Kartal Belediyesi’nde kadrolu işçilerle belediye anlaştı

Kartal Belediyesi’nde yaklaşık 10 aydır görüşülen kadrolu işçilerle ilgili toplu iş sözleşmesinde yeni bir gelişme yaşandı. Dün akşam saatlerinde iki taraf arasında anlaşma sağlanamadığı bilgisini alan işçiler belediye binası önünde eylem gerçekleştirdi. Gece saatlere kadar devam eden görüşmelerde belediye ile sendika, zam oranında anlaştı. İşçilerin grevi son buldu.

DİSK/Genel-İş Anadolu Yakası 1 No’lu Şube üyesi kadrolu işçileri kapsayan toplu iş sözleşmesi (TİS) görüşmelerinde çıkmaza girilmesi sonucu sendika 19 Ekim’de grev kararı aldı. Devam eden görüşmelerde dün akşam bir araya gelen sendika ile belediye yetkilileri gece saatlerinde anlaştı.

Anlaşma olmaması durumunda grev yapacaklarını söyleyen işçiler gece 5’e kadar belediye binası önünde bekledi. Anlaşma sağlanması üzerine grup olaysız dağıldı.

Anlaşmaya göre 305 TL olan taban ücretlere yüzde 0,85 kıdem zammı, genel ücretlere ise ilk yıl yüzde 8, ikinci yıl yüzde 10 zam yapılmasına karar verildi. Belediye, yaklaşık 80 kadar kadrolu işçinin şirket personelinden çok daha fazla maaş aldığı gerekçesiyle zam yapmak istemezken, işçiler ise enflasyon oranının üzerinde ücret zammı bekliyorlardı. Taraflar yaklaşık olarak resmi enflasyon rakamları üzerinden anlaşmaya vardı.