İzlemeniz gereken en iyi dram filmleri

“Hayat dramadır” sözünü kaç kez duydunuz? Gerçek şu ki, sinemanın başlangıcına bile drama eşlik ediyordu ve o zamandan beri bize farklı yönlerde eşlik etmeye devam ediyor: adliye dramalar, melodramlar, gençlik dramaları, hapishane dramaları… Eğer dram filmlerini bizim gibi seviyorsanız başkalarının talihsizliklerini izlemeyi bir tatlıdan daha çok isteyin, size tarihin en iyi dram filmlerinin bir listesini getiriyoruz. Kağıt mendilleri hazırlayın, çünkü bugün burada ağlıyoruz.

Boyhood

Boyhood

Richard Linklater’ın Boyhood projesi çok iddialıydı. Kameranın tam 12 yıl boyunca takip ettiği, büyümesini ve değişmesini izleyen bir genç olan Mason’ın hayatını konu alıyor. Film, çocukluk ve ergenliğin zorlu arazisini başka hiçbir şeye benzemeyen bir şekilde araştırıyor. Ayrıca, uzun metrajlı film boyunca gelişimini temsil eden, yıllara göre değişen bir film müziği vardır.

12 Years a Slave

12 Years a Slave

Bu Oscar ödüllü film, gerçek bir hikayenin uyarlamasıdır. Anlatıcı, özgür bir siyah adam olan Solomon Northrup’tur. 19. yüzyıl destanında bir yolculuktayken kaçırılır ve köle olarak satılır. Film buradan itibaren, sürekli bir adaletsizlik unsuru ile şiddetli ve dayanılmaz bir kabusa dönüşüyor. Bu, izleyicinin Solomon’un gerçekten özgür bir adam olup olmadığını ve bunun bu kadar çok trajedi için gerçekten mutlu bir son olup olmadığını merak etmesine neden olacak. Kölelik dönemini anlatan en kaba filmlerden biridir.

There Will Be Blood

There Will Be Blood

Lee Chandler, önemli arkadaşlıkları veya duygusal bağlantıları olmayan, hüsrana uğramış bir mavi yakalı işçidir. Lee, kardeşi Joe’nun vefat haberini aldığında yeğenine bakmak zorunda kalacaktır. Hem Lee hem de yeğeni Patrick, yeni bir hayata alışmak zorunda kalacak ve kahraman, onu karısından ve onu büyüten toplumdan ayıran fırtınalı geçmişiyle yüzleşmek zorunda kalacak.

Spotlight

Spotlight

Bu uzun metrajlı film, Boston Globe gazetesinin bazı araştırmacıları olan Spotlight grubunun arkasındaki gerçek hikayeyi anlatıyor. Gazete 1970’lerden beri var ve bu grup işlerinde o kadar titiz ki, bir haberi haber yapmak için aylar hatta yıllar harcayabilirler. Bir Globe muhabiri, Katolik bir rahibe karşı çocuk istismarı vakasını ve başpiskoposluğun bunu nasıl örtbas ettiğini araştırdıktan sonra Spotlight ekibi daha derine iner. Buldukları şey, dehşetle dolu bir Pandora kutusu, sistematik bir istismar vakası ve kurumun konuyla ilgili her şeyi örtbas etmek ve gizlemek için neredeyse insanüstü çabaları.

Moonlight

Moonlight

Bu hikaye, genç bir Afrikalı-Amerikalı olan Chiron’un karmaşık çocukluğunu ve ergenliğini tasvir etmeye çalışıyor. Annesi istismarcıydı ve Miami’de tehlikeli bir mahallede yaşıyordu. Bu nedenle Chiron iyi beslenmiyor ve kıyafetleri iyi durumda değil. Akranlarından sürekli taciz alıyor. Ancak genç adamın, mahalle satıcısının baba figürü gibi davranan kız arkadaşı Teresa ile bir sığınağı vardır.

Whiplash

Whiplash

Andrew Neiman 19 yaşında ve gerçekleştirmesi gereken bir hayali var. Tanınmış bir davulcu olmaya kararlı ve sahnesi ülkenin en önemli konservatuarlarından biri. Babasının bir yazar olarak başarısızlığından rahatsız olan Andrew, gelişmeye devam etme isteği ve yeteneğine sahip kararlı bir genç adamdır. Sorunun hocası ünlü Terence Fletcher olduğu ortaya çıkar. Fletcher aşındırıcı yöntemleriyle ünlüdür, ancak aynı zamanda gerçek sanatçılar yetiştirdiği de kabul edilmektedir. Mantıksal olarak Andre, yeteneğini ve enstrümana olan bağlılığını sorgulayan sürekli karşılaşmaların ardından Fletcher ile düşmanca bir ilişki yaşamaya başlar.

I’m Thinking of Ending Things

Im Thinking of Ending Things

Charlie Kaufman’ın filmi, kültürün toksik erkekliği delip geçtiği ve fantezilerin manipüle edilmeyi reddettiği için endişelerimizi nasıl şekillendirdiğini yansıtıyor. Bir kabustan zihin labirentine dönüşen ve kısa sürede inanılamayacak kadar çılgın olan ama bizi ilk kareden itibaren etkisi altına alan ender filmlerden biri haline gelen bir kabus.

A Monster Calls

A Monster Calls

J.A. Bayona, annesinin kanseriyle, babasının yokluğuyla ve okul zorbalığıyla uğraşırken dev bir canavar (Liam Neeson tarafından seslendirildi) tarafından ziyaret edilmeye başlayan bir çocuğun bu fantastik (ve sarsıcı) hikayesiyle Hollywood’da bir şan yaptı.

Wonder

Wonder

August Pullman (Jacob Tremblay), şimdiye kadar okula gitmesini engelleyen yüz kusurlarıyla doğmuş bir çocuk. Auggie, ailesinin (Julia Roberts ve Owen Wilson) teşvikiyle, yerel okulda beşinci sınıfa başladığında en beklenmedik kahraman olur. Yeni takım arkadaşlarının ve topluluğun geri kalanının şefkat ve kabulü sınanacak ama Auggie’nin olağanüstü yolculuğu hepsini birleştirecek ve harika bir şey yapmak için doğduğunuzda kendinizi gizleyemeyeceğinizi kanıtlayacak.

Okja

Okja

Bong Joon-ho’nun en iyi filmlerinden biri olan ‘Okja’da Mija (Ahn Seo-Hyun), devasa bir hayvan olan en yakın arkadaşı Okja’yı çok uluslu bir şirketin kaçırmasını önlemek için üzerine düşen her şeyi yapan bir kızdır. Macerası sırasında, genetiği değiştirilmiş yiyeceklerle deneyler yapmak, eko-terörizm veya insanın imaj ve markalara olan takıntısı gibi belaları keşfedecek ve olgunluğa doğru çorak bir yolda ilerleyecektir.

The Impossible

The Impossible

Tayland, Aralık 2004. Maria (Naomi Watts), Henry (Ewan McGregor) ve üç çocukları, Hint Okyanusu boyunca birçok ülkeyi harap eden tsunaminin korkunç sonuçlarına katlanıyor. O andan itibaren, Maria ve en büyük oğlu Lucas (Tom Holland), hayatlarını korumak ve ailenin geri kalanıyla yeniden bir araya gelmek için savaşacaklar.