Sultanbeyli eski ismi – Sultanbeyli adı nereden geliyor

İstanbul’un Sultanbeyli ilçesi, 1945’li yıllarda Bulgaristan göçmenlerinin yerleştiği bir bölgedir. Sultanbeyli zamanla büyümüş ve günümüzde İstanbul’un önemli ilçelerinden biri haline gelmiştir. Peki Sultanbeyli isminin geçmişi nedir? Sultanbeyli’nin kısa tarihi ile beraber Sultanbeyli isminin kökenine yolculuk ediyoruz.

Sultanbeyli adı nereden geliyor

1945’ten itibaren göçmenlerin yerleşmesiyle yapılaşma başlayan Sultanbeyli bölgesinde 1957 yılında Sultanbeyli köyü kurulmuştur. Sultanbeyli isminin kökeni, Sultanbeyli köyüne dayanır. Sultanbeyli köyünün adı, Sultan ve beyli kelimelerinin birleştirilmesinden oluşturulmuştur.

Sultanbeyli bölgesinde 1985’ten sonra hızlı bir yapılaşma gerçekleşmiş ve şimdiki Sultanbeyli ortaya çıkmıştır. Sultanbeyli köyünde 1987 yılında belde belediyesi kurulmuştur. Sultanbeyli belde belediyesi, Kartal ilçesine bağlanmıştır. 1992 yılında Sultanbeyli ilçe olmuştur.

Sultanbeyli eski ismi ve kısa tarihi

Sultanbeyli ismi, Osmanlı döneminde arazileri ilk sahiplenen Cemile Sultan’dan gelir. Sultanbeyli, Osmanlı öncesinde bir yerleşim yeri değildi. Bu nedenle daha eski bir ismi yoktur. Kartal’daki Aydos dağının kuzey doğu yamaçlarında bulunan ve geçmişte çevresinde ağaçların olduğu bir ovaydı. Şimdilerde büyük bir yerleşim yeri olmuştur.

Sultanbeyli’deki arazilerin çoğu Osmanlı döneminde Padişah Sultan Abdülmecid’in kızı ve aynı zamanda Padişah Sultan Abdülhamit’in kız kardeşi olan Cemile Sultan’ın sahipliğine geçirilmiştir. 1893’te Cemile Sultan’ın elindeki Sultanbeyli bölgesindeki araziler Osmanlı’nın denizcilik bakanı Hüsnü Paşa’ya satılmıştır.

Osmanlı Devleti’nin denizcilik bakanı Hüsnü Paşa ölünce tüm araziler oğlu Hilmi Bey tarafından Osmanlı yönetimin onayıyla 1911’de Belçikalı iş adamı Frans Flipson’a satılmıştır.

Flipson, 1. Dünya Savaşı sırasında ABD’ye göç etmiştir ve arazileri satmak istemiştir, ancak orman kanunu nedeniyle satış gerçekleşmemiştir. Flipson, Sultanbeyli’de yaşayan göçmenlerin tahliye edilmesi için hükümete başvuruda bulunmaktan geri kalmamıştır.

Osmanlı’nın Belçikalı iş adamı Frans Flipson’a sattığı Sultanbeyli, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasının ardından 1945 yılında istimlak edilerek Bulgaristan’dan gelen göçmenlere yerleşim alanı haline getirilmiştir.

Sultanbeyli’nin Osmanlı döneminde Belçikalı iş adamına satılmasıyla ilgili arsa durumu hakkındaki tarihi bilgiler, İçişleri Bakanlığı’na bağlı kaynaklardan ve Sultanbeyli Kaymakamlığı’ndan alınmıştır.