İDO’nun Kartal seferlerinin neden başlamadığı açıklandı

Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel, 3 Temmuz 2023 tarihli Kartal Belediye Meclisi toplantısında, İDO’nun Kartal – Yalova seferlerinin neden başlamadığını açıkladı. Yüksel, İDO’nun özelleştirildiği için Kartal’a sefer koymak istemediğini, ancak yapılan görüşmelerde İDO’yu test seferlerine başlamaları için ikna ettiklerini ve İDO ile mutabakata vardıklarını, ancak pandeminden sonra İDO’nun bu mutabakatı uygulamadığını söyledi. Yüksel, konuşmasında şu ifadeleri kullandı:

– İDO iskelesi eleştirisini alıyorum. Birkaç ta bilgi vermiş olayım size. Çünkü benim de çok istediğim bir şeydi. 2019’un Ocak ve Şubat ayında İDO genel müdürünü İDO iskelesinde incelemeleri yaptırtıp bir noktaya getirdik, fakat çok net bir şekilde ‘biz artık özel bir şirketiz’, 2011 yılında, 2010’lu yılların sonunda İstanbul Büyükşehir Belediyesi İDO’yu özelleştirdi. Özelleştirilen firma karına bakar.

– Dolayısıyla karına bakan firma da buradan talebin yeterli kadar olmadığını iddia etse de yönetici olarak, Kartal’ın şehremini olarak onu ikna edip deneme sürüşlerine 2020’nin yazında başlamakla ilgili mutabakata vardık. Fakat 2020’nin Mart 11’inde gerçekleşen pandemiyle beraber bu süreç te tamamen yok oldu.

– Yaklaşık 2 yıl süren kapalı alana girememe süreciyle birlikte 2022 yılının yaz aylarında başlayan normalleşme süreciyle İDO’da yaptığımız adımlar da yerini bulamamış oldu. Hala tekrar sıkıştırıyor olsak da 2020 yılında ikna ettiğimiz noktaya gelemedik. Ama aynı şekilde yine müzakeremizi sürdürüyoruz.