Maltepe’ye Yüksek Hızlı Tren (YHT) durağı

İstanbul’un Anadolu Yakası’nda ulaşımın mihenk taşlarından biri olan ve uzun süren bir yeniden yapılma sürecinin ardından kullanıma açılan Marmaray tren yolu için Maltepe’de YHT durağı olacağı duyuruldu. Banliyö tren hattı Gebze ile Halkalı arasında çalışacak olan Marmaray hattı ile ulaşımı kolaylaştırmakla kalmayacak, aynı zamanda YHT ile İstanbul-Ankara arası seyahat edilebilecek.

İstanbullunun özlemini çektiği banliyö tren hattı nihayet geri geldi. 76 kilometrelik hattın açılışı gerçekleştirildi. Marmaray hattının açılmasıyla İstanbul Maltepe’yi YHT sürprizi sevindirdi.

Maltepe YHT istasyonu

Ankara ile İstanbul’u bağlayan YHT hattı İstanbul’da ilk olarak Pendik’te duracak, ardından Kartal’ı es geçerek Maltepe’de duracak. Kartal, Sultanbeyli ve Sancaktepe gibi ilçelerden çok sayıda vatandaş YHT’ye binmek için Maltepe’ye gelecek. Böylece Maltepe esnafı için önemli bir gelir sağlanacak.

Açıklama Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan tarafından yapıldı. Yüksek Hızlı Tren Gebze, Pendik, Maltepe, Bostancı, Söğütlüçeşme, Haydarpaşa, Bakırköy ve Halkalı istasyonlarında duracak, Kartal’ı es geçecek. Ankara’ya gitmek isteyen vatandaşlar Kartal’da istasyon olmasına rağmen Pendik veya Maltepe’ye gitmek zorunda kalacak.