olsa daha iyi olmaz mıydı?