Naci Görür: İstanbul depremi daha erken gerçekleşecek

Bir televizyon programında deprem gündemini değerlendiren ve İstanbul depremi hakkında konuşan Prof. Dr. Naci Görür, 1999 depreminin Marmara fayına büyük enerji yüklediğini kaydederek İstanbul depremini hızlandırdığını kaydetti.

Geçen yıl meydana gelen 5.8 büyüklüğündeki Silivri depreminin ‘büyük İstanbul depreminin’ ihtimalini arttırdığını belirten Görür, “7 civarındaki depremin zaman dilimini öne çekmiştir. Fayın kırılma olasılığı da artmıştır. Tüm Marmara Bölgesi bu depremden etkilenecek. Ancak daha fazla etkilenmesini beklediğimiz Kuzey kesim İstanbul ve batı alanları olacaktır.” dedi.

“99 depremi olmasaydı Marmara’da deprem beklentimiz olmayacaktı”

Görür Marmara’da büyük deprem beklentisinin 99’daki depremlerden kaynaklı olduğunu söyledi. “Marmara’da büyük bir depremin olma olasılığı 99 depreminden sonra ortaya çıktı.” diyen Görür, “Yani 99 depremleri olmamış olsaydı enerji birikimi fazla olmayacak ve dolayısıyla Marmara’da büyük bir deprem beklemeyecektik. Ancak 99 depremi bu fayların üzerine inanılmaz bir enerjiyi yükledi 55 saniyede 250 yılda yüklenmesi beklenen enerjiyi yükledi. O yüzden biz burada büyük bir deprem bekliyoruz” ifadelerini kullandı.