Boğa Tuzağı finans teriminin anlamı nedir?

Boğa tuzağı, inandırıcı bir yükselişten sonra tersine dönen ve düşerek önceki bir destek seviyesini kıran hisse senedi ya da endeksin düşüş eğilimindeyken tersinde işaret eden yanlış bir sinyaldir. Hareket, alım sinyaline etki eden ve uzun pozisyonlarda kayıplara neden olan mahiyetiyle yatırımcıları “hapseder”.

  • Boğa tuzağı, piyasa oyuncularını fiyat hareketinin yanlış tarafında beklenmedik zararlarla pozisyonlardan çıkmaya zorlayan bir tersine dönüş anlamına gelir.
  • Boğa tuzakları, alıcıların bir kopma seviyesinin üzerindeki bir yükselişi desteklemediğinde ortaya çıkar.
  • Yatırımcılar ve borsa simsarları, teknik göstergelerden yararlanarak boğa tuzaklarında kalmalarının sıklığını düşürebilirler.
  • Boğa tuzağının tam tersi, satıcıları riskli seviyenin altına ineceğine dair inandıran ayı tuzağıdır.

Boğa Tuzağı nasıl çalışır?

Boğa tuzağı, bir borsa simsarı veya yatırımcı, teknik bir analiz bazlı ortak bir strateji olan – inandırıcı bir şekilde direnç seviyesinin üzerine çıkan yatırım aracını satın aldığında ortaya çıkar. Birçok kopma daha yüksek kuvvetli hamleler tarafından takip edilirken, inandırıcı yükseliş hızla yönünü tersine çevirebilir. Bunlar “boğa tuzağı” olarak bilinir.

Boğa tuzaklarının üstesinden gelmenin en iyi yolu, düşük hacimli kopuşlar gibi zamanın önündeki uyarı işaretlerini tanımak ve bir boğa tuzağından şüpheleniliyorsa, döviş işleminden olabildiğince çabuk çıkmaktır. Stop-loss (zarar kesme) emirleri bu durumlarda, özellikle de piyasa hızlı hareket ediyorsa size yardımcı olabilir.