M2 Sata yerine NVMe takılır mı?

Bir M.2 NVMe SSD’yi bir M.2 SATA bağlantı noktasına takarsanız ne olur? Doğru adaptörle, performans kaybı olmadan yarı yarıya maliyet tasarrufu sağlayarak ekipmanınızda büyük bir iyileştirme yapacaksınız.

Bir SSD, SATA veya PCIe ile bağlanır. M.2 NVMe PCIe’dir veya SATA III (veya B M bağlantılı M.2 veya Basit SSD M.2 SATA) olabilir.

M.2 bağlantı noktasını, 2.5 TB’a kadar SSD veya mekanik olabilen 8″ SATA III bağlantı noktasına ikinci bir sürücü takmanıza izin vermesi nedeniyle kullanmak en iyisidir. Her iki yuva da diskleri aynı SATA III hızında bağlar.

M2 Sata yerine NVMe takılır mı?

M2 yuvası, anakarta bağlı olarak çeşitli disk türlerine izin verir, bu durumlarda asıl avantaj M2 bağlantılı SATA disklerde değil, M2 yuvalı NVME disklerdedir.

Orada doğrudan PCIE veri yoluna bağlanır ve çok daha yüksek hızlara ulaşır. Bir SATA için 2000’e kıyasla saniyede 4000 ila 600 Mb arasında olabilir, ortalama olarak 4 ila 5 kat daha hızlı, bu küçük bir şey değil.

Birkaç M2 yuvası olan anakartlarda, veri hatlarının bir SATA bağlantı noktasıyla paylaşılabileceğini unutmayın. Bu konuda anakartın kullanım kılavuzuna başvurmanız tavsiye edilir.