İntibak farkları ne zaman yatacak?

İntibak farkları, emekliler için önemli bir aylık getirisi anlamına geliyor. 2022 yılı Ocak ayında intibak farkları için uygulanacak zam miktarı belli oldu. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından SSK ve Bağkur emeklilerine yapılması planlanan intibak zammı 355 TL olarak belirlendiği öğrenildi. Ayrıca intibak farklarının ne zaman ödeneceği de açıklandı. 2022 yılı için yeni bir intibak farkı düzenlemesi de kısa süre içinde açıklanarak 2022 yılı intibak farkının kesinleşmesi bekleniyor.

Öte yandan Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkan Vekili İsmail Yılmaz, intibak farkları ile ilgili açıklama yaptı. Yılmaz, emeklilerle ilgili en son yaptıkları düzenlemenin intibak olduğunu anımsatarak, 2000 yılından önce sonra emekli olanlar arasında ciddi farklılıklar olduğunu bildirdi. 3 bin 600 gün prim ödeyen ile 900 gün prim ödeyen emeklinin aynı maaşı aldığını ve bu farklılıkların giderilmesi için çalıştıklarını söyledi.

İntibak farkı nedir?

Emekliler için intibak farkının anlamı, maaşlarıyla ilgili bir durumdur. Aylık maaş alan emekliler için intibak farkı, aynı gün miktarına sahip prim kazancı ve primlerin ödeme gün sayısına rağmen farklı tarihlerde emekli olanların emekli aylıklarının eşit olmaması durumunu temsil eden bir kavramı tanımlar.

Bu durumun düzeltilmesi için güncelleme kat sayısı ve aylık bağlama oranlarında eşitliği sağlayacak düzenlemeler yapılması şeklinde ifade edilen “intibak” olarak adlandırılan düzenleme gündeme getirilmiştir. Özellikle 2000 yılından önce emekli olanlar için önemli iyileştirmeler içeriyor.

İntibak farkları ne zaman yatırılacak?

Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, intibak zammını 355 TL olarak bizzat kendilerinin onayladığını açıkladı. Ancak Bakan Selçuk, intibak zammına ek olarak başka bir ödeme yapılmayacağını söyledi.

Emekliler için müjdeli haber Bakan Selçuk’tan geldi. Bakan Selçuk tarafından 2021 yılına ait intibak zammına dair detaylar paylaşıldı. En düşük emekli maaşı 1500 TL olurken, SSK ve Bağkur emeklisine verilecek olan intibak zammı 355 TL olarak belirlendi. İntibak zammının 55 TL’den başlayarak kişiye göre 355 TL’ye kadar değişeceği belirtildi.

İntibak farklarının ödeneceği bankanın Ziraat Bankası olması bekleniyor. Öte yandan Türkiye Emekliler Derneği, çıkacak bir intibak düzenlemesinden yaklaşık 5 milyon emeklinin yararlanabileceğini belirtiyor.