Basketbolda kullanılan şut çeşitleri

Basketbolun tüm noktası, topu çembere sokmaktır. Ancak, bunu gerçekleştirmenin birçok yolu var. Geleneksel uzun veya orta menzilli şutları tercih edebilir, anahtarı kesebilir, çembere saldırabilir, direkte hareket edebilir veya bir uzak şut ile rakibe meydan okuyabilirsiniz.

Bu stillerin her birini tanımak, oyunu daha iyi kavramak için önemlidir. Oyunları çok daha kolay görebildiğiniz için sizi sadece daha iyi bir seyirci yapmakla kalmayacak, aynı zamanda sahayı görme şeklinizi genişleterek becerinizi geliştirecekler.

1. Jump Shot (Orta menzil şutlar ve Üçlük atışları)

Basketbolda en temel şut stili Jump Shot’dur (zıplama atışı). Bu, bir oyuncunun sepete baktığı ve adından da anlaşılacağı gibi havaya sıçradığı ve topu potaya doğru serbest bıraktığı hem orta menzilli hem de uzun menzilli şutlar için kullanılır.

2. Layup ve Dunk (Turnike ve smaç)

Zıplama şutunun yanı sıra, turnike inanılmaz derecede basit bir şut çekme stilidir. Bu, oyuncu çembere doğru hareket ederken topu bıraktığında gerçekleşen kısa mesafeli bir atıştır. Açıya bağlı olarak potadan atılabilir veya doğrudan çemberin içine bırakılabilir.

Düzgün bir şekilde turnike yapmak için sepete doğru top sürün, ardından arkalığa doğru iki adım atın ve sepetin içindeki topa el altından hafifçe vurmak için bir elinizi kullanarak topa şut atın.

Bu çekim basit olsa da, pek çok varyasyon var. En yaygın olanlardan biri Finger Roll‘dur. Bu, bir oyuncu şutu çembere yatırmak yerine topu parmak uçlarından doğrudan sepete yuvarladığında meydana gelir.

Bir başka kullanışlı yerleştirme varyasyonu, Floater‘dır. Burada oyuncu, el altından bir şutla gitmek yerine, bir sürüş sırasında havaya sıçrar ve fileye doğru yüksek arklı bir şut atar. Bu bir veya iki elle yapılabilir.

Çembere kadar sürerseniz ve çembere zıplama yeteneğiniz varsa, bunun yerine topu her zaman smaç yapabilirsiniz. Bu, yapılması en zor atışlardan biridir, ancak aynı zamanda kaçırılması neredeyse imkansız olan garantili bir atıştır. Sadece zıplar ve topu sepetin içinden geçirirsiniz.

3. Hook Shot (Çengel atışı) ve Turn Around

Çoğu basket atışı, zıplamalı veya turnike olarak gelir. Ancak, çengel atışları ve geri dönüşler kendi başlarına durur. Bir çengel vuruşu yapmak için, direkteki veya şeritten gelen bir oyuncu, kollarını yukarı hareket ettirerek ve topu başının üzerinden geçirerek kelimenin tam anlamıyla çemberde topu çengeller.

Geri dönüşler, düşük puan almanın başka bir harika yoludur, ancak bunların dış uygulamaları da vardır. Bu atışla, defans oyuncunuza geri dönersiniz. Ardından, onları sepete doğru zorlamak yerine, aynı anda zıplar ve vücudunuzu döndürürsünüz.

Çembere doğru döndüğünüzde, normal bir zıplama atışında yaptığınız gibi topu serbest bırakırsınız. Çengelde olduğu gibi, hızlı geldiği ve kendi vücudunuzu bir kalkan olarak kullandığı için bir dönüşü savunmak zordur.

4. Bank Shot (Potalı şut)

Topun çembere girmeden önce potanın arkasına çarpan herhangi bir zıplama şutu, banka vuruşu veya potalı şut olarak bilinir.

Bu çekim tarzı çok zor olmasa da kolay da değil. Doğru yapmak biraz pratik ve incelik gerektirir. Topu çok sert atmak çemberden sekmesine neden olurken, çok yumuşak atmak kötü bir açı oluşturacaktır.

5. Free Throw (Serbest atış)

Serbest atış, bir oyuncuya faul yapıldıktan sonra verilen şuttur. Normal bir atış gibi alınır ve şut çekilir, ancak herhangi bir savunma oyuncusu olmadan serbest atış çizgisinde yapılır. Oyuncu serbest atış çizgisinin arkasında (çemberden NBA için 15 fit veya FIBA için 4.6 metre uzakta) durmalı ve şutu hizalamalıdır.

Diğer atışlardan farklı olarak, serbest atışların her biri bir puan değerindedir. İki sayılık atışta faul yapılırsa iki, üç sayılık atışta faul yapılırsa üç atış hakkı alırsınız. Eğer faul alırsanız ve aynı zamanda basketi atarsanız, basket ve bir serbest atış için puan alırsınız.