Kartal İDO İskelesi kapatıldı

Kartal’da uzun yıllardır hizmet veren Kartal Limanı ile ilgili bilmek isteyeceğiniz her şey burada. Kartal İDO İskelesi neden kapatıldı, ne zaman kapatıldı ve kimler tarafından kapatıldı? Kartal İDO İskelesi’nin geçmişi hakkında daha fazla bilgi almak için okumaya devam edin.

Kartal İDO İskelesi ne zaman kapatıldı?

Kartal’daki İDO iskelesi, 2017 yılında kapatıldı. 2017 yılının Haziran ayında Kartal İDO İskelesi kapatıldı.

Kartal İDO İskelesini kimler kapattı?

İDO, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin bir iştiraki olarak çalışırken 2011 yılında dönemin İBB Başkanı Kadir Topbaş tarafından özelleştirilerek Tepe – Akfen – Souter – Sera Ortak Girişim Grubuna olan TASS Denizcilik’e satıldı.

Kartal İDO İskelesi, TASS Denizcilik’e ait olan İstanbul Deniz Otobüsleri (İDO) tarafından kapatıldı.

TASS Denizcilik, Akfen Holding A.Ş., Tepe İnşaat Sanayi A.Ş., Souter Investments LLP ve Sera Gayrimenkul Yatırım ve İşletme A.Ş. şirketleri tarafından kurulmuştur.

Kartal – Yalova Vapur Seferlerine ne oldu?

Kartal İDO İskelesi kapatılmadan önce, uzun yıllardır Kartal’dan yapılan Kartal – Yalova vapur seferleri Pendik’e kaydırıldı. Kartal’dan yapılan Kartal – Yalova seferleri Pendik – Yalova vapur seferleri olarak Pendik’ten yapılıyor.

kartal limani

“Tadilat nedeniyle hizmet veremiyoruz” afişi asıldı

Kartal’daki İDO İskelesi kapatılırken iskelenin önüne bir afiş asıldı. Afişte “Tadilat nedeniyle hizmet veremiyoruz” yazıyordu. Aradan tam 6 yıl geçti ve bu tadilat hiçbir zaman bitmedi, Kartal İDO İskelesi de açılmadı.

Osmanlı Devleti tarafından açılmıştı

Kapatılan Kartal Limanı Osmanlı Devleti tarafından 1857 yılında açılmıştı.

kartal limani 1950

Osmanlı Devleti tarafından açılan Kartal Limanı, 2017 yılında TASS Denizcilik’e ait olan İDO tarafından kapatıldı.

kartal limani eski foto

Osmanlı Devleti’nde ilk kez Kartal’da kurulan iskeleye kilit vuruldu. Kartal’da yapılan seferler durdurularak Pendik’ten yapılmaya başlandı.

Kartal İDO İskelesi’nin kapatılmasının etkileri

Kartal İDO İskelesi’nin kapatılmasının ardından Kartal’da esnaf önemli bir müşteri potansiyelini kaybetti. Kartal’ın deniz ulaşımı olarak merkez ilçe olma özelliği ortadan kalktı.