Kartalspor ve Pendikspor, Inter ve Milan gibi olabilir

Pendikspor yeni sezonda Süper Lig’de mücadele edecek. Ancak Süper Lig standartlarına uygun stadı bile yok. Maçlarını Ümraniye’deki 3.500 kişi kapasiteli stadyumda oynamak zorunda kalacak. Kartalspor’un da stadı yok. Göçebe gibi başka takımların stadında oynuyor. Bu konuda bir önerimiz var. Pendikspor ve Kartalspor için ortak stadyum yapılsın.

Her iki ilçenin de ortasında, Yunus ve Sapanbağları bölgesinde çok sayıda büyük arazi var. Stat yapmak için birebir yerler. Hem sahile yakın, hem D-100’e yakın, hem ulaşımı kolay hem AVM’lere yakın.

Böylece 5-10 bin kişilik küçük statlar yerine her iki kulübün kullanımı için 15-20 bin kapasiteli modern bir stat yapılabilir. Hem her iki kulübün renkleri de benzer. Kartalspor bordo-beyaz, Pendikspor ise kırmızı-beyaz. Stat renkleri de uyumlu olacaktır. Ayrıca yan yana olan 2 kulüp için 2 stat yapmaktansa tek stat yaparak tasarruf yapılabilir.

Kartalspor ile Pendikspor ezeli rakip olsalar da Milano kentinin iki ezeli rakip olan kulübü Inter ile Milan örnek alınabilir. Inter ile Milan ezeli rakipler olmasına rağmen, komşu ilçelerin takımları ve ortak stadyumda maçlarını oynuyorlar. Neden olmasın? Sizce mümkün değil mi?

Inter ve Milan neden aynı stadı paylaşıyor?

Resmi adı Estadio Giuseppe Meazza olan ve adını iki kez Dünya Kupası kazanan futbolcu Giuseppe Meazza’nın ölümünden sonra alan, İtalya’nın en büyük kulüplerinden ikisi tarafından kullanılan stadyumdur.

Giuseppe Meazza Stadyumu, 1926’da açıldı ve 80.000’e varan kapasiteye sahip, ülkenin en büyük sahasıdır ve orijinal olarak Milan tarafından kullanılmıştır. Inter’in orijinal stadyumu, Kolezyum tasarımına dayanan 10.000 kişilik küçük bir alan olan Arena Civica idi. 1807’de açılmış, 1930’dan 1947’ye kadar kulüp tarafından kullanılmıştır.

Ortak stadyum, tartışmasız dünya futbolunun en büyük rekabetlerinden biri olan Derby della Madonnina’ya benzersiz bir dokunuş katıyor. Garip düzenlemeyle ilgili kafa karışıklığına neden olabilecek ilk şey isimdir: Resmi adı Giuseppe Meazza olsa da, Inter kulübü tarafından San Siro adı kullanılıyor.

Inter, İtalya’da daha büyük bir stadyuma ihtiyaç duyduğu için Milan’ın sahasına taşınmıştır. İki kulübün ortak stadyum kullanımın nedeni budur. İşlerin fiziksel anlamda nasıl yürüdüğüne geldiğimizde, iki kulübün mekanı organize etme şekli burayı sporda benzersiz bir yer haline getiriyor. Sahada üç soyunma odası var: biri AC Milan, biri Inter ve biri de deplasman takımları için. Ve tahmin edebileceğiniz gibi, iki takım asla aynı gün veya aynı maç haftasında evlerinde maç oynamaz.

Futbol severler için üzücü haber, Milano takımlarının mevcut sahanın yanına yeni bir saha inşa edileceğini duyurmasıyla güzel San Siro’nun yıkılacak gibi görünmesi. Bu yıl 22/23 sezonu için bunun gerçekleşmesi gerekiyordu, ancak Milano Belediye Başkanı Giuseppe Sala, 2026 Kış Olimpiyatları ve Paralimpik Oyunları için bekleneceğini duyurdu. Ve güzel haber ise, her iki kulüp de yeni stadyumu beraber kullanmaya devam edecek olması.