Bakırköy eski ismi – Bakırköy adı nereden geliyor?

Bakırköy ilçesi, İstanbul’un en güzide ilçelerinden biri olma özelliğine sahiptir. Yüzyıllardır insanların yerleşim alanı olarak kullanmasına rağmen Bakırköy kelimesinin kökeni hakkında çok az şey bilinmektedir.

Bakırköy eski ismi

Bakırköy’ün en eski adını bulmak için tarihi sayfalar arasında derin bir arşiv taraması yaptık. En eski tarihçiler ilçenin adının Roma dönemine dayandığını öne sürüyor. Aslında Bakırköy adının ilçenin ilk isimleriyle bir ilgisi yok.

Büyük Konstantin, saraylar, köşkler ve kiliselerle donattığı Bakırköy’ü popüler bir sayfiye yerine dönüştürdü. Daha sonra Roma döneminde bölge tam bir garnizon haline geldi. Bölgenin en önemli askeri merkezi olan bölgeye “Hebdomon” adı verildi.

İlçedeki Roma kontrolü sonra erip Bizans dönemi başladığında ilçenin adı “Septimum/Jeptimun” olarak anıldı ve askeri bir merkez olma özelliğini sürdürdü.

Bakırköy adı nereden geliyor?

Bizans’ın son dönemlerinde alana “Uzunköy” anlamına gelen “Makrohori” ismi verildi. Daha sonra Osmanlı’nın eline geçen ilçe, Makriköy adıyla anılmaya başladı. 19. yüzyıl sonlarından itibaren İstanbul’un bir ilçesi olan Makriköy, Osmanlı Dönemi boyunca bu isimle anıldı.

Makriköy, 1925’te ulusal sınırlar içindeki yabancı kaynaklı adların değiştirilmesi sırasında “Bakırköy” adını almıştır. Bakırköy adının Makriköy’ün eski isimleriyle bir ilgisi yoktur.