Marmaray’da ücret iadesi nasıl alınır?

Marmaray hattında durak sayısına göre kademeli ücretlendirme sistemi uygulanıyor. Buna göre, trene bindiğiniz duraktaki turnikeden geçerken İstanbul kartınızdan o durak için en yüksek ücret alınıyor, bindiğiniz duraktan indiğiniz durağa kadar ne kadar durak olduğuna göre ücret hesabı yapılıyor ve indiğiniz durakta kalan ücret size iade ediliyor. Peki Marmaray’da ücret iadesi nasıl alınır. Burada, Marmaray’da ücret iadesi almakla ilgili bilmeniz gereken her şeyi öğrenebilirsiniz.

Gebze-Halkalı tren yolunun açılmasıyla birlikte daha önce bu hattı uygulanmayan, ancak Metrobüs hattından hatırladığımız, seyahat edilen durak sayısına göre hesaplanan bir ücret tarifesi ile karşı karşıya kaldık. Bu rehberde, trene bindiğiniz duraktan ineceğiniz durağa kadar geçen durak sayısına göre ödediğiniz ücretin iadesini nasıl alacağınızı size anlatacağız. Aslında bu sistem Metrobüste uygulanan bir düzen, ancak şehir dışından gelenler ve Anadolu Yakası’nın doğu kısmında yaşayanlar Metrobüse pek aşina olmadığı için ilk zamanlar yabancılık çekebilir.

Marmaray’da ücret iadesi

Bu yüzden sizler için Marmaray’da ücret iadesini nasıl alabileceğinizi anlatan bir yazı hazırlamak istedik. 43 istasyon ve 76 kilometrelik güzergâhtan oluşan Gebze- Halkalı Banliyö Hattında istasyon bazlı ücretlendirme yapılıyor. Metrobüslerde uygulanan ücretlendirmede olduğu gibi, istasyonların giriş turnikelerinde en uzun mesafe ücreti alınıp, seyahat sonrası çıkış istasyonu turnikelerinde artan kısmın para iadesi yapılıyor. Trenden indikten sonra ücret iadenizi alabilmek için tek yapmanız gereken, iade için turnikeden geçerken kartınızı okutmanızdır. Örnek bir iade turnikesinin görüntüsünü aşağıda görebilirsiniz.

marmaray-ucret-iade kart basma

Bu sistemin ilk başlarda en kötü yanı, trenden indikten sonra ücret iadesi alınan turnikelerde yığılmalar olmasıydı. Vatandaşlar paralarını geri alabilmek için turnikelerde kuyruk oluşturuyordu. Bu kuyruklar tanzim çadırı veya halk ekmek kuyruklarının bir benzerine dönebiliyordu. Marmaray’da bu sorun da kısa sürede son buldu ve ücret iadesi için turnikelerden geçtikten sonra dışarıda konumlandırılan ayrı ünitelerden ücret iadesi almak mümkün hale geldi. Bu rehber ile beraber Marmaray’da ücret iadesi almakla ilgili kafanızda soru işareti kalmadığını umuyoruz. Oldukça basit bir sistem ile ücret iadenizi almış oldunuz.