Maltepe Belediyesi, Maltepe Cemevini mahkemeye verdi

İstanbul Maltepe’de Gülsuyu’nda bulunan Maltepe Cemevi Derneği, 1992 yılından beri hizmet verdiği arsada “haksız yer işgali” gerekçesiyle Maltepe Belediyesi tarafından mahkemeye verildi.

PİRHA’da yer alan habere göre Maltepe Belediyesi, Maltepe Cemevi’ne binalarının içini yaptırıp teslim edeceğine dair söz vermesine rağmen cemevinin üzerinde bulunduğu arsayı belediye ile ortak çalışan Süreyyapaşa Vakfı’na devretmiş, Süreyyapaşa Vakfı da arsayı MATAŞ’a kiralamıştı. Maltepe Belediyesi bu kez de Maltepe Cemevini “haksız yer işgali” gerekçesiyle mahkemeye verdi.

Maltepe Cemevi yönetimin iki hafta içerisinde itiraz dilekçesi vermesi bekleniyor.

maltepe-belediyesi-maltepe-cemevini-mahkemeye-verdi

Cemevi’ni Kaymakamlığa şikayet ettiler

MATAŞ daha önce de kendilerine ait araziyi ‘işgal’ ettiği gerekçesiyle Maltepe Cemevi’ni kaymakamlığa şikayet etmişti. Şikayet kapsamında kaymakamlık 22 Mayıs günü cemevinde tahkikat başlattı. Cemevinin yemekhanesinde yapılan tahkikatta bazı cemevi yönetici ve üyelerinin ifadeleri alındı.

Ardından Maltepe Cemevi, belediyenin bu kararını protesto etmişti. Cemevi üyesi Abidin Sarı da bu konuya dikkat çekmek amacıyla her Perşembe Maltepe Meydanı’nda oturma eylemi başlatmıştı.