Kartal, Maltepe, Pendik ve Tuzla’da deprem yer hareketi şiddeti yüzde 25 arttı

İstanbul’da beklenen büyük deprem öncesinde deprem tehlike haritası güncellendi. Yeni deprem tehlike haritasında göre Kartal, Maltepe, Pendik ve Tuzla’da deprem yer hareketi şiddetinde yüzde 25 artış gözlendi. Haritaya e-Devlet üzerinden ulaşmak mümkün.

Prof. Haluk Eyidoğan, deprem haritasıyla ilgili Türkiye Gündemi’ne değerlendirmelerde bulundu. Yeni deprem tehlike haritası ile beraber koordinat bazında bazı noktalarda deprem yer hareketi şiddeti (ivme) değerinin artarken, diğer bazı noktalarda ise azaldığına dikkat çeken Eyidoğan, İstanbul’u Kuzey – Güney bağlamında ayırarak değerlendirmelerde bulundu.

“İstanbul’un eski deprem tehlike haritasına göre yeni deprem tehlike haritasında İlçelerin kuzey bölümlerinde en fazla yer hareketi şiddet artışı Çatalca’dadır” diyen Prof. Eyidoğan, 15 ilçenin kuzey bölümlerinde şiddet artışının yüzde 17 ile yüzde 38 arasında değiştiğini belirtti. 16 ilçenin ise yer hareketi şiddetinde önemli bir değişim olmadığına dikkat çeken Eyidoğan, Ataşehir, Çekmeköy, Sancaktepe, Sultangazi ve Şile’de beklenen yer hareketi şiddet değerinde yüzde 13 ile yüzde 25 arasında değişen azalmalar olduğunu söyledi.

Eyidoğan’ın açıklamalarından satır başları şöyle:

– İstanbul için yaptığım hızlı bir değerlendirme ile ilçelerimiz için ortalama en büyük yer hareketi (ivme) değerlerinin artış ve azalış değerlerini yüzde olarak çizelgeyle verdim

[webp align=”0″ credit=””]96000[/webp]

– Şiddet artışının güney bölümlerinde oldukça fazla olduğu görülmektedir. Kartal, Maltepe, Pendik ve Tuzla’da dahil 22 ilçede yer hareketi şiddeti artışı %17 ile %50 arasında değişmektedir. Adalar, Bağcılar ve Beylikdüzü’nde artışlar %50 civarındadır.

– Söz konusu ilçelerde yaşayanlar bulundukları yerlerdeki yer hareketi şiddeti (ivme) değerlerini öğrenmek isterlerse e- devlet WEB sayfasından bu değerleri elde edebilirler. Bu değerler, yeni yönetmeliğe göre yapı tasarımı için yapılan statik hesaplarında ilgili noktanın zemin büyütme katsayısı da göz önüne alınarak depreme dayanıklı inşaat için kullanılmaktadır.