İşte Marmaray hattının detaylı harita planı

İstanbul’un trafik sorununu önemli ölçüde çözecek olan projelerden biri olan Marmaray tren yolu hattı açıldı. Peki Marmaray hattının harita planı nasıl? İşte Marmaray haritası…

Gri İstasyonlar: Standart İstasyondur, sadece Marmaray banliyö treni durur. Yüksek Hızlı Trenler durmaz. Kırmızı İstasyonlar: Şehirler arası Yüksek Hızlı Trenler ve Marmaray banliyö trenleri durur.

Hatta 38 istasyon inşa edilirken bunlardan 7’si Yüksek Hızlı Tren tarafından kullanılabilecek. Anadolu yakasında 27, Avrupa yakasında ise 11 istasyon yer alırken Gebze, Pendik, Maltepe, Bostancı, Söğütlüçeşme, Bakırköy ve Halkalı şehirlerarası tren-banliyö treni aktarma istasyonu olacak. YHT treni Kartal’da durmayacak, es geçecek. Pendik’te durup yolcu altıktan sonra Kartal’dan geçerken durmayarak pas geçip, Maltepe’de durarak tekrar yolcu alacak.

Marmaray çalışmaları kapsamında, 2 viyadük, 27 karayolu alt geçidi, 29 yaya alt geçidi, 21 kara yolu üst geçidi, 12 yaya üst geçidi, 19 nehir geçiş köprüsü, 60 menfez 155 yürüyen merdiven ve 191 asansör yapıldı.

Marmaray tren istasyonları

Bilet holü peron düzeyi altındaki istasyonlar, Küçükçekmece, Florya, Florya Akvaryum, Yeşilköy, Yeşilyurt, Ataköy, Yenimahalle, Feneryolu, Erenköy, Suadiye, Süreyya Plajı, Atalar, Kartal, Yunus, Kaynarca, Aydıntepe, İçmeler, Çayırova. Bilet holü peron düzeyi üstünde istasyonlar, Mustafa Kemal, Zeytinburnu, Göztepe, İdealtepe, Başak, Güzelyalı, Tuzla, Osmangazi, Darıca, Fatih.

Özel tip istasyonlar, transfer istasyonu ve/veya özel imalat gerektiren istasyonlar, Halkalı, Bakırköy, Söğütlüçeşme, Bostancı, Maltepe, Pendik ve Gebze istasyonlarında TCDD YHT-Banliyö Transfer İstasyonu kurulacak, Küçükyalı ve Cevizli istasyonları da özel tip istasyon olarak yapıldı.