Zion Williamson ne kadar zıplıyor?

NBA’deki herkesin güçlü bir zıplama çizgisi vardır, ancak tipik olarak daha hafif veya daha esnek oyuncular, uzun oyunculardan çok daha yükseğe zıplayabilir. Ancak bu her zaman doğru değildir. Bu kalıbı kıran birkaç inanılmaz sporcu var.

Bu ilişkiyi incelemek için bu kılavuz, Zion Williamson’ın zıplama yeteneğine ve bunu kendi avantajına nasıl kullanabileceğine bakıyor. Aşağıdaki bölümler, diğer NBA sporcularına kıyasla zıplama yeteneğini analiz ederek, Zion’u dünyadaki en atletik ligde neyin öne çıkardığını gösteriyor.

NBA, fiziksel örnekler üzerine kuruludur. Her oyuncunun, onları en iyi G ligi oyuncularından bile çok daha iyi sporcular yapan, boyu, hızı, gücü, IQ’su veya çabukluğu gibi belirli nitelikleri vardır.

Ancak NBA oyuncuları için havaya zıplamak pek çok kişinin sandığı kadar kolay değil. Lig genelinde ortalama zıplama yüksekliği 28 inçtir (45 cm).

Bu, özellikle kaç NBA sporcusunun bu kadar yükseğe çıkabildiği düşünüldüğünde, inanılmaz derecede düşük görünebilir, ancak birçok uzun adam o kadar iridir ki, o kadar kolay hareket edemezler. Guard’lar ve kanatlar ortalamayı yükseltirken, forvetler ve pivotlar ortalamayı düşürme eğilimindedir.

Bir NBA sporcusunun gerçekten çılgın bir dikeye sahip olması için 40 inç (102 cm) işaretini vurması gerekir. Lebron James’in oturduğu yer burası ve aynı zamanda diğer smaç yarışmasını kazananlar da burada. Zion sadece bu hedefi vurmakla kalmaz, tamamen geçer.

Zion, büyük ölçüde NBA tarihinin en atletik oyuncularından biri olarak kabul edilir. Ancak boyutları o kadar etkileyici değil. 6’6 (1.98 m) boyunda (kısa forvetler için ortalama boy) ve 6’10 (2.08 m) kanat açıklığı da pozisyonu için çok çılgın bir şey değil.

Onu bu kadar özel yapan dikey yönü. All-star, şaşırtıcı bir şekilde 45 inç (114 cm) sıçrayabilir, bu da ona diğer sporcuların boy ölçüşemeyeceği eşi görülmemiş bir güç ve asılı kalma süresi sağlar. Neredeyse her yerden çembere uçabiliyor ve bunu kolaylıkla yapıyor.

Tüm profesyonel sporcular zıplayabilir, ancak çok azı Zion kadar iyi zıplayabilir. Sadece merdiveni tırmanma yeteneğine sahip değil, bunu hızlı bir şekilde ve çok fazla kütle taşırken yapıyor. Onu diğerlerinden ayıran ve NBA’deki en heyecan verici genç oyunculardan biri olmasının nedeni bu karışım.