iPhone pil sağlığı en az kaç olmalı

iPhone pili ile ilgili önemli bir yenilik olarak iOS 11 ile birlikte gelen pil sağlığı ve pil yüzdesi, önemli bir işlev olsa da kafa karıştırıyor. O zamandan beri, cihazımızın pilinin durumunu az çok doğru bir şekilde kontrol ediyoruz, ancak bu yüzdenin gerçeğe uygun olmayabileceğine dikkat edilmelidir. Bu yazıda size neden her zaman gerçeğe sadık olmadığını ve bu göstergeyi tekrar artırmak için neler yapılabileceğini anlatıyoruz.

iPhone’umuzun pili, kullanıcı deneyimimizin büyük bir kısmı buna bağlı olduğu için en çok dikkat etmemiz gereken bileşenlerden biridir. Bu nedenle, sağlıklarına nasıl bakabileceğimiz konusunda şüphelerimiz olması normaldir. iPhone pil sağlığı en az kaç olmalı diye merak ediyorsanız, okumaya devam edin.

Daha fazlasını okumadan önce, tüm pillerin zamanla performans kaybeden bir dizi özelliğe sahip olduğunu akılda tutmak önemlidir. Cihazı satın aldığınızda pil %100’dür, ancak zaman geçtikçe bu maksimum kapasite kademeli olarak azalır. Piller şarj döngüsü ile çalışır, yani telefonu %0’dan %100’e şarj etmek gerekli değildir, ancak şu anda içerdikleri Lityum-iyon sistemi nedeniyle döngü boyunca ilerler.

iPhone Pil Sağlığı

Normal kullanımda, doğru şarjda, cihazı her zaman güncellediğinizde, pil her yıl %2-3 oranında bozulabilir. 500 döngüden sonra, Apple’ın pili en belirgin şekilde bozulmaya başlar. Apple, pilin 500 şarj döngüsünün altına düştüğünde değiştirilmesi gerektiğini düşünmektedir. Bu anlamda, pil yüzdesi daha düşükse, AppleCare+’ınız varsa ve üç yıl geçmediyse, Apple bunu sizin için ücretsiz olarak değiştirir.

Apple ayrıca, aşağıda anlatacağımız sorunları ve cihazı yeniden yapılandırmamız gereken süreyi önlemek için pilin sağlığını iyileştirmemize ve ilgilenmemize olanak tanıyan farklı yazılım çözümlerini de cihazlarına dahil ediyor. Bu anlamda, vurgulayacağımız yeni özellikler, iPhone ile ilişki kurma şeklimizi tamamen değiştiren bir yazılım nesli olan iOS 17’den geliyor.

Spesifik olarak, iPhone 15’in, 500 döngü gibi kritik bir rakama ulaşana kadar kaç şarj döngünüz olduğunu bilmek için iPhone’unuzda kaç şarj döngüsü tükettiğinizi bilme imkanı sunduğundan bahsediyoruz. Artık sadece bunu değil, iPhone’un 700 döngüsü varsa, ne kadar bozulma kapasiteniz olduğunu da bilebilirsiniz. Bununla birlikte iPhone 15’in pilinin ne kadar üretildiğini, ne kadar dayandığını ve satacaksanız kullanıcıya pilin ne kadar süredir cihazda olduğunu öğretebildiğimizi de eklemeliyiz. Dürüst olmak gerekirse, çok fazla güvenlik sağlayan bir özellik.

iPhone Pil Sağlığı Düştüğünde

Ebedi olan hiçbir bileşen olmadığı doğru olsa da, gerçek şu ki, çok daha uzun süre dayanma eğiliminde olan pek çok bileşen var. Bununla birlikte, bozulması daha kısa sürede daha belirgin olan pil gibi başkaları da vardır. Yıpranması tamamen doğaldır ve bir iPhone’un piline bakmanın bazı yöntemleri olsa da, sonunda belirli bir süre sonra yıpranmaya başlaması kaçınılmazdır.

Cihazın pil ömrü, yazılımın yaptığı optimizasyon, cihazdan yaptığımız talep veya kullanılan şarj yöntemleri gibi diğer faktörlere bağlı olduğundan, bazen daha belirgindir ve bazen daha azdır. Sonuç olarak, ne yaparsanız yapın, bu yüzdenin, az ya da çok zaman içinde her zaman düşeceğini bilmelisiniz.

Ayarlar > Pil > Pil Sağlığı‘na gidersek, %100’ün maksimum sağlık seviyesi olduğu ve pilin herhangi bir aşınma yaşamadan tam kapasitede olduğunun göstergesi olacak bir yüzde görürüz. Bu yüzdeyi hesaplamak için kullanılan algoritmalar son derece karmaşıktır ve pilin bozulma seviyesinin ne olduğunu gerçek doğrulukla belirlemek çok zordur.

Bu nedenle, çoğu zaman yüzdede ani düşüşler fark edebilirsiniz veya hatta pil gerçekten gözle görülür bir aşınmaya maruz kaldığında yüksek bir seviyede kaldığını fark edebilirsiniz. Bu nedenle, bunu her zaman basit bir gösterge olarak ele almalıyız, çünkü bazı Apple uzmanları bile bunu doğrulayabilmiştir.

iPhone pil sağlığı kaç olmalı?

Bazen yüzdenin aniden birkaç sayı düşmesinin normal olabileceği düşünülürse, gerçek şu ki kafa karıştırıcıdır. Bu ani düşüş, telefon yeni olmasına rağmen pilin arızalı olması gibi bir dizi faktörden kaynaklanıyor olabilir. Bu durumda, Apple’a gitmeli ve pili ücretsiz olarak değiştirmelisiniz, çünkü bu, kullanımınızla tamamen ilgisi olmayan bir kusurdan kaynaklanmaktadır. Öte yandan, pil sağlığını hesaplayan algoritmalarla ilgili bir sorun olabilir ve bu nedenle gerçek olmayabilir.

Temel bir kullanıcıda, genellikle %80-75 pili değiştirmek iyi bir fikir olabilir, çünkü bu değerde cihaz muhtemelen tam güne ulaşmayacak ve öğleden sonra şarj etmeniz gerekecek. Şimdi geçiş yaparsanız, cihaz muhtemelen harika bir kullanıcı deneyimi ile birkaç yıl daha dayanacaktır. İkinci durumda, pil değişiminin değiştirilmesi yaklaşık% 85-80 oranında önerilir, çünkü bu oldukça önemli bir kullanım ömrü kaybıdır ve muhtemelen öğleden sonra harici bir pil veya şarj taşımanız gerekecektir.