Pendik Kemiklidere Projesi son durumu

İstanbul Pendik’te Kemiklidere 10. Yan Kol’un yapım çalışmaları devam ediyor. Daha önce Velibaba 1 ve Ahmet Yasevi 9. etabı tamamlanan Kemiklidere 10. Yan Kol projesinde son durum belli oldu. Kemiklidere 10. Yan Kol projesinde çalışmalar Yayalar 2. etap ile Güllübağlar 3. etapta devam ediyor.

Velibaba Mahallesi ile Ahmet Yesevi Mahallesi arasında kesintisiz ulaşım sağlayacak olan Kemiklidere 10. Yan Kol’da çalışmalar devam ediyor. Pendik Belediyesi tarafından yapılan yol açma çalışmaları kapsamında, sürücülerin Pendik içinde batıdan doğuya kesintisiz ulaşım konforu sağlaması amacıyla “Kemiklidere 10. Yan Kol” çalışmasında önemli bir aşama kaydedildi. Yayalar 2. etapta İBB’ye bağlı İSKİ tarafından yapılacak olan çalışmanın ardından çift şeritli yol yapılacak. Güllübağlar 3. etapta ise yol açma ve kaldırım döşenmesi işlemleri gerçekleştirilecek.

Ekipler şu sıralar Saygı Sokak’ı Barbaros Hayrettin Paşa Caddesi’ne bağlayacak yol açma çalışması ile Nezaket Sokak ile Sazlık Sokak’ın birleştirilmesi çalışmasını gerçekleştiriyor. Her iki sokak birleştirilerek 15 metre genişliğinde yaklaşık 1 km uzunluğunda yeni bir cadde oluşturulacak. Bu caddeyle Ankara Caddesi, Yayalar ve Barbaros Hayrettin Paşa Caddelerine bağlanmış olacak.

pendik-mahmut-bayram-dere-yolu-projesi

Pendik’te batıdan doğuya hızlı ulaşım

Şehri batıdan doğuya ortadan ikiye bölecek 15 kilometrelik yolun Velibaba etabı tamamlandı. Hizmete giren 1,2 kilometrelik etap, şimdilik Aydos Caddesi’ni Barbaros Hayrettinpaşa Caddesi’ne bağlama fonksiyonunu sürdürüyor. Diğer mahallelerdeki etaplar da tamamlandığında Velibaba’dan hareket eden bir sürücü, kesintisiz bir şekilde Ahmet Yesevi Mahallesi’ne kadar gidebilecek.

Pendik’in batıdan doğuya kesintisiz şekilde ulaşım konforunu sunmak maksadıyla yapımı süren “Kemiklidere 10. Yan Kol” kuzeyden güneye sırasıyla Velibaba, Ertuğrulgazi, Yayalar, Sülüntepe, Şeyhli, Güllübağlar, Ramazanoğlu, Sanayi, Kavakpınar, Orhangazi, Fatih ve Ahmet Yesevi Mahallelerini birbirine bağlayacak. “Kemiklidere 10. Yan Kol” tamamlandığında E-5 gibi kentin ulaşım anlamında omurgası niteliğinde olacak. Çift gidiş ve çift geliş şeklinde trafik düzenine sahip olacak yol sayesinde mahalleler arasındaki trafik yoğunluğu azalacak.