Basketbolda floater ne demek?

Basketbolda şut atmanın birçok yolu vardır, ancak oyuncuların nasıl şut attığı oyun süresi durumuna, sahada nerede olduklarına ve boylarına veya oyun tarzlarına bağlıdır. Bazen uzun bir atlayıcıya vururlar, bazen smaç atarlar ve bazen de yaratıcı olurlar.

Aşağıdaki kılavuz, daha benzersiz basketbol hareketlerinden birine bakıyor. Şutu ve çeşitli kullanımlarını analiz etmek, bir bütün olarak basketbol hakkında daha fazla şey ortaya çıkaracak ve daha kısa oyuncuların çember yakınında basket atabilmelerinin farklı yollarını açıklayacaktır.

Uzaktan (ve Yüksek) Bir Şut

Floater, oyuncuların turnike atması için alternatif bir yoldur. Oyuncu, topu sepete kadar el altından tutup arkalıktan sektirmek yerine, tek eliyle büyük bir yay çizerek topa şut atar. Atışlar, çembere yapılan sürüşlerde kullanılır ve neredeyse her zaman boyalı alandan yapılır.

Etkili bir havada süzülen şut atmak için, bir oyuncu anahtarın üst kısmına girer, ardından vücutlarını sepete doğrultmuş halde havaya zıplar ve yüksek bir yay hareketiyle gitmesine izin vermeden önce topu şut atan ellerine aktarır.

Oyuncular bir veya iki ayaktan atlayabilirler. Tek ayaklı uçuşlar çok daha zordur ve çok fazla vücut kontrolü gerektirir, ancak aynı zamanda bir savunmada hareket etmede daha etkilidirler. İki ayaklı atlamalar, biraz daha fazla kontrol istiyorsa kullanışlıdır. Tipik olarak, çoğu atıcı tek ayakla tercih eder.

Yukarı ve Ötesine Gitmek

Floater, inanılmaz derecede yaygın değildir, ancak doğru şekilde yapıldığında yine de yararlıdır. Sadece havalı görünmekle kalmıyorlar, aynı zamanda daha kısa oyuncuların boyalı alana girmesine ve çok daha büyük oyunculara karşı sayı almasına izin veriyorlar.

Çoğu guard’lar, hatta NBA’dekiler bile, ileri ve merkezlerde top sürerken sorun yaşıyor. Uzun bir adam hızlı bir turnike atabilir, ancak çoğu zaman şutları bloke edilir veya garip bir açıyla girişimlerini sürdürmek zorunda kalırlar.

Floater, bu sorunları birkaç şekilde giderir. İlk olarak, uçuşan top tarafından oluşturulan yüksek yay, topu en uzun savunma oyuncularının bile ulaşamayacağı kadar yüksek bir konuma getirir.

Ek olarak, hızlı, uzaktan serbest bırakma, topun, defans oyuncusu dışarı çıkıp şutu düzgün bir şekilde karşı koymadan çok önce, atıcının elinden ayrılması anlamına gelir. Bunlar, kimsenin etkileyemeyeceği hızlı, yüksek kavisli bir atış oluşturmak için bir araya gelir.

Güçlü, Ama Yenilmez Değil

Pek çok avantajı olsa da, floater atıcısı mükemmel olmaktan uzaktır. Atışın pek çok artısı var ama onu yapmak oldukça zor. Bunun nedeni, sadece potaya tam gaz koşarken değil, aynı zamanda tek elle de yapılmasıdır. Çok fazla kontrol var.

Topu potaya sokmanın en iyi yolu, onu doğru miktarda dokunuşla olabildiğince yükseğe kaldırmaktır. Çok yumuşak bir şekilde vurmak, çemberin gerisinde kalmasına neden olur ve bu da bir ıskalamaya yol açar. Öte yandan, arkasına çok fazla güç uygulamak, tahtaya veya kenardan sert bir şekilde sapmasına neden olacaktır.

Bu, çok fazla pratik gerektiren bir şey olan orta yolu bulmakla ilgili. Tüm bunlara rağmen, tüm oyuncuların repertuarlarında olması gereken önemli bir atış. Bir oyunda yalnızca birkaç kez ortaya çıkıyor, özellikle de savunucuların o kadar hızlı olmadığı daha düşük seviyelerde.