Pendik’te Kartal-Sultanbeyli-Tuzla aksına bağlantı yolu

Geçen yıl 1 kilometrelik Velibaba etabı tamamlanan “Kemiklidere 10. Yan Kol” çalışmasında Yayalar etabı başladı. Toplam 9 etaptan oluşan toplam 15 km’lik (Gidiş-geliş) yol tamamlandığında Velibaba Mahallesi’nden Ahmet Yesevi Mahallesi’ne kesintisiz ulaşım sağlanacak. Pendik Belediyesi tarafından gerçekleştirilen proje kapsamından, Pınar Caddesi’nin Yayalar Mahallesi’nde kalan bölümde yol yapım çalışmalarına başladı.

Kemiklidere 10. Yan Kol projesi 9 etaptan oluşuyor ve şimdiye kadar 2 etabı tamamlandı. Tamamlanan etaplar yolun Velibaba ve Ahmet Yesevi Mahallelerindeki bölümlerini içeriyor. 3. etap olan Yayalar Mahallesi Etabının da tamamlanmasıyla 15 km’lik yolun yaklaşık 6 km’lik bölümü bitmiş olacak.

Velibaba’dan Ahmet Yesevi’ye kesintisiz ulaşım

Diğer mahallelerdeki etaplar da tamamlandığında Velibaba’dan hareket eden bir sürücü, kesintisiz bir şekilde Ahmet Yesevi Mahallesi’ne kadar gidebilecek. “Kemiklidere 10. Yan Kol”kuzeyden güneye sırasıyla Velibaba, Ertuğrulgazi, Yayalar, Sülüntepe, Şeyhli, Güllübağlar, Ramazanoğlu, Sanayi, Kavakpınar, Orhangazi, Fatih ve Ahmet Yesevi Mahallelerini birbirine bağlayacak.

“Kemiklidere 10. Yan Kol” tamamlandığında E-5 gibi kentin ulaşım anlamında omurgası niteliğinde olacak. Sadece 7 kavşağın bulunacağı çift gidiş-geliş trafik düzenine sahip olacak yol sayesinde mahalleler arasındaki trafik yoğunluğu da azalacak. “Kemiklidere 10. Yan Kol” aynı zamanda E5’e alternatif olarak Kartal-Sultanbeyli-Tuzla aksını birbirine bağlayacak.