Hızlı şarj pili bozar mı?

Hiç şüphe yok ki hızlı şarj, bir akıllı telefon, dizüstü bilgisayar veya benzeri bir cihazda bulabileceğimiz en iyi özelliklerden biri. Bugün aslında pilin %100’ünü 10 dakikadan daha kısa sürede sağlayabilen teknolojiler var. Hızlı şarj sistemlerinin işleyişi de oldukça kolay anlaşılır. Şimdi, hızlı şarj güvenli mi? Bu teknoloji pili bozabilir mi?

Her şeyden önce ve hızlı şarjın pili bozup bozamayacağını öğrenmeden önce, çoğu cihazda hangi pil teknolojisinin bulunduğunu bilmek önemlidir. Örneğin günümüzün akıllı telefonlarında, geleneksel pillere göre çeşitli avantajlar sunan lityum iyon piller bulunur. Örneğin, daha dayanıklıdırlar ve ayrıca daha hızlı şarj olurlar. Ayrıca daha kompakt bir pakette daha fazla ömür sunarlar. Bununla birlikte, lityum iyon pillerin bir dezavantajı vardır: her şarj döngüsü tamamlandığında kapasiteleri biraz azalır.

Özellikle, pil %0’dan %100’e şarj edildiğinde bir şarj döngüsü sayılır. Tabii ki, her şarj etme işlemi tam bir şarj döngüsü miktarı demek anlamına gelmez. Örneğin, bir gün akıllı telefonunuz pilin yarısını (%50’ye kadar) tüketirse, %100’e kadar şarj ederseniz ve ertesi gün tamamen aynı işlemi yaparsanız, bu iki değil bir şarj döngüsü olarak sayılır.

Cihazlarda ayrıca pilin kullanım ömrünü belirleyen maksimum şarj döngüsü vardır. Örneğin, Apple’a göre, bir MacBook Pro, pili bariz aşınma ve yıpranma belirtileri göstermeye başlamadan önce 1.000’e kadar şarj döngüsünü kaldırabilir ve pil ömrü vasatın altında olmaya başlar.

Hızlı şarj, pilin bozulmasını hızlandırır mı?

Ancak hızlı şarj, pil ömrünü kısaltabilir veya bu bozulmayı hızlandırabilir mi? Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Purdue Üniversitesi’nden bir araştırma ekibi tarafından yürütülen bir araştırma, hızlı şarjın gerçekten de pil elektrotlarına zarar verebildiğini ortaya koyuyor. Ve bu nedenle, daha hızlı bozulmasına neden olur.

Bu sonuca ulaşmak için, Purdue Üniversitesi’nde makine mühendisliği profesörü olan Kejie Zhao liderliğindeki araştırma ekibi, aynı anda bir pil elektrodu üzerindeki binlerce parçacığı tarayabilen bir teknik geliştirdi. Bu durumda amaç, bu parçacıklarda oluşan çatlakların pillerin performansını nasıl etkileyebileceğini anlamaktır.

Bu parçacıkları analiz ettikten sonra Zhao, pil bileşenlerinin kullanım nedeniyle kaçınılmaz olarak hasar gördüğünü keşfetti. Üstelik tüm bunlar, malzemelerin nasıl dağıldığına bakılmaksızın, ancak bu heterojen bozulma, daha kalın elektrotlarda ve hızlı şarj koşullarında daha şiddetlidir.

Tam olarak elektronik cihazların pillerinde hızlı şarj nedeniyle oluşan bu bozulma, elektrikli arabaların pillerini de etkiliyor. Bir telematik çözümleri sağlayıcısı olan Geotab tarafından hazırlanan bir rapora göre, en hızlı şarj cihazlarında kullanılan türde olan doğru akım şarjı, pilleri tipik olarak evlerde bulunan (düşük güçlü) alternatif akım şarj cihazlarından daha fazla eskitir. Bir pili hızlı şarj etmek, her ikisinin de pilleri zorladığı bilinen yüksek sıcaklıklara neden olan yüksek akımlar anlamına gelir. Aslında birçok otomobil üreticisi, araçlarının pil ömrünü uzatmak için doğru akım kullanımını sınırlandırmayı öneriyor.

Pilin bitmesini önlemenin bir yolu var mı?

Neyse ki, en azından pilin hızlı şarjdan kaynaklanan bozulma etkisini azaltmanın yolları var. Aslında birçok üretici, pillerin ömrünü uzatmak için sistem ayarlamaları üzerine yatırım yapıyor. Örneğin Apple, iPhone’larında optimize edilmiş bir şarj seçeneği içerir. Bu, her bir kişinin şarj etme alışkanlıklarını öğrenmek için makine öğrenimini kullanır. Böylece cihaz ilk önce %80’e kadar şarja izin veriyor ve kalan %20’yi kullanıcı kullanmaya başlamadan önce şarj ediyor.

Mümkün olduğunda, daha düşük nominal güce sahip şarj cihazlarının kullanılması da önerilir. Veya bazı telefonların seçmenize izin verdiği bir şey olan yazılım aracılığıyla bunu önleyebilirsiniz. Bu, örneğin gece şarjlarında kolayca uygulanabilir. Bu senaryoda, telefonun akıma bağlı olarak birkaç saat boşta kalacağı düşünüldüğünde, hız önemsizdir.

Öte yandan güçlü 240W şarj sistemine sahip Realme gibi üreticiler de bu hızlı şarj sistemlerinin batarya üzerindeki etkisini azaltmak için kendi teknolojilerini kullanıyor. Realme GT 3 söz konusu olduğunda, marka pil kapasitesi %80’in altına düşmeden önce 1600’e kadar şarj döngüsü vaat ediyor.