Bluetooth kulaklık alırken dikkat edilmesi gerekenler

Müzik konusunda tutkuluysanız, kulaklıklar muhtemelen her zaman sizinle birlikte gelecektir. Ancak, o kadar çok tür var ki, onları satın almaya gelince, muhtemelen nereden başlayacağınızı bile bilmiyorsunuz. Endişelenmeyin, Bluetooth kulaklık alırken dikkat edilmesi gereken her şeyi içeren bu eksiksiz kılavuzda size yardımcı olmak için buradayız.

Her kişinin kişisel ihtiyaçlarına tam olarak uyan kulaklıkları seçmek, özellikle piyasada aralarından seçim yapabileceğiniz giderek daha geniş çeşitlilikte farklı modeller olduğu için birçok durumda oldukça karmaşık bir görev olabilir. Bu nedenle, nasıl kullanmak istediğinize ve içerdikleri özelliklere bağlı olarak size en uygun mükemmel Bluetooth kulaklığı seçmenizi kolaylaştırmanıza yardımcı olmak için bu kılavuzu hazırladık.

Yeni bir Bluetooth kulaklığın avantajları

Günümüzde, kulaklık türünden bağımsız olarak kulaklık kullanımı son derece popülerdir ve neredeyse vazgeçilmez bir aksesuardır. Genellikle herkesin özel olarak ne istediğini, etraftaki diğer insanlar dinlemek zorunda kalmadan dinlemek için kullanılırlar. Bu nedenle, örneğin tam izolasyon sağlamak için halka açık yerlerde, kütüphanelerde veya spor yaparken kullanmak yaygındır.

İyi kulaklıklar size hoparlörlerden daha iyi bir deneyim sunabileceğinden, bunları yalnızca ses kaliteleri için kullanmaya da karar verebilirsiniz. İster radyo, ister müzik veya podcast dinlemek için olsun, kulaklıkların günlük yaşamınızda önemli bir aksesuar haline gelmesi yaygındır.

İyi Bluetooth Kulaklık Nasıl Seçilir

Dediğimiz gibi piyasada çok çeşitli kulaklıklar bulabilirsiniz. Bu nedenle, ihtiyacınız olana gerçekten uygun olanı seçmek karmaşık bir iş olabilir. Bu nedenle, satın alacağınız kulaklıkların ihtiyaçlarınıza en uygun kulaklıklar olduğundan emin olmak için aşağıdaki özellikleri göz önünde bulundurmalısınız.

Frekans

Frekans tepkisi, kulaklığın çalınmasına izin verdiği, Hz (Hertz) cinsinden ölçülen ve alttan üst kesme frekansına kadar temsil edilen ses aralığıdır. Başka bir deyişle, aralık ne kadar büyük olursa, ses kalitesi de o kadar yüksek olur. Genel olarak, kulaklarımızın menzili 20 Hz ile 20 KHZ arasındaki tüm frekansları kapsamamıza izin verir, bu nedenle seçtiğiniz kulaklıkların bu frekans yanıt aralığına sahip olması önemlidir. Bu sayede sesi daha yüksek kalitede üretecekler.

Güç

Bir kulaklığın giriş gücü, belirli bir zamanda bağlayacağınız kaynaktan hangi maksimum güce dayanabileceklerini bilmenizi sağlar. Her oynatıcı, kulaklıkla ilgili maksimum çıkış gücü özelliklerine sahiptir. Bu nedenle, kulaklığın maksimum giriş gücü, oynatıcının maksimum çıkış gücüne eşit veya daha büyük olduğu sürece, herhangi bir ölçüm geçerli olacaktır.

Hassasiyet

Hassasiyet, doğrudan güç çıkışıyla ilgili bir değerdir, bu nedenle genel olarak ne kadar yüksekse o kadar iyidir. Bununla birlikte, yalnızca ses kalitesini doğrudan etkilemekle kalmaz, aynı zamanda kulaklarınızın sağlığını da etkiler. Bu nedenle, Bluetooth kulaklık satın alırken 120 dB’yi aşmaktan kaçınmalısınız, aksi takdirde ağrıya ve hatta işitme hasarına neden olabilirler. Kulaklıkların hassasiyeti tipik olarak 80 ila 125 dB SPL/V aralığındadır.

