Kartal’da fay hattı var mı? Kartal’a en yakın fay hatları

Evinize en yakın fay hattı nerede? Kartal’da fay hattı var mı? Kartal’a en yakın fay hattı nerede? Bu makalede Kartal’dan geçen fay hattı olup olmadığını inceleyeceğiz ve Kartal’a en yakın fay hattının ne kadar uzakta olduğunu göreceğiz.

Deprem üreten fay hatları, yer yüzünde büyük yıkımlara neden olur. Gezegenin yüzeyindeki çoğu deprem, fay adı verilen çatlaklar boyunca meydana gelir. Genellikle, kayalar kırığın her iki tarafında bizim fark etmeyeceğimiz kadar yavaş hareket eder, ancak bazen stres çok yüksek olur ve kayalar aniden kayar. Fayda meydana gelen bu hareketler, yer yüzüne deprem olarak yansır.

istanbul-fay-hatlari

Kartal’a en yakın fay hatları

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü tarafından hazırlanan Türkiye fay haritasına göre, Kartal’a en yakın fay hattı, Marmara Denizi içinden geçen Kuzey Anadolu Fay Hattı ve kollarıdır. Sağ-yanal atımlı fay tipinde olan Kuzey Anadolu Fayı, dünyanın en aktif faylarından biridir. Kuzey Anadolu Fay Hattının parçaları olan Orta Marmara Fayı, İzmit Fayı, Kuzey Sınır Fayı, Ganos Fayı Kartal’a oldukça yakındır.

1. Kartal ile Kuzey Sınır Fayı uzaklığı

Kuzey Anadolu Fay Hattının Orta Marmara Fayının bir parçası olan Kuzey Sınır Fayı, Kartal’a en yakın fay hattıdır. Kartal’a uzaklığı 13.7 kilometre olan bu fayda, 1894 yılında 7.0 büyüklüğünde bir deprem oldu. Deprem, sahilde 1,5 m yüksekliğinde Tsunamiye neden oldu.

kartal-kuzey-sinir-fay

2. Kartal ile Kuzey Anadolu Fay Hattı (Yalova kısmı) uzaklığı

Kuzey Anadolu Fay Hattı, İzmit fayının devamı olarak Yalova üzerinden uzanır. Kimi kaynaklarda, 1894 yılındaki depremin burada olduğu yer alıyor. Bu fay hattının Kartal’a uzaklığı sadece 22.6 kilometre.

kartal-yalova-fay-hatti

3. Kartal ile İzmit Fayı uzaklığı

İzmit Fay Hattı, 1999’da Gölcük merkezli 7.6 büyüklüğündeki depreme neden oldu. Çok tehlikeli bir fay olan İzmit fayı, Kartal’a 42 kilometrelik bir uzaklıkta. 1999 depreminde Yalova ve Avcılar’daki yıkımdan sorumlu olan fay hattıdır.

kartal-izmit-fay

4. Kartal ile Orta Marmara Fay Hattı uzaklığı

Orta Marmara Fayı, 1766’da 7.2 büyüklüğündeki depreme neden oldu. Orta Marmara Çukuru olarak da bilinen alanda 2019’da 5.8 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Daha çok Avrupa Yakası’nı tehdit eden bir fay olmasına rağmen, 2019 yılında meydana gelen depremde ne kadar sallandığımızı hatırlatmayacağım.

kartal-orta-marmara-fay

5. Yakacık – Sultanbeyli fay hattı

Yakacık Aydos’ta 2021 yılında 4,2 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Deprem yerin 15 kilometre altında ve depremin merkez üssü olarak açıklanan koordinatlar Aydos tepesinin kuzeyinde, Kartal sınırları içinde yer alıyor.

Bu bölgede bir fay hattı olduğuna dair deprem haritasında işaret bulunmuyor, ancak Prof. Dr. Naci Görür, bölgeden geçen bir fay hattı olduğunu açıkladı. Konu hakkında detaylı bilgiye aşağıdaki ekli haberden ulaşabilirsiniz.

6. Kartal ile Kocaeli fay hatları uzaklığı

Bu fay hatlarının aktif olmadığı düşünülüyor. İzmit’in batısında, Kocaeli içinden geçen en az 3 adet Kuzeydoğu – Güneybatı yönlü fay bulunuyor.

kartal-kocaeli-fay

Peki depremleri önceden tahmin edebilir miyiz? Yapabilseydik kesinlikle çok sayıda hayat kurtarırdı. Ama yapamayız, en azından şu anda değil. Sismologlar bazı durumlarda depremin yerini ve yoğunluğunu tahmin etmede başarılı oldular, ancak zamanı bilmek imkansızdır.

Peki Kartal’a yakın bir fayda en son ne zaman büyük bir deprem meydana geldi? 23 Kasım 2022’de Kuzey Anadolu Fay Hattı üstünde, merkez üssü Düzce’de 6.0 büyüklüğünde bir deprem oldu ve İstanbul’dan da hissedildi.