Otizm hakkında filmler ve diziler

Sinema ve dizi dünyası bazen olaylara başka bir açıdan bakmamıza, farklı gerçekleri keşfetmemize, öğrenmemize yardımcı oluyor… Çoğu zaman gerçeğin ötesine geçse de gerçeği yansıtan araçlar. Bu yazıda size otizm hakkında kaçıramayacağınız 13 film ve dizi sunuyoruz. Göreceğiniz gibi, otizmle ilgili çok farklı gerçeklikler gösteriyorlar ve onlar aracılığıyla, farklı derecelerde otizmli ve aynı zamanda farklı hikayelere sahip her yaştan karakterle tanışabileceksiniz.

Otizm spektrum bozuklukları (OSB), sınırlı bir davranış ve ilgi örüntüsünün yanı sıra, sosyalleşme sürecinin (sosyal etkileşim ve sosyal iletişim) gelişimindeki sürekli zorlukla karakterize edilen bir grup bozukluğu kapsar. OSB içinde, eskiden ‘yüksek işlevli otizm’ olarak adlandırılan Asperger Sendromunu buluruz, çünkü bu durumda kişi dilde değişiklik göstermez ve otizme kıyasla daha iyi bir işlevsellik derecesine sahiptir.

Love on the Spectrum (2019 – 2021)

Love on the Spectrum

Otizmli yedi genç yetişkinin bir flört havuzuna daldığı ve aşk ve ilişkilerin öngörülemeyen dünyasını keşfettiği realite şovu.

Atypical (2017 – 2021)

Atypical

“Atypical”, bir kız arkadaş edinme ve kızlarla ilk ilişkilerini yaşama zamanının geldiğine karar veren, otizm spektrum bozukluğu teşhisi konan 18 yaşındaki bir erkek çocuğu hakkındadır.

Extraordinary Attorney Woo (2022)

Extraordinary Attorney Woo

Büyük bir hukuk firmasında çalışan, yüksek IQ’ya (164), olağanüstü bir hafızaya ve yaratıcı bir düşünce tarzına sahip olan ASD’li bir avukatın oynadığı Güney Kore televizyon dizisidir. Öte yandan, sosyal becerileri biraz farklıdır ve bu da otizmli insanların günlük yaşamlarına daha yakın olmamızı sağlar.

As we see it (2022)

As we see it

‘Nuestra mirada’ yirmili yaşlarındaki ev arkadaşlarının -Jack, Harrison ve Violet- hikayesini izleyen ve tuhaflıkları hepsinin otistik olması olan drama-komedi. Dizi bizi, arama, arkadaş edinme ya da aşık olma gibi durumlarda bu bozukluğun gerektirdiği zorluğun üstesinden nasıl geldiklerini öğrenmeye davet ediyor.

The Good Doctor (2017 – )

The Good Doctor

Memleketindeki sessiz hayatını bırakıp prestijli bir hastaneye taşınmak ve cerrahi birimde çalışmak için otizmli genç bir cerrah olan Shaun Murphy’nin hayatına dayanmaktadır.

The Big Bang Theory (2007 – 2019)

The Big Bang Theory

15 yaşından itibaren dünya çapında tanınan, tavsiye edilen ve sizin de bildiğiniz bir dizi; The Big Bang Theory’de çok karakteristik otizm kalıplarına sahip bir karakter olan Sheldon Cooper rol alıyor.

Young Sheldon (2017 – )

Young Sheldon

Young Sheldon, The Big Bang Theory serisinin bir yan ürünüdür ve Sheldon Cooper karakterine odaklanmaktadır. Sheldon, Teksas’ta ailesiyle birlikte yaşıyor ve dizi, onun onlarla olan ilişkisine, lisedeki yaşamına, diğer sınıf arkadaşlarıyla vb. ilgi duyuyor.

Asperger’s Are Us (2016)

Aspergers Are Us

Bu belgeselde otizm spektrum bozukluğu olan dört arkadaştan oluşan bir grup komedyen, yollarına gitmeden önce son bir gösteri yapmaya hazırlanıyor.

Temple Grandin (2010)

Temple Grandin

Sığır çiftliklerinde ve mezbahalarda hayvan taşıma uygulamalarında devrim yaratan otizmli bir kadına dayanan bir biyografi.

The Specials (2019)

The Specials

Specials, 20 yıldır farklı bir dünyada yaşayan iki arkadaşın, Bruno ve Malik’in hikayesini anlatan bir Fransız filmi. Kâr amacı gütmeyen iki kuruluş aracılığıyla gençleri aşırı durumlarda bakıcı olmaları için eğitmeye adanmıştır. Yüreğinize dokunacak çok insani bir film.

The Lighthouse of the Whales (2016)

The Lighthouse of the Whales

Eleştirmenlerden çok iyi eleştiriler alan, çocuklar ve ergenler için uygun bir İspanyol filmi. Beto ile tanışmak için otizmli oğlu Tristán ile “dünyanın sonuna” seyahat eden bir anne olan Lola’nın hikayesini anlatıyor.

Dear John (2010)

Dear John

Bu sefer size başkaları tarafından çok eksantrik ve çekingen biri olarak görülen genç bir asker olan John’un hikayesini anlatan romantik bir drama getiriyoruz. Bir izin sırasında, bazı engellerle aşk ilişkisine başladığı bir üniversite öğrencisi olan Savannah ile tanışır. Ancak bu filmde, otizm başkahraman tarafından değil, babası tarafından çekiliyor, bu nedenle otizme yaklaşım oldukça ikincil.