Kartal icralık araçlar hakkında bilgiler

İstanbul’da araçların çekildiği 113 otoparktan birçoğunun yediemin çetesine ait olduğu belirtildi. İstanbul’da, yediemin otoparklarındaki icradan satılık araçları, ihaleye girmek isteyenleri tehdit ederek ucuza alan çete çökertildi. 7 otoparka baskın yapıldı, 12 kişi gözaltında. Otoparklar arasında Kartal’dan da icradan satılık araçların bulunduğu otoparklar mevcut.

İstanbul Emniyeti Organize Suçlarla Mücadele Şubesi ekipleri, bazı vatandaşların, icra müdürlüklerince satışa çıkarılan otomobil ihalelerine yediemin otoparkı çalışanlarının tehdidi nedeniyle giremedikleri şikâyeti üzerine harekete geçti. İcra müdürlüklerinin bıraktığı otomobilleri ucuza kapatan 7 yediemin otoparkının 11 şubesine operasyon düzenlendi. Aralarında otopark sahibi ve çalışanların da bulunduğu 12 kişi gözaltına alındı. 6 otoparkçının da yakalanması için çalışmalar devam ediyor.

İcradan satılık araçlarla ilgili şok gelişme

Söz konusu habere göre şüpheliler, araçları almak isteyenleri tehdit ediyor, ihaleye sadece onların kurduğu şirketin katılmasını sağlıyor. Çete, tehdide aldırmayan vatandaşları da çoğunlukla darp ediyor, hatta aldıkları araçları parçalıyor. Organize suç örgütü gibi hareket eden şüpheliler, ihaleye girerek icradaki kendi aracını satın almak isteyenleri bile tehdit ettikleri ifade edildi.

Zorbalıkla araçları yüzde 40 daha ucuza satın alan yediemin çetesinin yüzlerce araç üzerinden bu şekilde milyonlarca TL’lik vurgun yaptığı tespit edildiği aktarıldı. Polisin, tüm ihalelerin dosyalarını icra müdürlüklerinden istediği, adliyeye sevk edilen 12 otoparkçı adli kontrol şartıyla serbest bırakılırken, otopark ruhsatlarının iptal edileceği belirtildi. Polis, şimdi diğer otoparkları mercek altına aldı.

2017 verilerine göre, İstanbul’da araçların çekildiği 113 otopark bulunuyor. Bu otoparklardan 7’si İstanbul Trafik Vakfı’nın, 106’sı ise İstanbul Polis Hizmetleri Geliştirme ve Destekleme Derneği’nin kontrolünde bulunuyor. Bu otoparkların birçoğu, yediemin olarak çalışıyor.