Elektrik faturasından nasıl tasarruf edilir?

Türkiye’de elektriğin fiyatı son haftalarda başrol oyuncusu oldu. Etkileyici bir hızla yükseliyor, tüm rekorları kırıyor, halkı durum karşısında güçsüz bırakıyor, çünkü sorumlu şirketler, CO2 emisyon haklarının maliyetindeki ve gaz fiyatındaki artış nedeniyle zamları haklı çıkarma becerisine sahip.

Her iki durumda da, bir şeyler yapmalıyız ve bilgi, sorunla başa çıkmak için sahip olduğumuz en iyi araçlardan biridir.

Daha ucuz bir elektrik tarifesine geçin

En güncel elektrik fiyatlarını daha iyi bilmenize yardımcı olan birçok uygulama var. Elektrik tedarikçinizin web sitesini veya uygulamasını kullanarak elektriğin fiyatını sürekli kontrol edebilirsiniz.

Oradan, ne zaman maksimumda ve ne zaman minimumda olduğunu öğrenebilirsiniz. Çok zamanlı tarife kullanarak çamaşır makinesini daha pahalı olduğunda kullanmamak idealdir.

Çok zamanlı tarife ile elektrik tüketiminiz günün 06:00-17:00 – 17:00-22:00 – 22:00-06:00 zaman aralıklarında, 3 ayrı birim fiyat üzerinden hesaplanır. Tek zamanlı tarifede ise birim fiyat sabit kalır.

Bu arada birim fiyatları takip etmek için elektrik faturanızdaki birim fiyatı her ay bir not defterine not ederek değişimi görebilirsiniz. Türkiye’de elektrik faturaları, kW cinsinden harcanan elektriğin birim fiyatı ile çarpılması sonucu ham olarak hesaplanır ve üstüne TRT payı gibi çok sayıda vergi eklendikten sonra çıkan toplam bedele de KDV eklenerek hesaplanır.

Serbest tüketici olarak elektrik şirketini seçin

Elektrik şirketinizi değiştirebilirsiniz. Serbest tüketici limitinin üstünde aylık elektrik faturası geliyorsa, siz de bir serbest tüketicisiniz. O halde elektrik şirketlerinin fiyatlarını öğrenin ve daha uygun fiyatla gelen bir elektrik şirketine geçin.

Bu işi yapan web siteteri var ve Google’da arayarak bunlara ulaşabilirsiniz. Böylece en ucuz elektrik veren şirkete geçerek yüzde 4 ila 8 arası tasarruf sağlayabilirsiniz.

Evde elektrik tasarrufu yapın

Evimizde bulunan farklı cihazların elektrik tüketimini azaltarak faturalardan tasarruf etmemize yardımcı olacak farklı tavsiyelerimiz var:

  • Verimli cihazlar satın alın: Enerji etiketinde verimli olarak işaretlenen cihazlara yatırım yapmanız önerilir. Bu cihazlar daha az enerji kullanır ve bu da faturanızda maliyet tasarrufu sağlar.
  • Soğuk yıkama kullanın: Düşük sıcaklıkta çamaşır yıkamak, çamaşır makinesinin kullandığı enerjiyi önemli ölçüde azaltacaktır. Ayrıca, kullanımını optimize etmek için cihazın dolduğunda çalıştırılması tavsiye edilir.
  • Kalan ısı: Hem fırın hem de seramik ocak erken kapanabilir ve kalan ısılarını pişirmeyi bitirmek için kullanabilir. Fırın ile ilgili olarak, ayarlanan sıcaklığı kaybetmemek için gereğinden fazla açmamak önemlidir.
  • LED ampuller: Geleneksel ampullerden çok daha pahalı olmamalarına rağmen yaklaşık %80 daha az enerji tüketirler. Aynı şekilde kullanım ömürlerinin halojen ampullere göre 8 ila 10 kat daha fazla olduğu da unutulmamalıdır.
  • Buzdolabı kapasitesi: Buzdolabı ne kadar boşsa, ayarlanan dereceleri korumak için o kadar fazla enerji kullanılır. Bunun nedeni, soğuk yiyeceklerin sıcaklığı düşük tutmasıdır.
  • Akıllı fişler: Kullanıcılar, uzaktan kumanda veya mobil uygulama aracılığıyla fişe bağlı cihazların hem açılıp hem de kapanmasını kontrol edebilirler. Bu sayede “stand by” durumundaki cihazlarda elektrik tüketimi önlenir.
  • Termostatlar: Bir evin odalarının sıcaklığını ayarlayan, elektrikli ısıtmayı istenilen dereceye, saate, haftanın gününe vb. göre açıp kapatan cihaz.
  • Klima sıcaklığı: Sıcaklığı yazın 20 ila 25 derece arasında ayarlayın. Normalden daha düşük dereceler ayarlamak, bir mekanın daha hızlı soğumasına izin vermeyecek ve ayrıca gereksiz tüketime yol açacaktır.