İstanbulkart’ta eksi bakiye dönemi başladı

İstanbul’da ulaşım araçlarında seyahat etmek için kullanılan İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne (İBB) ait İstanbul kart için eksi bakiye dönemi başladı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi’ne İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun talimatıyla sunulan “İstanbulkart bakiyesi yetersiz olan dijital İstanbulkart sahiplerine 15 TL bakiye sağlanması” teklifi kabul edildi. Böylece kart bakiyesi biten kullanıcıların bakiyeleri -15 TL’ye kadar eksiye düşebilecek.

İstanbulkart’ta eksi bakiye ne kadar?

İstanbulkart’ta eksi bakiye 15 TL oldu. Yolcular -15 TL’ye kadar eksi bakiye kullanabilecek.

Konuyla ilgili yayınlanan komisyon raporunda, 1 milyon 339 bin 620 geçişte yolcuların yetersiz bakiye nedeniyle geçişlerini yapamadığı kaydedildi. Aynı dönemde yetersiz bakiye uyarısı alan yolcu sayısının ise 432 bin 70 olduğu belirtildi.

Rapora göre, günlük ortalama 6 bin 500 geçişte yetersiz bakiye uyarısı alınıyor ve yetersiz bakiye uyarısı alan yolcuların yüzde 62,40’ı gün içinde dolum yaparken, yüzde 13,68’i ise ilerleyen günlerde dolum yapıyor.

Yeni dönemde yetersiz bakiyesi biten kullanıcılar geçişlerini -15 TL’ye kadar tamamlayacak ve yolculuktan sonra bakiyelerini doldurmaları için zamana sahip olacak.