Basketbolda 10 saniye kuralı nedir?

Basketbol oyununda birçok kural vardır. Hem sıradan hem de daha ciddi olan çoğu seyirci, bir maç izlerken çok sayıda kuralın uygulanışına dair deneyim yaşayacaktır. Ancak, her zaman ortaya çıkmayan birkaç ince kural vardır. Buna 10 saniye kuralı da dahildir.

10 saniye kuralı, yalnızca ara sıra ortaya çıkan küçük ama önemli bir ihlaldir. Yine de, oyunun ayrılmaz bir parçası. Bu makale, bunun nedenini ve bunun arkasındaki tarihi aşağıda açıklamaktadır.

Serbest atışta 10 saniye ihlali

Basketbolda iki farklı 10 saniye kuralı vardır. Her biri biraz farklı bir durum için kullanılır, ancak oyunun olabildiğince sorunsuz oynanmasını sağlamak açısından ikisi de son derece önemlidir.

İlki serbest atış sırasında gerçekleşir. NBA’de bir oyuncunun faul aldıktan sonra serbest atış çizgisinde dururken topa potaya atmak için 10 saniyesi vardır. Bu 10 saniye içinde topu havaya kaldırmazlarsa ihlal alır ve şutlarını kullanma yeteneklerini kaybederler.

Bu 10 saniyede biraz boşluk var ve çoğu oyuncu süre dolmadan çok önce şut attığı için bu genellikle hiç ortaya çıkmıyor. 10 saniyenin tamamını kullanmalarıyla tanınan sadece iki oyuncu var: Dwight Howard ve Giannis Antetokounmpo.

Topu kendi sahasından çıkarmakla ilgili 10 saniye ihlali

Nadiren ortaya çıkan serbest atış çizgisinin ötesinde, daha yaygın olan 10 saniye ihlali, geri saha kuralıdır. Burada bir takımın topu orta saha çizgisinden geçirmek için 10 saniyesi vardır. Aksi takdirde, bir ceza ile sonuçlanır.

Bu kural, oyunun başlangıcından 2000 yılına kadar tüm basketbol ligleri için standarttı. O zamanlar NBA, süreyi 10 saniyeden 8 saniyeye çıkardı. Bir yıl sonra 2001’de FIBA da 10 saniyeye çıktı. Hala her ikisi de 8 saniye.

Bu kural, normal bir oyunda pek göremeyeceğiniz bir şeydir, ancak kuralın sonunda, bir pres veya sıkı savunma geri sahası olduğunda ortaya çıkabilir. Bir takım telaşlanırsa veya savunmayı geçmek için çok fazla zaman harcarsa ihlal alabilir.

NBA’de bu tür bir basınç nadiren olur. Olduğunda, çoğu takım bunu atlatacak kadar yeteneklidir. Bu nedenle, en büyük iki basketbol liginin 10 saniyeden 8 saniyeye geçmesinin nedenidir. Hücum üzerinde daha fazla baskı oluşturmaya yardımcı olur ve oyunun sonunda biraz ekstra gerilim yaratır.