Basketbolda Flagrant Foul ne demek?

Basketbol zor bir spordur. Her oyun boyunca çok sayıda faul meydana gelir ve bunlar son derece hızlı bir şekilde birikebilirler. Ancak, tüm ihlaller eşit yaratılmamıştır. Bazı fauller diğerlerinden çok daha şiddetlidir.

Bu makale, yelpazenin en uç uçlarından birini göstermek için Flagrant faullere bakıyor. Nasıl adlandırıldıklarını, neden olduklarını ve arkasındaki kuralları görmek, oyunun bir bütün olarak daha iyi anlaşılmasını sağlayacaktır.

Genel ve Teknik Fauller

Basketbolda üç genel faul kategorisi vardır: yaygın (common), bariz (flagrant) ve teknik (technical). Bunların hepsi cezadır, ancak bunların şiddeti, cezası ve gerekçesi farklıdır.

Yaygın fauller, sahada çok şiddetli olmadan çalınan her şeyi ifade eder. Buna engelleme, uzanma, faul yapma ve hareketli perdeler dahildir. Bu tür cezalar tipik olarak serbest atışlara veya topa sahip olma değişikliğine yol açar, ancak asla ikisine birden yol açmaz.

Yaygın fauller, herhangi bir faulün en az şiddetli olanıdır. Sadece oyun boyunca biraz gerçekleşmekle kalmaz, aynı zamanda oyuncular NBA’de oyundan atılmadan önce bir maçta altı tane biriktirebilirler.

Buna karşılık, bir oyuncu oyunun ruhunu ihlal ettiğinde teknik fauller dağıtılır. Bunlar, rakip bir oyuncuya vurmak gibi doğası gereği şiddetli olabilse de, olmaları gerekmez.

Topu atmak veya hakeme bağırmak dahil oyunu kesintiye uğratan her şey teknik faulle sonuçlanabilir. Yalnızca serbest atışlarla veya topun hakimiyetinde değişiklikle sonuçlanan yaygın faullerin aksine, teknik fauller iki serbest atışa neden olur ve şut atan takım topu elinde tutar.

Flagrant Foul nedir?

Teknik fauller ciddi cezalarla birlikte gelse de, flarantlar kadar kötü değiller. Flagrant, faul yapılan oyuncuyu yaralayabilecek veya ciddi şekilde zarar verebilecek aşırı veya şiddetli temas içeren yaygın faullerdir. Buna vücut çarpmaları ve alttan kesmeler dahildir.

Bu tür fauller kasıtlı veya kasıtsız olarak yapılabilir ve teknik faullerle aynı cezayı alırlar (iki serbest atış ve topa sahip olma). Ancak, farklılık gösterdikleri nokta ciddiyetleridir. Flagrant fauller çok daha agresif olma eğilimindedir.

NBA, flagrantları iki kategoriye ayırır. Flagrant 1 (aynı zamanda Flagrant Penalty 1 olarak da bilinir), bir oyuncu bir rakibe gereksiz yere temas ettiğinde gerçekleşir. Bu, özellikle sert bir faulden sert bir itişe veya itmeye kadar her şey olabilir.

Flagrant 2 (Flagrant Penalty 2), bir oyuncu normalde apaçık Flagrant 1 olarak kabul edilecek, ancak bunu aşırı bir şekilde yapan gereksiz bir temas yaptığında meydana gelir. Bir Flagrant 2 ayrıca derhal oyundan atılma gerektirir. Bir oyunda iki Flagrant 1 yapan oyuncu da oyundan atılır.

Hakemler, faulün ne kadar sert olduğunu, bir oyuncunun vücudunun neresine vurulduğunu (kafa ve cinsel bölgeler olma olasılığı en yüksek olandır). Bu uzun bir süreç ama önemli bir süreç. Flagrant, basketboldaki en şiddetli faullerdir ve bu kararı vermeden önce teması gözden geçirmek önemlidir.