Empedans

Empedans hakkında konuştuğumuzda, elektrik akımının geçişine karşı dirençten bahsediyoruz. Ohm cinsinden ölçülür ve bu, kulaklığın çıkışına ulaşacak enerji miktarını gösterdiği için çok önemli bir özelliktir. Ne kadar yüksekse o kadar iyidir; çünkü temelde daha yüksek ses verecektir, çünkü ses seviyesindeki küçük bir artış kazancı daha yüksek hale getirir. Bu nedenle, daha düşük veya daha yüksek empedanslı kulaklıklar arasında ayrım yapmak önemlidir.

Gürültü Engelleme

Modern kulaklıklarda en çok bulacağınız özelliklerden biri gürültü engelleme özelliğine sahip olmalarıdır. Dış gürültü, kulaklık kullanırken ses kalitesi kaybının ana suçlularından biridir.

Bunu başarmak için, aktif gürültü engelleme özelliğine sahip kulaklıklarda, ortam sesini almak ve onu zayıflatan bir iptal sinyali oluşturmak için kulaklığın her iki yanına yerleştirilmiş iki mikrofon bulunur.

Ayrıca pasif gürültü önleyici kulaklıklar da bulacaksınız. Bu durumda yaptıkları şey, kulaklık tamamen kulağa bağlı olduğu için dışarıdan gelen gürültüyü azaltmaktır. Pasif gürültü önleyici kulaklıkların düşük gürültülü koşullarda faydalı olabileceği doğru olsa da, genellikle pek bir işe yaramazlar. Sözde ortam gürültüsü kısmen de olsa kulaklarınıza nüfuz etmeye devam edecektir.

Konfor

Rahatlık gibi bazen unuttuğumuz bir şeyden bahsetmeden geçemeyiz. Ve onları çok sıkı veya ağır olmadan rahatça takabilmeniz çok önemlidir. Bu nedenle, kullanmak istediğiniz kulaklık türünü ve her şeyden önce hem kulaklık uçlarının hem de bunların malzemelerinin kalitesini hesaba katmak önemlidir, sonuçta cildinizle doğrudan temas halinde olacak olan budur.

Pil Ömrü

Kablosuz kulaklıklar söz konusu olduğunda, pil ömrü, başka bir temel bölümdür. Genel olarak, kulak üstü modellerde bunları birkaç gün kullanabileceksiniz, kulak içi modeller ise beş ila sekiz saat arasında bir pil ömrü sunma eğilimindedir.

Kulaklık Çeşitleri

Kulaklık satın alırken en sık sorulan sorulardan biri, ne tür kulaklık seçeceğinizi bilmektir. Ve piyasada, her biri her kullanıcı türüne özgü farklı sınıflardan bulabilirsiniz, bu nedenle hepsini ve ana kullanımlarını bilmek önemlidir.

Kulak Üstü Kulaklık

Muhtemelen en iyi bilinen kulaklık türünden bahsediyoruz. Bunlar, başın üzerinden geçerek ve her bir kulaklığı bir taraftan diğerine birleştirerek, bir kafa bandını etkili bir şekilde simüle eden tipik geleneksel kulaklıklardır.

kulakustu kulaklik

TWS Kulaklık

Mükemmel bir kablosuz kulaklık varsa, bunlar şüphesiz TWS veya True Wireless olarak bilinir. Yani, herhangi bir kablosu olmayanlar. Hem Apple’ın ünlü AirPod’ları gibi kulak içi hem de Samsung’un Galaxy Buds’ı gibi kulak içi olabilirler. Ancak hepsinin ortak bir yanı var: onları telefonunuza veya birbirlerine bağlayan bir kabloları yok.

tws kulaklik

Bu tür bir cihazın temel avantajları, onları her yere yanınızda götürme özgürlüğü ve kolaylığıdır. Ek olarak, genellikle bunları içeren şarj kutusu, günlük yaşamınızda şüphesiz takdir edeceğiniz bir şey olan ekstra bir şarj vuruşuna sahip olmanızı sağlar.