Sancaktepe’de tüm mahallelere deprem konteyneri

İstanbul Sancaktepe’de tüm mahalleler için olası bir depremde hayat kurtaracak araç-gereçlerin bulunduğu Afet Müdahale Konteynerleri yerleştirdi. Sancaktepe Belediyesi tarafından ilçedeki 19 mahalleye yerleştirilen konteynerler ile depremin ardından alınacak önlemler anlamında birçok malzeme yer aldı. Sancaktepe Belediye Başkanı Şeyma Döğücü, mahalle muhtarlarına deprem konteynerlerinin anahtarlarını teslim etti. Deprem konteyneri teslimi sırasında Sivil Savunma Ekipleri de temsili olarak yer aldı.

Beklenen büyük İstanbul depremi hakkında konuşan Şeyma Döğücü, “Deprem İstanbul’un bir gerçeği. Dolayısıyla yerel idareciler olarak buna hazırlıklı olmakta bizim görevimiz. Biz de ilk günden itibaren bununla alakalı çalışmalarımızı yaptık. Mahallelerimizde gönüllüler belirledik. Yine muhtarlarımız ve personelimizle birlikte ortaklaşa çalışarak Sivil Savunma Ekipleri oluşturduk. Acil eylem planımızı belirledik. Deprem eğitimleri ve arama-kurtarma eğitimleri verdik. AFAD ile de bu koordinasyon sürecinde işbirliği yaptık. Deprem sonrası için de arama-kurtarmaya yardımcı olabilecek ya da ekipler gelmeden önce acil müdahaleler için deprem konteynerleri hazırladık. Bu konteynerlerin anahtarlarını da mahalle muhtarlarımıza ya da mahalle sakinlerinin önde gelenlerine teslim edeceğiz. Yani konteynerin anahtarı 2 ya da 3 kişide olacak.” diye konuştu.

deprem-konteyneri

Konteynerlerde olası bir deprem sonrası arama kurtarma çalışmaları sırasında kullanmak üzere 45 adet malzeme yer alıyor. Bu malzemeler arasında jeneratör, yangın söndürme aletleri, beton delme aletleri, kırıcı ve delici matkap, el telsizi, seyyar aydınlatma ve ilk yardım çantası bulunuyor.