Cep telefonuna virüs girdiğini nasıl anlarız?

Cep telefonu, insanların günlük yaşamlarında önemli bir araçtır; özel konuşmalar, fotoğraflar, videolar veya belgeler gibi büyük miktarda bilginin depolandığı bir cihazdır. Bu nedenle, son yıllarda bilgisayar korsanları, değerli gizli verileri çalmak için siber saldırıları cep telefonlarına kadar genişletti.

Cep telefonlarını siber saldırılardan korumanın önemi

Ülkemizdeki siber saldırıların muazzam artışı, insanlara ve şirketlere farklı teknolojik cihazlarını bu tür tehditlerden korumak için gerekli önlemleri almaları için bir uyarı işareti teşkil ediyor.

Özellikle cep telefonu, bilgisayar korsanlığı araçlarının sayısındaki artışın bir sonucu olarak büyük çaplı siber saldırıların hedefi oluyor.

Bu şekilde, bilgisayar korsanları, insanların İnternet’e bağlanmak için bu cihazları yoğun bir şekilde kullanmasından yararlanarak cep telefonlarında depolanan muazzam miktardaki verileri (şifreler, kişisel ve banka bilgileri, fotoğraflar ve diğerleri) çalmaya çalışır.

Cep telefonuna virüs girdiğinin işaretleri

Bir mobil cihazda, bir virüs veya kötü amaçlı yazılımın varlığını gösterebilecek çeşitli işaretler vardır, bunlardan bazıları:

  • Telefonun çalışmasının yavaşlaması.
  • Farklı uygulamalar beklenmedik şekilde kilitlenme veya kapanma eğilimindedir.
  • Kullanıcıyı belirli eylemleri gerçekleştirmeye davet eden açılır pencerelerin (“pop-ups” olarak bilinir) varlığı.
  • Pil ömrü normalden çok daha kısa veya daha sık ısınıyor.
  • Telefonu kullanma şekliniz değişmemiş olsa bile hücresel veri çok hızlı tüketiliyor.
  • Aynı şekilde cep telefonunun beklenmedik bir şekilde yeniden başlatılması, uygulamaların indirilmemesi veya istem dışı arama ve mesaj yapılması gibi anormal durumlar ortaya çıkabilir.

Cep telefonuna virüs bulaşmasını önlemek için ipuçları

Ardından, bir cep telefonunun siber saldırıdan etkilenmemesi için ana önerileri paylaşıyoruz:

1. Cihazınızı güncel tutun

Güncellemeler, olası tehditler ve güvenlik açıklarıyla mücadele etmek için yeni araçlar ve işlevler içerdiğinden, siber saldırı riskini azaltmak için çok önemlidir. Bu nedenle, cep telefonunuzda her zaman işletim sisteminin mevcut en son güncellemesinin yüklü olması önerilir.

2. Yedekleriniz olsun

Bu eylem, bir mobil cihazdan bilgi hırsızlığının oluşturabileceği etkiyi azaltmak için büyük önem taşımaktadır. Bu nedenle, herhangi bir acil durumda sürekli olarak yedek kopyalar almak veya bilgileri yedekleyen otomatik bir sisteme sahip olmak gerekir.

3. E-postalara dikkat edin

Kimlik avı (kullanıcıyı bir e-postanın banka veya prestijli bir kurum gibi güvenli bir siteden geldiğine inandırarak verilerini çalmak amacıyla kandırmayı amaçlayan bir teknik) gibi uygulamalar son yıllarda hızla arttı. Bu nedenle şüpheli görünen bir e-postadaki herhangi bir bağlantıyı veya eki açarken dikkatli olmak son derece önemlidir.

4. Mobil cihazlar için antivirüs

Bir mobil cihaza bulaşmayı önlemenin doğrudan çözümü, güvenliğini sürekli olarak izleyen bir mobil antivirüs kurmaktır. Bu anlamda, Google Play Protect (Android’in varsayılan antivirüs programı), Avast, Kaspersky, Avira ve McAfee gibi oldukça verimli ve önerilen birkaç ücretsiz seçenek vardır.

5. Genel ağları kullanmaktan kaçının

İnternete ücretsiz erişim çok cazip gelse de, halka açık ağlar büyük miktarda veri ve bilgiyi ifşa ederek çok tehlikeli olabilir. Sonuç olarak, kullanım etkinliği veya bağlantı günlüğü olmadığını garanti eden bir VPN (sanal özel ağ) kullanmak çok daha rahat ve güvenlidir.

6. Şifre kullanımında verimlilik

Erişim parolası isteyen düzinelerce çevrimiçi hesap vardır (bankacılık, iş, sosyal ağlar, uygulamalar ve diğerleri), bu nedenle, bu platformların her birinden büyük çaplı bilgi hırsızlığını önlemek için, zor olan farklı parolalar kullanmak önemlidir.

7. Verimli uygulama yönetimi

Virüslerin veya kötü amaçlı yazılımların varlığını önlemek için, indirmenin yapıldığı her web sitesinin yasallığını doğrulamak için özel dikkat göstererek, uygulamaları yalnızca resmi mağazalardan indirdiğinizden emin olmanız gerekir. Aynı şekilde, yüklemek istediğiniz uygulamaların hüküm ve koşullarını okumanız ve artık temizlik için kullanılmayanları kaldırmanız önerilir.

Bunlar, bir cep telefonunu virüsler, kötü amaçlı yazılımlar veya kimlik avı gibi tehditlerden korumak için en önemli ipuçlarından bazılarıdır. Bu şekilde, kişisel veya çalıştığınız şirketten ilgili verileri ve bilgileri güvende tutabilirsiniz.